Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Microsoft možná přejmenuje Internet Explorer, má příliš špatnou pověst

  9:59aktualizováno  14:10
Vývojáři webového prohlížeče Internet Explorer v diskuzi se čtenáři přiznali, že Microsoft zvažuje jeho přejmenování. Příliš špatná pověst z historie mu prý škodí a neodpovídá jeho současné kvalitě.

Všeobecně známé logo by se mohlo stát historií. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Víte, jaká je nejčastěji zadávaná adresa do prohlížeče Internet Explorer 6? No přece www.mozilla.org/firefox.

Internetový prohlížeč Microsoft Explorer se za 18 let existence stal terčem mnoha vtipů a také důvodem mnoha negativních emocí jak ze strany tvůrců webu, tak i jeho uživatelů. Špatné zkušenosti a mizerná pověst pomohla rozšíření konkurenčních prohlížečů, nejvíce tím získala společnost Google, jejíž prohlížeč Chrome představuje 38,5 % trhu webových prohlížečů (zdroj: w3c). Jedničkou na trhu se Chrome stal v roce 2012.

Ballot Screen umožní vybrat prohlížeč i uživatelům, kteří ani nevěděli, co to...

Výběr prohlížeče ve Windows prostřednictvím tzv. ballot screen, kterou u EU prosadila firma Opera. Ballot screen od roku 2010 umožňuje vybrat prohlížeč i uživatelům, kteří ani nevěděli, co to prohlížeč je.

Svoji roli v tom také sehrálo rozhodnutí Evropské komise, která v roce 2009 Microsoftu nařídila nechat výběr prohlížeče na uživateli a odebrat Internet Explorer ze základní systémové nabídky. Od té doby si po reinstalaci systému musíte v automaticky otevřeném okně „Výběr prohlížeče“ sami zvolit prohlížeč, který se má automaticky nainstalovat.

Ačkoli nové verze Internet Exploreru, zejména IE11, již rozhodně nemůžeme označit za špatné, stále dávají zákazníci přednost spíše konkurenčním řešením. Z 83% podílu na trhu tak zbylo jen dnešních 21 %.

Pro Microsoft to v době, kdy je internetový prohlížeč leckdy důležitější než operační systém, představuje velký problém. O tom, že v Redmondu zvažují radikální řez, přejmenování prohlížeče, hovořili členové vývojového týmu IE, které server Reddit pozval na diskuzi se čtenáři.

  • burritoBandito123: Věříte, že můžete změnit pověst Internet Exploreru?

David Catuhe: Já v to opravdu doufám. Mění se hodně věcí. Ohlásili jsme ukončení podpory starých verzí IE nebo zahájení blokování starých ActiveX prvků. Je to první krok ke snížení fragmentace, která je pro webové vývojáře velmi nepříjemná.

  • Codecracker25: Zvažovali jste někdy přejmenování Internet Exploreru?

Jonathan Sampson: Ano, bylo to interně navrženo. Pamatuji si na dlouhou řadu e-mailů, kde na toto téma mnoho lidí vášnivě debatovalo. Padla spousta návrhů, jak se můžeme oddělit od negativního vnímání, které již nesouvisí s naším dnešním produktem. Ta debata proběhla nedávno, před pár týdny. Uvidíme, co budoucnost přinese.

Jaké jméno by mohl IE v budoucnu nést, zatím vývojáři ani nenaznačili. Ale jak vtipně poznamenali kolegové z Gizmoda: „Doufejme, že to nebude Bing.“ To by té reputaci opravdu mnoho nepomohli.

Na resuscitaci značky Explorer pracuje Microsoft už od verze IE7. S programátory prohlížeče Internet Explorer jsme v roce 2008 vedli rozhovor nejen o budoucnosti služeb integrovaných do prohlížeče.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

Najdete na iDNES.cz