Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Microsoft koupil za 1 400 korun váš životopis. Co s ním udělá?

  13:12aktualizováno  15:33
Akvizice „profesionální sociální sítě“ Linkedin vyšla Microsoft na více než 631 miliard korun. Proč největší softwarové firmě světa přišlo jako dobrý nápad půjčit si peníze a koupit ztrátovou firmu? Možná právě kvůli vám a vašim datům.

Linkedin (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Jestli nějakou sociální síť opravdu zanedbávám, je to Linkedin. Občas tam najdu kontakt na člověka, se kterým se mám sejít, ale poslední tři roky mne síť spíše otravuje neustálým e-mailovým žadoněním o pozornost: řekněte nám, jestli pan XYZ umí on-line marketing, podívejte se, kdo z vašich „profesionálních kontaktů“ má novou práci, pogratulujte paní GHI k povýšení... A to můžu být ještě rád, že jsem nedopadl jako americký učitel William Johnson, kterého Linkedin kvůli shodě jmen a špatnému algoritmu omylem označil za profesionálního rasistu a tuto „zprávu“ poslal všem jeho kontaktům.

Hodnota uživatele

Za jednoho registrovaného uživatele zaplatil Microsoft přibližně 60 dolarů, tedy cca 1424 Kč.

Linkedin je nejspíše užitečný pracovní nástroj pro headhuntery, PR pracovníky a lidi hledající práci ve specifických oborech. Ale rozhodně to není síť, která by měla celospolečenský dopad jako Facebook nebo Twitter. Ani na burze se Linkedinu v poslední době nedařilo a nabídka Microsoftu tak přišla jako spásné vysvobození. Microsoft odkoupí Linkedin za 26,2 miliardy dolarů (631 miliard korun), což je 196 dolarů za akcii. Prý část peněz uhradí v hotovosti a část si půjčí (což by mohlo ohrozit zatím perfektní hodnocení akcií Microsoftu). Pojďme si tedy položit otázku, co vlastně Microsoft koupil a proč to udělal.

Šance pozvednout Linkedin k ziskovosti

Jak rostl počet uživatelů, počet návštěvníků a počet zobrazení (page views) Linkedin

Linkedin má přes 443 milionů uživatelů, což se může zdát ve srovnání s Facebookem (miliarda lidí denně) málo, ale z pohledu reklamy jsou ověření dospělí uživatelé přeci jen hodnotnější než teenageři sdílející videa, takže Microsoft má určitě s čím pracovat.

Nový Linkedin by pod taktovkou Microsoftu, a s využitím jeho nástrojů na strojové učení, mohl začít analyzovat pracovní trh do neuvěřitelných detailů. Jak dlouho takový a takový člověk vydrží v takové a takové práci? Které předpoklady a doporučení (jakkoli je třeba Linkedin doporučení brát s rezervou) jsou v daném oboru nejcennější? Jak souvisí pracovní úspěch s věkem, vzděláním a odbornými certifikáty? Microsoft dlouhodobě deklaruje svůj zájem o umělou inteligenci a analýzu strojových dat, historie dat zaměstnanosti (a veškerých interakcí) týkající se stovek milionů lidí je tak rozhodně slušný začátek.

Linkedin si podle vyjádření Microsoftu zachová nezávislost, vlastního šéfa (který se bude zodpovídat přímo šéfovi Microsoftu, Satyovi Nadellovi) i vlastní značku. Teoreticky by tak akvizice Microsoftu mohla Linkedinu rozvázat ruce a umožnit naplňovat dlouhodobý plán na ovládnutí pracovního trhu celého světa po datové a vědomostní stránce. Nebyl by to sice převratný produkt, ale pokud by fungoval, může pod vedením současného šéfa Jeffa Weinera vzniknout výrazná společnost, od které budou velké i malé firmy kupovat strukturovaná data specificky ušitá na míru.

Prosazení vlastních produktů Microsoftu

Microsoft ale nejspíše není jen hodný dědeček, který kupuje firmu, aby jí pomohl růst. Sám Microsoft na firmy a profesionály cílí se svými produkty jako Microsoft Office a nyní pod Nadellovým vedením čím dál více i cloudovými službami. Data Linkedin by mu umožnila velmi dobře cílit reklamy na produkty.

Příjmy a jejich meziroční růst společnosti Linkedin

V podmínkách Linkedin se píše: „jste majitelem dat, které na Linkedin nahrajete, a Linkedinu dáváte pouze následující ne-exkluzivní povolení: celosvětové přenosné a dále přenositelné oprávnění používat, kopírovat, modifikovat, distribuovat, publikovat a zpracovávat informace, které jste službě poskytli, bez dalšího souhlasu nebo kompenzace...“ V podmínkách jsou další omezení, ale celkově jde o velmi obecně psaný souhlas, který zřejmě bude Microsoft moci využít, jak se mu zachce. Pokud to udělá dobře, nebude to působit jako spam, ale jako řešení šité na míru.

Nalákat nejlepší inženýry

Málo diskutovaným důvodem je i snaha udělat z Linkedinu skutečně konkurenceschopnou firmu. Je to sice paradox - Linkedin pomáhá firmám hledat talenty, sám by měl o talenty nouzi? - ale potvrdil jej i zakladatel Linkedinu, Reid Hoffman: největší společnosti v Silicon Valley, tedy Facebok, Google a pár dalších, umí přitáhnout ty nejlepší lidi v oboru, což nutí menší firmy snížit své nároky nebo zvýšit odměny.

Ve spojení s Microsoftem bude možná Linkedin moci nabídnout obojí. V krátkodobém horizontu se možná mnoho nezmění, ale pokud Microsoft zahraje své karty pečlivě, může být výsledkem výdělečná symbióza. „Naše mise je spojit profesionály z celého světa a pomoci jim s jejich produktivitou,“ píše zakladatel Linkedinu. „Když naši misi zasnoubíte s misí Microsoftu - posílit každou osobu a organizaci na planetě k dosažení větších cílů - není možné nevidět tu ohromnou příležitost pro naše členy a zákazníky.“

13.června 2016 v 22:08, příspěvek archivován: 14.června 2016 v 15:30

Today is our re-founding moment. LinkedIn co-founder @reidhoffman reflects on joining forces with @Microsoft. https://t.co/aycovyzNgn

Nedá se ale říci, že by měl Microsoft úspěch jistý. Naopak, scénář, kdy softwarový gigant koupil slavnou firmu, už tu byl několikrát. V případě Nokie šlo spíše o neúspěch, přestože svého času akvizice smysl rozhodně dávala. V případě Skype (2011) jde sice o úspěšnou divizi/firmu, po pěti letech se ale nedá říci, že by Skype nějak výrazně změnil tvář Microsoftu. Skeptici tedy varují, že nejdražší akvizice Microsoftu je jen opakování tohoto známého scénáře: mnoho příležitostí, ale vyznění do ztracena. Uvidíme, jestli Nadella dělá akvizice jinak než Ballmer.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili informace a grafy. Přidali jsme citaci zakladatele Linkedinu.

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 5 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...