Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Microsoft chce stáhnout operační systémy Windows XP a W2K z trhu!

  5:00aktualizováno  5:00
Microsoft pohrozil stažením operačních systémů Windows XP a Windows 2000. Pokud budou na společnost neustále vyvíjeny nátlaky v soudním sporu s devíti státy Unie a požadavky, mezi nimiž je zveřejnění zdrojového kódu, nebudou zmírněny, mohou se Windows stát nedostatkovým zbožím.

Microsoft nastoupil ve svém sporu s devíti státy americké unie do tvrdé ofenzivy. Pokud budou činěny na softwarového giganta v soudním sporu vyvolaným integrací Internet Exploreru do operačního systému další nátlaky, mezi něž je zahrnut například požadavek na zveřejnění zdrojového kódu operačních systému Windows 2000 a XP, je Microsoft rozhodnut zastavit distribuci těchto dvou systémů.

Krom požadavku na zveřejnění části zdrojového kódu obou systémů (více informací zde), je dalším požadavkem žalující strany, aby následující operační systémy Windows byly distribuovány ve dvou verzích. Bez a s přídavnými programy - jen tak si každý bude moci svobodně zvolit, jaký software v systémech provozovat. Opatření se týká především prohlížeče, který podle žalujících v případě Internet Exploreru společnosti Microsoft vytlačil konkurenční Netscape.

Celá kauza začala před několika lety, kdy byl Microsoft obviněn z vkládání Internet Exploreru a dalších programů do Windows. Na tom také celá žaloba staví, snaží se dokázat, že Windows mohly být distribuovány i bez zmiňovaných aplikací. Oponentem je Microsoft, jehož tvrzení je zase takové, že Internet Explorer (IE) a další programy jsou nedílnou součástí operačního systému a ten nelze dodávat bez nich.

15. února byl zástupci devítí států Unie předložen požadavek, jenž následně schválila soudkyně Kollar-Kotelly, a to takový, že Microsoft bude muset předložit části zdrojového kódu k prozkoumání. Jen tak prý bude možné dokázat či vyvrátit tvrzení Microsoftu o "nedílné součásti" Windows.

Soudní sezení je plánováno na 11. březen a Microsoft se nechal slyšet, že při nátlaku, který je na něj vyvíjen a při neslevení ze stanovených požadavků, začne své operační systémy Windows XP a Windows 2000 stahovat z trhu. Co by se v takovém případě stalo, není zřejmé. Varianta je však nepříliš pravděpodobná, Windows jsou pro Microsoft největším zdrojem obživy a s více než 90 procenty na trhu pro operační systémy této společnosti by zastavení distribuce, byť jen na krátkou dobu, asi hodně zahýbalo nejen s akciemi společnosti.

Na druhou stranu, právě zveřejnění zdrojového kódu se Microsoft nejvíce obává. Jeho ukázání světu považuje Microsoft za krádež duševního vlastnictví a těžko pomyslet, co by se stalo v případě dostání se zdrojového kódu mezi nepovolané.

Možným rozuzlením bude 6. březen. Na toto datum je stanoveno mimosoudní sezení, kde budou obě strany hledat optimální řešení. V minulosti již Microsoft jako satisfakci za své chování například nabízel pro USA vzdělávací software za miliardu dolarů. I tato nabídka však byla soudem zamítnuta.

Jako první přinesla zprávu o možném stažení Windows z trhu on-line mutace deníku Washinton Post.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Ruský kontrolní úřad v ráži. Znovu varuje Facebook, že ho zakáže

Logo Facebook

Ruský úřad pro dozor nad internetem a komunikacemi Roskomnadzor varoval, že Facebook může být v zemi zablokována, pokud...

Chcete dál používat Facebook? Budete muset souhlasit s cílením reklamy

(Ilustrační snímek)

Facebook bude nadále cílit reklamu, jen si k tomu vyžádá váš souhlas. V případě, že odmítnete, nebudete mít možnost...

Ruské úřady zablokovaly komunikační aplikaci Telegram

Messenger Telegram

Šifrovaná komunikační síť Telegram, která odmítla vydat ruským úřadům přístup ke komunikaci uživatelů, byla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz