Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MicroLink dLAN Audio: Domácí rozhlas po elektrické síti

aktualizováno 
Jak dostat reprodukovanou hudbu z jednoho konce bytu na druhý, či dokonce z přízemí do prvního patra? Zapomeňte na kabely natažené z okna do okna, signál z jakéhokoliv zařízení lze jednoduše vést až na vzdálenost 200 metrů přes elektrickou síť - a to i bez počítače.

Každý někdy zažil podobnou situaci: V určité místnosti bytu či domu byste si chtěli poslechnout hudbu, dejme tomu z "empétrojek", ale jediný přehrávač, který takové potěšení poskytuje (tedy typicky počítač), je za zdí nebo dokonce o patro výš. Jak z toho ven? Pomineme-li pofidérní řešení za použití mnohametrového audio kabelu, přichází v úvahu bezdrátový spoj a nebo... co takhle využít elektrických rozvodů?

MP3 po drátech

Německá firma Devolo pro letošní CeBIT krapet rozvinula ideu rozvodu internetového připojení pomocí běžné elektrické sítě a přišla s něčím opravdu netradičním prosíťováním komponent domácí elektroniky. Produkt s názvem MicroLink dLAN Audio sice připomíná ethernetový modul pro rozvod 220 V, postrádá však síťový konektor. Místo toho je vybaven třemi páry stereo cinchů a dvěma 3,5mm jacky. Funkční tlačítka přepínají mezi vysíláním a příjmem, z čehož logicky vyplývá, že budeme potřebovat dvě takové jednotky. Vysílač a přijímač se umí domluvit na čtyřech komunikačních kanálech. Firma garantuje nerušený přenos na vzdálenost až 200 metrů.

Microlink dLAN Audio

Mezi počátečním a koncovým stupněm protékají zvuková data v digitální podobě. Vstupní jednotka na straně jedné sampluje vstupní signál na vzorkovací frekvenci 44,1 kHz a komprimuje jej do formátu MP3 při datovém toku 192 kbps. Přenosová rychlost tedy činí 24 kB/s. Výstupní modul data převede zpět na analogový signál a pošle do připojeného zařízení. Tím může být jakýkoliv přístroj s linkovým vstupem, nebo aktivní počítačové bedýnky - obecně jakákoliv technika s vlastním zesilovačem.

Microlink dLAN Audio Microlink dLAN Audio

Zdrojem signálu může být výstup zvukové karty, sluchátkový vývod z libovolného přehrávače, nebo třeba mikrofon - kvůli svolávání členů rodiny k obědu si již nebudete muset namáhat hlasivky. dLAN Audio lze využít i s existující infrastrukturou. Pomocí vlastních zásuvných modulů pro Winamp a Windows Media Player lze streamovat hudbu z PC do sítě přímo v digitální podobě.

Microlink dLAN Audio Microlink dLAN Audio

Pro a proti

Proč používat pro přenos hudby elektrických zásuvek? Například kvůli velmi snadné instalaci a téměř nulové manipulaci. dLAN Audio vlastně k životu vůbec nepotřebuje počítač a vystačí si prakticky s jakoukoliv spotřební elektronikou. Překážkou bude patrně cena: 149 euro (téměř pět tisíc korun) za jeden adaptér je opravdu hodně. Nejlevnější bezdrátové "sendery" lze dnes v páru pořídit již kolem dvou tisícovek, a ty zvládají i video. Přenos obrazu plánují u Devolo až na rok 2005. Technologie je to jistě slibná, ale bude lépe počkat, až ceny spadnou z kosmických výšin.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Vinylové desky s HD zvukem by měly přijít na trh v roce 2019

Josefina Lichtenegger s gramofonem Forte S a raménkem C-Note.

Návrat gramofonů do obývacích pokojů může v příštím roce dostat nový impuls. Rakouská firma plánuje představit „High...

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Všechny hudební služby pohromadě. Vyzkoušeli jsme všehrálka od Pioneeru

Mikrosystém Pioneer HM76D

Takto by podle nás měl vypadat mikrosystém ve 21. století. Pioneer X-HM76D z internetu a chytrých telefonů přehraje...

Najdete na iDNES.cz