Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Microsoft možná přejmenuje Internet Explorer, má příliš špatnou pověst

  9:59aktualizováno  14:10
Vývojáři webového prohlížeče Internet Explorer v diskuzi se čtenáři přiznali, že Microsoft zvažuje jeho přejmenování. Příliš špatná pověst z historie mu prý škodí a neodpovídá jeho současné kvalitě.

Všeobecně známé logo by se mohlo stát historií. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Víte, jaká je nejčastěji zadávaná adresa do prohlížeče Internet Explorer 6? No přece www.mozilla.org/firefox.

Internetový prohlížeč Microsoft Explorer se za 18 let existence stal terčem mnoha vtipů a také důvodem mnoha negativních emocí jak ze strany tvůrců webu, tak i jeho uživatelů. Špatné zkušenosti a mizerná pověst pomohla rozšíření konkurenčních prohlížečů, nejvíce tím získala společnost Google, jejíž prohlížeč Chrome představuje 38,5 % trhu webových prohlížečů (zdroj: w3c). Jedničkou na trhu se Chrome stal v roce 2012.

Ballot Screen umožní vybrat prohlížeč i uživatelům, kteří ani nevěděli, co to...

Výběr prohlížeče ve Windows prostřednictvím tzv. ballot screen, kterou u EU prosadila firma Opera. Ballot screen od roku 2010 umožňuje vybrat prohlížeč i uživatelům, kteří ani nevěděli, co to prohlížeč je.

Svoji roli v tom také sehrálo rozhodnutí Evropské komise, která v roce 2009 Microsoftu nařídila nechat výběr prohlížeče na uživateli a odebrat Internet Explorer ze základní systémové nabídky. Od té doby si po reinstalaci systému musíte v automaticky otevřeném okně „Výběr prohlížeče“ sami zvolit prohlížeč, který se má automaticky nainstalovat.

Ačkoli nové verze Internet Exploreru, zejména IE11, již rozhodně nemůžeme označit za špatné, stále dávají zákazníci přednost spíše konkurenčním řešením. Z 83% podílu na trhu tak zbylo jen dnešních 21 %.

Pro Microsoft to v době, kdy je internetový prohlížeč leckdy důležitější než operační systém, představuje velký problém. O tom, že v Redmondu zvažují radikální řez, přejmenování prohlížeče, hovořili členové vývojového týmu IE, které server Reddit pozval na diskuzi se čtenáři.

  • burritoBandito123: Věříte, že můžete změnit pověst Internet Exploreru?

David Catuhe: Já v to opravdu doufám. Mění se hodně věcí. Ohlásili jsme ukončení podpory starých verzí IE nebo zahájení blokování starých ActiveX prvků. Je to první krok ke snížení fragmentace, která je pro webové vývojáře velmi nepříjemná.

  • Codecracker25: Zvažovali jste někdy přejmenování Internet Exploreru?

Jonathan Sampson: Ano, bylo to interně navrženo. Pamatuji si na dlouhou řadu e-mailů, kde na toto téma mnoho lidí vášnivě debatovalo. Padla spousta návrhů, jak se můžeme oddělit od negativního vnímání, které již nesouvisí s naším dnešním produktem. Ta debata proběhla nedávno, před pár týdny. Uvidíme, co budoucnost přinese.

Jaké jméno by mohl IE v budoucnu nést, zatím vývojáři ani nenaznačili. Ale jak vtipně poznamenali kolegové z Gizmoda: „Doufejme, že to nebude Bing.“ To by té reputaci opravdu mnoho nepomohli.

Na resuscitaci značky Explorer pracuje Microsoft už od verze IE7. S programátory prohlížeče Internet Explorer jsme v roce 2008 vedli rozhovor nejen o budoucnosti služeb integrovaných do prohlížeče.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Najdete na iDNES.cz