Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Microsoft Linux for Windows: Bill zdraví Linuse

aktualizováno 
Již na ComDexu sliboval Microsoft, že rázně zakročí proti Linuxu. A již je tady první build Microsoft Linux for Windows, programu, díky němuž můžete s Linuxem pracovat z pohodlí svých Windows. První recenze a dojmy zde!

Když na letošním Comdexu Bill Gates prorokoval Linuxu problémy, argumentoval tím, že se o ně zasadí operační systém Windows. Analytici dlouho spojovali tento výrok s ohlášeným útokem na zkvalitnění a odladění chyb v nových Windows XP a tak první průsaky informací o projektu „MS-Linux“ byly brány na lehkou váhu jako nutný kolorit doby. Koncem minulého týdne ale server Slashdot publikoval první informace o tomto linuxovém klonu a téměř zároveň se mezi odbornou veřejností objevily první buildy. Překvapení je rovno šoku a pokud dojde k odstranění problémů betaverze, bude mít Linux drobný problém…

Microsoft Linux for Windows

Namísto očekávané a předem zavrhované vlastní distribuce Linuxu se Microsoft odhodlal k obřímímu úkolu, kdy nabídl prostředí pro Linuxové programy tak, aby byly spustitelné ve Windows pomocí emulátoru Linuxu pod Windows. Všechny aplikace, které jste si oblíbili pod Linuxem, nyní můžete plnohodnotně spouštět přímo z Windows.

Mohlo by se zdát, že nabídnout uživatelům Windows možnost spouštět Linuxové programy nemá přílišný smysl. Asi málo jedinců si pustí namísto Adobe Photoshop Linuxový Gimp či místo Wordu populární linuxové Vi… Jenže do těchto řad zřejmě Microsoft ani nemíří a celou koncepcí prostředí MS LfW (Linux for Windows) dává najevo, že mu jde především o vývojáře a administrátory serverů. Nyní totiž najednou mohou pracovat s komfortními vývojovými nástroji a prostředky běžícím pod Windows a ihned v LfW testovat výsledky své práce v přirozeném prostředí Linuxu.

To ale neznamená, že by LfW byl určen pouze profesionálům. Naopak – pokud byste se s tímto operačním systémem rádi seznámili, je LfW asi ten nejjednodušší začátek.

Instalujeme

Instalace je obdivuhodně jednoduchá. Zhruba 2MB veliký instalační soubor při instalaci zdetekuje hardware vašeho počítače a podle toho stáhne z internetu další část instalace, tedy ovladače vašeho hardware. Tady je první zádrhel – dá se očekávat, že je co se Microsoft probudí z úniku dat, stahování ovladačů zakáže, takže program nebude možné instalovat. Nu, snad nám to alespoň přes svátky vydrží.

Samozřejmostí je povinná EULA, vyplatí se ji přečíst, opravdu nemá s GNU nic společného, ale to jsme asi čekali.

Po instalaci program zabere zhruba 13 MB místa na pevném disku.

A pracujeme v Linuxu

První věc, která vás po spuštění uvítá, je spousta ladících výpisů o vašem hardware. LfW si mountuje disky a vůbec si vytváří Linuxový prostor pro sebe. Bohužel pro začátečníka je to dosti matoucí, několik minut sleduje tyto výpisy a v podstatě nemá šanci nijak zasáhnout proti zahlcení těmito informacemi. Nezbývá, než doufat, že v ostré verzi již tento zmatek nebude, ale ortodoxní Linuxáři si přijdou na své. Dlužno dodat, že zdlouhavá detekce a inicializace neprobíhá do příští změny hardware.

Značným překvapením je skutečnost, že v LfW jste již zalogováni jako root a ačkoliv můžete vytvořit i jiné uživatele a pracovat pod jejich loginem, vždy má tento uživatel root práva. Nevypadá to na problém ranné verze a spíše se dá očekávat, že Microsoft tak přistoupil k vyrovnání se s právy v Linuxu. Další problém nese práce pod Win2000/NT/XP v případě, že nejste přihlášeni jako administrator – v takovém případě samozřejmě máte omezený přístup jen na prostředky, které může používat uživatel, pod nímž jste ve Windows přihlášeni. Podpora NTSF disků je zahrnuta.

Až na tyto (bohužel pro mnohé podstatné) drobnosti lze říci, že se s Linux for Windows pracovalo poměrně příjemně. Drobné problémy ještě dělala detekce hardware, když v notebooku s integrovaným grafickým čipem S3 se stále vnitřek okna s Linuxem domáhal jiné obnovovací frekvence, než samotná Windows a situace si vyžádala přímý zásah do konfigurace grafické karty pro Linux, na jiné větší problémy jsme nenarazili. Výjimkou byla chybějící podpora USB zařízení, tu by měla nabízet již příští verze.

Problémy ale samozřejmě jsou v koexistenci Linux a Windows programů. Nefungovalo přenášení dat přes clipboard a také vznikaly, byť ojedinělé, spory o sdílení prostředků. Zde je třeba konstatovat, že v souladu se zjištěními ostatních testujících i my jsme došli k názoru, že LfW funguje podstatně lépe pod Windows 2000/XP než pod staršími verzemi.

Spouštíme aplikace

Vyzkoušeli jsme zhruba desítku nejběžnějších aplikací včetně webového serveru Apache s podporou PHP a všechny jsme shledali funkčními. Zajímavá je například možnost instalace ICQ klienta jak pod Windows tak pod Linux se dvěmi účty a posílání si zpráv v rámci jednoho počítače… no, trochu infantilní zábava, ale k Linuxu pro Windows se opravdu hodí.

Zatím fungují pouze textové aplikace, ačkoliv LfW slibuje podporu i KDE a grafickým aplikacím, tuto se nám rozchodit zatím nepodařilo. Po spuštění X Windows celá podpora Linuxu ve Windows havarovala.

Asi nejvíce vám ukáží následující screenshoty aplikací.

Microsoft Linux for Windows - ukázky aplikací 

Zhodnocení

Zatím bohužel není jasné, jakou distribuční politiku k novému produktu Microsoft zaujme. Stejně jako první uniklé buildy Xpček i únik tohoto programu obestírá z oficiálních míst velké mlčení. The Register dokonce vyslovil podezření, že Microsoft svojí hranou laxností k úniku tohoto programu zkouší reakce veřejnosti a především americké justice k podobnému produktu.

To nic nemění na tom, že jde o zajímavý počin, který mnoho lidí uvítá. Možnost komfortní práce s oběma operačními systémy najednou je pro mnoho lidí praktická a Microsoftu může přitáhnout zpět mnoho duší, které mu až doposud unikaly. Můžete sice namítat, že i k Linuxu se lidé nyní dostanou snáze, ale Microsoftu jde o jedno – abyste si koupili jeho operační systém. A nyní dává důvod navíc, proč po něm sáhnout.

Asi je škoda dalších slov – aplikaci si můžete stáhnout sami a vyzkoušet. Nezapomínejte, že jde o první dostupný build a tedy je třeba se obrnit trochou trpělivosti v některých případech, pokud něco nefunguje na první pokus…

První část programu Linux for Windows si můžete stáhnout zde a druhou zde. Jde o ZIP soubory o velikosti vhodné pro přenášení na disketách, takže je jen rozbalte a instalujte.

Microsoft Linux for Windows - ukázky aplikací

Microsoft Linux for Windows - ukázky aplikací

Microsoft Linux for Windows - ukázky aplikací 

(Redakce Technet.cz nenese zodpovědnost za škody způsobené programem "Linux for Windows".)

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: tvorba grafiky i pro laiky nebo bezpečí routeru

Canva.com

Vytvořit působivé grafické materiály jako jsou letáky, poukázky, koláže, vizitky či infografiku zvládne teď každý...

Vyhledáte v čínském Googlu „Tibet“? Režim se to dozví a sníží vám skóre

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

Čínská verze Googlu bude odpovídat požadavkům tamního režimu. Má proto (podle informací serveru Intercept) sbírat data...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz