Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Microsoft chce stáhnout operační systémy Windows XP a W2K z trhu!

  5:00aktualizováno  5:00
Microsoft pohrozil stažením operačních systémů Windows XP a Windows 2000. Pokud budou na společnost neustále vyvíjeny nátlaky v soudním sporu s devíti státy Unie a požadavky, mezi nimiž je zveřejnění zdrojového kódu, nebudou zmírněny, mohou se Windows stát nedostatkovým zbožím.

Microsoft nastoupil ve svém sporu s devíti státy americké unie do tvrdé ofenzivy. Pokud budou činěny na softwarového giganta v soudním sporu vyvolaným integrací Internet Exploreru do operačního systému další nátlaky, mezi něž je zahrnut například požadavek na zveřejnění zdrojového kódu operačních systému Windows 2000 a XP, je Microsoft rozhodnut zastavit distribuci těchto dvou systémů.

Krom požadavku na zveřejnění části zdrojového kódu obou systémů (více informací zde), je dalším požadavkem žalující strany, aby následující operační systémy Windows byly distribuovány ve dvou verzích. Bez a s přídavnými programy - jen tak si každý bude moci svobodně zvolit, jaký software v systémech provozovat. Opatření se týká především prohlížeče, který podle žalujících v případě Internet Exploreru společnosti Microsoft vytlačil konkurenční Netscape.

Celá kauza začala před několika lety, kdy byl Microsoft obviněn z vkládání Internet Exploreru a dalších programů do Windows. Na tom také celá žaloba staví, snaží se dokázat, že Windows mohly být distribuovány i bez zmiňovaných aplikací. Oponentem je Microsoft, jehož tvrzení je zase takové, že Internet Explorer (IE) a další programy jsou nedílnou součástí operačního systému a ten nelze dodávat bez nich.

15. února byl zástupci devítí států Unie předložen požadavek, jenž následně schválila soudkyně Kollar-Kotelly, a to takový, že Microsoft bude muset předložit části zdrojového kódu k prozkoumání. Jen tak prý bude možné dokázat či vyvrátit tvrzení Microsoftu o "nedílné součásti" Windows.

Soudní sezení je plánováno na 11. březen a Microsoft se nechal slyšet, že při nátlaku, který je na něj vyvíjen a při neslevení ze stanovených požadavků, začne své operační systémy Windows XP a Windows 2000 stahovat z trhu. Co by se v takovém případě stalo, není zřejmé. Varianta je však nepříliš pravděpodobná, Windows jsou pro Microsoft největším zdrojem obživy a s více než 90 procenty na trhu pro operační systémy této společnosti by zastavení distribuce, byť jen na krátkou dobu, asi hodně zahýbalo nejen s akciemi společnosti.

Na druhou stranu, právě zveřejnění zdrojového kódu se Microsoft nejvíce obává. Jeho ukázání světu považuje Microsoft za krádež duševního vlastnictví a těžko pomyslet, co by se stalo v případě dostání se zdrojového kódu mezi nepovolané.

Možným rozuzlením bude 6. březen. Na toto datum je stanoveno mimosoudní sezení, kde budou obě strany hledat optimální řešení. V minulosti již Microsoft jako satisfakci za své chování například nabízel pro USA vzdělávací software za miliardu dolarů. I tato nabídka však byla soudem zamítnuta.

Jako první přinesla zprávu o možném stažení Windows z trhu on-line mutace deníku Washinton Post.Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Další z rubriky

Americká burza testuje nástroj na odhad kurzů kryptoměn

Virtuální měna Bitcoin zažívá ohromný vzestup. Je to bublina?

Jedna z největších elektronických burz testuje podle nejmenovaného zdroje rozšíření, které pomůže investorům v...

Tipy na zajímavé weby: tvorba grafiky i pro laiky nebo bezpečí routeru

Canva.com

Vytvořit působivé grafické materiály jako jsou letáky, poukázky, koláže, vizitky či infografiku zvládne teď každý...

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Najdete na iDNES.cz