Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Metallica žaluje Napster a trojici univerzit

  0:15aktualizováno  0:15
Kapela Metallica minulý týden podala žalobu na firmu Napster a trojici amerických vysokých škol, které se podle právníků kapely jednoznačně podílejí na masivním porušování autorských práv nahrávek skupiny.
Kapela Metallica minulý týden podala žalobu na firmu Napster a trojici amerických vysokých škol, které se podle právníků kapely jednoznačně podílejí na masivním porušování autorských práv nahrávek skupiny Metallica.

Zatímco firma Napster již čelí druhé žalobě z napomáhání pirátskému šíření digitálních nahrávek prostřednictvím Internetu pomocí stejnojmenného programu, který uživatelům umožňuje beztrestnou výměnu libovolných nahrávek, v případě vysokých škol je to poprvé, kdy na ně byla přímo podána žaloba. Jedná se o trojici amerických vysokých škol (Yale University, University of Southern California a Indiana University), které podle právníků nevěnují otázce porušování autorských práv dostatečnou pozornost a místo hromadného zablokování přístupu k serverům Napsteru řeší otázku přetížení omezené kapacity univerzitních datových linek z důvodu masivního používání Napsteru a jeho klonů studenty.

Firma Napster se hájí tvrzením, že ona sama nenabízí žádné ilegální hudební nahrávky, a že je to naopak poskytovatel připojení k Internetu (ISP), který by měl být zodpovědný za data, která stahují uživatelé připojení k Internetu prostřednictvím jeho služeb. Nicméně na důkaz dobré vůle se firma Napster rozhodla zablokovat přístup k firemním serverům několika jedincům, kteří prostřednictvím Napsteru šířili velké množství ilegálních hudebních nahrávek.

Tento přístup není ničím novým, protože minulý týden rozhodl německý soud, že německá pobočka AOL nese zodpovědnost za umožnění stahování ilegálních hudebních nahrávek svým uživatelům. Toto rozhodnutí však platí pouze v Evropě a zůstává nejasné, jaké důsledky bude mít pro soudní spory v USA.

Přesné stanovisko představitelů žalovaných vysokých škol není zatím k dispozici. Podle některých z nich prozatím školy žalobu neobdržely. Nicméně univerzitní právníci se nechali slyšet, že univerzity ve vztahu ke svým studentům jsou v pozici poskytovatele připojení k Internetu a není v jejich pravomocích tento přístup jakkoliv cenzurovat.

Právníci kapely Metallica stanovili způsobené škody na 10 milionů dolarů. Při výpočtu vycházeli z odhadu způsobené škody 100.000 dolarů na nahrávku. Žaloba byla podána u federálního soudu v Kalifornii a o výsledku případného soudního procesu vás budeme informovat.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Najdete na iDNES.cz