Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Metallica udala 335,435 uživatelů Napsteru

  0:30aktualizováno  0:30
Po žalobě na Napster a trojici amerických univerzit se hudební skupina Metallica rozhodla zakročit i proti jednotlivým uživatelům Napsteru. Vyhledáním osob, které přes Napster nabízejí její skladby, pověřila agenturu NetPD.
V současné době světem MP3 a multimédií nevládnou technické novinky, ale právo a americké soudy. O výsledku přelíčení ve věci firmy MP3.com a její služby MyPMP3.com jsme vás již informovali ve zvláštním článku. Druhá sledovaná kausa RIAA versus Napster se zatím nedostala do rozhodujícího stádia, ale mediální vody zvířily další žaloby. Vděčným tématem diskusí se stal zejména postup hudební skupiny Metallica. Na postupu právního zástupce této skupiny bylo nejzajímavější, že obvinil kromě Napsteru i tři university, které umožňují studentům přes svou počítačovou síť používat Napster. Celá záležitost může mít mnohem závažnější dopad, protože rozšiřuje odpovědnost za porušování autorských práv i na poskytovatele internetového připojení. Bude proto zajímavé sledovat průchod práva i v této otázce, pokud se školy raději soudnímu jednání nevyhnou.

Postup Metalliky se však nezastavil u pouhé formální žaloby. Jejím základem je, že přes síť Napsteru je uživatelům umožněno stahovat hudební skladby této kapely, aniž by za ně museli platit. Tím se cítí skupina poškozena na svých výhradních právech a navíc zde existuje možnost stahovat skladby před jejich oficiálním uveřejněním. Proto žádala Napster odstranit ze sítě své skladby. Na to reagoval Napster tím, že nemůže ručit za uživatele systému, ale pokud bude některý z nich identifikován při poškozování autorských práv, zablokuje mu Napster přístup. Pro většinu pozorovatelů se jednalo o průhledné vyhýbání odpovědnosti, ale Metallica této nabídky využila. Skupina oficiálně oznámila, že identifikovala více než 335 tisíc osob, které údajně sdíleli přes síť Napsteru písně Metalliky a tím porušily její autorská práva. Úkolem vyhledat uživatelská jména osob, které přes Napster nabízejí jednu či více písní skupiny pověřila Metallica agenturu NetPD. S pomocí dlouhého seznamu dodaného agenturou má být Napster přinucen k tomu, aby uvedené uživatele zablokoval a tím zabránil dalšímu šíření skladeb.

Jak se zdá, Metallice zcela uniklo, že je primitivně jednoduché zaregistrovat se pod jiným jménem, pokud je staré zablokováno. K zabránění přístupu by bylo nutné zablokovat přímo IP adresu uživatele, a to není tak jednoduché, protože internetoví poskytovatelé většinou přidělují adresy dynamicky, tzn. že při každém připojení získáte novou adresu. Jedinou možností by bylo zjišťovat uživatele u poskytovatele internetového připojení, na základě jeho záznamů připojení. Takový postup je však složitý a v takovém masovém měřítku prakticky neproveditelný a značně nákladný.

Dopad poslední akce právních zástupců Metalliky na širokou obec uživatelů Napsteru však může být značný, protože si mnozí teprve nyní uvědomí, že jejich počínání není zdaleka tak anonymní, jak se domnívali. Konkrétní osoba samozřejmě anonymní zůstává, ale v systému lze vystopovat poskytovatele i konkrétní počítač k Napsteru připojený.

Ve středu se do sídla Napsteru dostavil osobně bubeník skupiny Lars Ulrich, který se v celé záležitosti nejvíce angažuje, aby předal seznam rozepsaný na 60 tisících stranách papíru. Právní zástupce Napsteru prohlásil, že všechna jména projdou, a jestliže bude vše odpovídat, společnost učiní odpovídající opatření, aby přístup těmto uživatelům zablokovala. Přitom si neodpustil ironickou poznámku, že by celý proces urychlilo, kdyby byl seznam dodán v elektronické formě a nikoliv na desítkách tisíc listů papíru. Lars Ulrich se ve svém prohlášení omezil na formulaci, že pravý fanoušek Metalliky pochopí, proč to dělají.

Pokud Napster dostojí slovu a zoblokuje udané uživatele, můžeme s velkou jistotou očekávat podobné žádosti i od jiných umělců. V každém případě nastává pro Napster velmi složitá doba a na výsledku jeho balancování kolem autorských práv bude záležet budoucí podoba vztahu multimédií, Internetu a práva (alespoň v USA, jejichž rozhodující vliv na Intenet je nesporný).

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Apple údajně plánuje high-endová sluchátka a nové AirPods 2

AirPods

Apple to s hudbou myslí vážně. Podle některých informací chystá celou řadu zvukových zařízení.

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Najdete na iDNES.cz