Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Metallica udala 335,435 uživatelů Napsteru

  0:30aktualizováno  0:30
Po žalobě na Napster a trojici amerických univerzit se hudební skupina Metallica rozhodla zakročit i proti jednotlivým uživatelům Napsteru. Vyhledáním osob, které přes Napster nabízejí její skladby, pověřila agenturu NetPD.
V současné době světem MP3 a multimédií nevládnou technické novinky, ale právo a americké soudy. O výsledku přelíčení ve věci firmy MP3.com a její služby MyPMP3.com jsme vás již informovali ve zvláštním článku. Druhá sledovaná kausa RIAA versus Napster se zatím nedostala do rozhodujícího stádia, ale mediální vody zvířily další žaloby. Vděčným tématem diskusí se stal zejména postup hudební skupiny Metallica. Na postupu právního zástupce této skupiny bylo nejzajímavější, že obvinil kromě Napsteru i tři university, které umožňují studentům přes svou počítačovou síť používat Napster. Celá záležitost může mít mnohem závažnější dopad, protože rozšiřuje odpovědnost za porušování autorských práv i na poskytovatele internetového připojení. Bude proto zajímavé sledovat průchod práva i v této otázce, pokud se školy raději soudnímu jednání nevyhnou.

Postup Metalliky se však nezastavil u pouhé formální žaloby. Jejím základem je, že přes síť Napsteru je uživatelům umožněno stahovat hudební skladby této kapely, aniž by za ně museli platit. Tím se cítí skupina poškozena na svých výhradních právech a navíc zde existuje možnost stahovat skladby před jejich oficiálním uveřejněním. Proto žádala Napster odstranit ze sítě své skladby. Na to reagoval Napster tím, že nemůže ručit za uživatele systému, ale pokud bude některý z nich identifikován při poškozování autorských práv, zablokuje mu Napster přístup. Pro většinu pozorovatelů se jednalo o průhledné vyhýbání odpovědnosti, ale Metallica této nabídky využila. Skupina oficiálně oznámila, že identifikovala více než 335 tisíc osob, které údajně sdíleli přes síť Napsteru písně Metalliky a tím porušily její autorská práva. Úkolem vyhledat uživatelská jména osob, které přes Napster nabízejí jednu či více písní skupiny pověřila Metallica agenturu NetPD. S pomocí dlouhého seznamu dodaného agenturou má být Napster přinucen k tomu, aby uvedené uživatele zablokoval a tím zabránil dalšímu šíření skladeb.

Jak se zdá, Metallice zcela uniklo, že je primitivně jednoduché zaregistrovat se pod jiným jménem, pokud je staré zablokováno. K zabránění přístupu by bylo nutné zablokovat přímo IP adresu uživatele, a to není tak jednoduché, protože internetoví poskytovatelé většinou přidělují adresy dynamicky, tzn. že při každém připojení získáte novou adresu. Jedinou možností by bylo zjišťovat uživatele u poskytovatele internetového připojení, na základě jeho záznamů připojení. Takový postup je však složitý a v takovém masovém měřítku prakticky neproveditelný a značně nákladný.

Dopad poslední akce právních zástupců Metalliky na širokou obec uživatelů Napsteru však může být značný, protože si mnozí teprve nyní uvědomí, že jejich počínání není zdaleka tak anonymní, jak se domnívali. Konkrétní osoba samozřejmě anonymní zůstává, ale v systému lze vystopovat poskytovatele i konkrétní počítač k Napsteru připojený.

Ve středu se do sídla Napsteru dostavil osobně bubeník skupiny Lars Ulrich, který se v celé záležitosti nejvíce angažuje, aby předal seznam rozepsaný na 60 tisících stranách papíru. Právní zástupce Napsteru prohlásil, že všechna jména projdou, a jestliže bude vše odpovídat, společnost učiní odpovídající opatření, aby přístup těmto uživatelům zablokovala. Přitom si neodpustil ironickou poznámku, že by celý proces urychlilo, kdyby byl seznam dodán v elektronické formě a nikoliv na desítkách tisíc listů papíru. Lars Ulrich se ve svém prohlášení omezil na formulaci, že pravý fanoušek Metalliky pochopí, proč to dělají.

Pokud Napster dostojí slovu a zoblokuje udané uživatele, můžeme s velkou jistotou očekávat podobné žádosti i od jiných umělců. V každém případě nastává pro Napster velmi složitá doba a na výsledku jeho balancování kolem autorských práv bude záležet budoucí podoba vztahu multimédií, Internetu a práva (alespoň v USA, jejichž rozhodující vliv na Intenet je nesporný).

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Najdete na iDNES.cz