Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Microsoft: nová Windows pro ARM nebudou zpětně kompatibilní, buďte rádi

  1:14aktualizováno  1:14
Prezident vývoje systému Windows poodhalil, jak probíhal vývoj nové verze pro procesory ARM. Pro někoho může být překvapením, že se vzdává 17leté zpětné kompatibility. Microsoft ale díky tomu bude moci nabídnout bezpečnější systém, nižší spotřebu a plně kontrolovaný uživatelský zážitek v tabletovém i desktopovém prostředí.

WOA nejsou Windows 8

"Windows On ARM" se od klasických Windows 8 liší snad ve všem kromě toho, jak vypadají.

Windows pro procesory ARM jsou zcela novým systémem a změny v něm se netýkají změn ve Windows 8. Navenek ale oba systémy budou působit prakticky identicky - oba budou vybaveny dlaždicovým rozhraním Metro i klasickým desktopem pro produktivní práci.

WOA si nebudete moci koupit jako samostatný systém, bude dodáván neoddělitelně od zařízení (tablety, telefony, ale i notebooky, nebo dokonce all-in-one PC) a poběží na něm jen aplikace prodávané přes Windows Store.

"To nic nemění na našem přístupu k Windows 8," zdůrazňuje Sinofsky. "Systém Windows 8 nainstalujete kamkoli, kde běží Windows 7."

V důkladném, více než osmitisícislovném příspěvku na oficiálním blogu odhalil Steven Sinofsky podrobnosti o zcela novém přírůstku do rodiny operačních systémů Windows - Windows pro procesory ARM, zkráceně WOA. Doplní tak mobilní Windows Phone a nové Windows 8 pro stolní počítače, notebooky a tablety (postavené na procesorech x86/64 architektury). 

Nový systém se navenek tváří prakticky identicky jako Windows 8, které již známe z volně dostupných ukázkových verzí. Hlavní roli hraje dlaždicové rozhraní Metro, na které teď Microsoft vsází ve všech svých produktech, od mobilů po herní konzole. Dlaždice jsou příjemné na dotyk a také aplikace optimalizované pro nový vzhled se dají snadno ovládat dotykem.

Výhody architektury ARM

"Tím, že jsme Windows přinesli na platformu ARM, umožní výrobu osobních počítačových zařízení nových designů a forem, což je podle nás důležité. Výsledkem budou nové možnosti Windows, které umožní zákazníkům práci na nových PC bez kompromisů," věří Sinofsky.

  • ARM zařízení nebudete vypínat - místo se zařízení (podobně jako většina smartphonů) v nečinnosti automaticky přepne do režimu "Connected Standby" (v připojené pohotovosti), kdy budou mít zvolené aplikace přístup k síti či výpočetním prostředkům, a po probuzení tak bude zařízení plně aktuální a připravené k použití.
  • ARM zařízení vydrží déle na jedno nabití - v režimu "Connected Standby" vydrží váš (hypotetický) ARM tablet celé týdny. Díky sběrnicím I²C / UART nebo SD I/O budou i běžné operace vyžadovat méně elektrické energie.
  • Subsystémy uberou zátěž procesoru - dedikované multimediální subsystémy např. pro dekódování videa zrychlí zařízení a pomohou šetřit baterii.
  • Především tablety, ale také podpora periferií - ARM procesory jsou nyní převážně součástí tabletů, ale Microsoft počítá s tím, že do budoucna budou ARM procesory i v noteboocích nebo All-in-one počítačích.

Podpora Metro aplikací v systému WOA

Podpora Metro aplikací v systému WOA

Konec zpětné kompatibility

Windows jsou tu s námi už šestadvacet let a dosud byly nové verze až neuvěřitelně zpětně kompatibilní s těmi předchozími. Zatímco Windows 8 v této kompatibilitě pokračují a spustíte na nich vše co na Windows 7, ARMová verze Windows (WOA) se od tohoto historického břemene osvobodí. "Co začalo jako operační systém pro jednotlivce pracujícího s produktivními aplikacemi, se rozrostlo do široké škály hardware a software, celého spektra služeb a neuvěřitelně flexibilního přístupu k počítačům," píše Sinofsky. WOA podle něj díky absenci zpětné kompatibility dokážou mnohem lépe využít možnosti nové platformy, snížit hardwarové nároky a prodloužit výdrž na baterie."

Výhody procesorů ARM podle Microsoftu opravňují k novému, leckdy radikálnímu přístupu ke zpětné kompatibilitě. "WOA nebude nabízet žádnou virtualizaci nebo emulaci a nebude umožňovat běh ani portování existujících aplikací x86/64 aplikací," zdůrazňuje Sinofsky s tím, že by to pouze podkopalo cíl a poškodilo funkci zbrusu nového systému.

Windows Store je centrem všech Metro aplikací a zároveň i jedinou cestou, jak

Windows Store je centrem všech Metro aplikací a zároveň i jedinou cestou, jak získat aplikace pro WOA.

Místo toho na WOA poběží pouze aplikace přizpůsobené a optimalizované pro rozhraní Metro (které jsou navrženy pomocí knihoven WinRT API) a stažené výhradně skrze nový obchod Windows Store, případně které budou staženy prostřednictvím služby Windows Update.

Windows on ARM bude přizpůsobený především pro tablety, ale také pro nové

Windows on ARM bude přizpůsobený především pro tablety, ale také pro nové hybridní formy "osobního počítače bez kompromisů".

Metro pro všechny, desktop pro vybrané aplikace

Aplikací pro novou platformu sice na začátku nebude přehršel, přibývat ale budou stejným tempem jako "Metro" aplikace pro Windows 8. I pro platformu ARM totiž mohou vývojáři navrhovat pomocí již nyní dostupných nástrojů v novém Visual Studiu. Navíc budou ve WOA dostupné všechny aplikace, které jsou nyní součástí Windows 8 - mail, galerie nebo internetový prohlížeč.

Internetový prohlížeč ve stylu Metro

Internetový prohlížeč ve stylu Metro

Kalendář ve stylu Metro

Kalendář ve stylu Metro

E-mailová aplikace ve stylu

E-mailová aplikace ve stylu Metro

Standardní součástí WOA budou i nové verze aplikací Microsoft Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Ty, jako jedny z mála, poběží v desktopovém prostředí (stejném jako ve Windows 8 a jen nepatrně odlišném od toho v sedmičkách).

Microsoft Excel v nových

Microsoft Excel v nových "Office 15" bude zpětně kompatibilní s předchozími MS Office a bude podporovat ovládání dotykem i klávesnicí + myší, spouštět se bude výhradně v desktopovém režimu.

"Office 15" bude standardní součástí WOA a nabídne Word, Excel, PowerPoint a OneNote.

V desktopovém prostředí poběží také Internet Explorer, Průzkumník a další aplikace důvěrně známé z předchozích Windows. "Přítomnost desktopového prostředí je důležitou součástí WOA," píše Sinofsky. "Nabízí známé rozhraní, zvláště pro zacházení se soubory, sítěmi a perifériemi." Zachována bude podpora externích disků a mechanik, více displejů, dotykových či nedotykových.

První testování už koncem února

Windows on ARM jsou ve fázi raného testování. V únoru sice už budou k dispozici první ARM tablety s Windows dostupné pro vybrané testovače a programátory, Sinofsky ale předem varuje: "Tato zařízení jsou určená jen hardwarovým partnerům a vývojářům, a v žádném případě nemají naznačovat, jak budou vypadat výsledné tablety." Půjde o nedotažené verze z levného plastu, nedokonalou správou napájení a testovacími porty pro odlaďování. "Neříkáme vám to proto, abychom vás provokovali, ale proto, abychom vás připravili. Na internetu se vyskytne řada obrázků těchto WOA tabletů. Chceme, abyste věděli, že mají k výslednému produktu ještě hodně daleko. Jak Windows 8, tak WOA jsou stále ještě ve vývoji a čeká nás ještě hodně práce."

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Další z rubriky

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...

Surfujte po webu anonymně nebo na tabletu sledujte závody formule 1

Tablet vám může zkrátit dlouhé čekání.

Užitečný je nový internetový prohlížeč pro anonymní surfování. Aplikace pro fanoušky Formule 1 nabídne i historické...

Tipy a triky pro Windows 10: představuje se lepší Start menu

Tipy a triky pro Windows 10

Personifikace vládne světu. I proto Microsoft nově umožňuje uživatelům ještě více osobního nastavení systému. Podívejte...

Najdete na iDNES.cz