Přestat prodávat se má například i Windows XP

Přestat prodávat se má například i Windows XP | foto: Windows

Microsoft nesmí v Číně prodávat Windows

  • 49
Soud v Číně nařídil společnosti Microsoft zastavit prodej některých verzí operačního systému Windows. Microsoft prý v čínských verzích systému protiprávně používal fonty, které vyvinula čínská společnost Zhongyi Electronic a porušil tak několik licenčních smluv. Firma to ale odmítá a chce se odvolat.

Čínský podnik uvedl, že dal Microsoftu licenci k využití svých fontů (typ písma) jen pro verzi Windows 95, americká firma je prý ale použila i ve verzích Windows 98, 2000, 2003 a Windows XP. Soud proto rozhodl, že Microsoft nemůže v Číně nabízet ani jednu z následných verzí, které vydal po Windows 95.

Soud rozhodl v pondělí, zatím ale není jasné, kdy začne verdikt platit, ani kolika kopií se problém týká. Podle agentury Reuters je to ale v každém případě pro Microsoft další rána, kterou v Číně dostal. Snaží se totiž zvýšit podíl na čínském trhu, ale potýká se tam s rozšířeným softwarovým pirátstvím.

"Microsoft respektuje práva duševního vlastnictví," uvedl americký podnik. "Práva duševního vlastnictví třetích stran využíváme pouze v případě, že k tomu máme legitimní právo."

Čína je dlouhá léta terčem zahraničních firem, které se domáhají ochrany autorských práv a práv duševního vlastnictví. Situace se ale rychle obrací, protože čínské firmy dozrávají a jsou technologicky na stále vyšší úrovni.

Často už mají vlastní vývojové týmy a nespoléhají pouze na kopírování známých značek. Ochrany práv duševního vlastnictví se tak domáhají se stále větší intenzitou.

"Vítězství ve sporu proti globálně známé společnosti jako je Microsoft ukazuje, že Čína, přestože je stále rozvojovou zemí, činí pozitivní kroky vedoucí k ochraně práv duševního vlastnictví," řekl právní zástupce čínské firmy Zhongyi Ling Sin Jü.

Michael Vella z organizace Morrison & Foerster LLP se domnívá, že čínské firmy se budou svých práv domáhat stále častěji. "Viděli jsme to i v případě Tchaj-wanu. Tchajwanské firmy se zpočátku jen bránily, ale v posledních letech stále více sporů samy zahajují," řekl Vella, který je odborníkem na autorské právo.