Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Microsoft pracuje na hlasovém překladateli, co bude mluvit jako vy

  9:54aktualizováno  9:54
Konec živých překladatelů plánuje společnost Microsoft. Vyvíjí program, který převede mluvenou řeč z jednoho jazyka do jiného a napodobí hlas mluvčího. Zázraky čekat nemůžeme, podobně jako u konkurence, ale je to první krok.

Osobní virtuální překladatel od Microsoftu zvládne vedle překladu i simulovat hlavu a mimiku mluvčího. | foto: Microsoft

Speciální program, který nyní vyvíjejí v Microsoftu, přeloží necelých třicet jazyků, uvedl server popsop.com. Na první pohled to není nic složitého, prostě se zkombinuje systém na rozpoznávaní řeči se strojovým překladačem a hlasovým syntezátorem.

Převod mluvené řeči na text a strojové předčítání textu je v řadě jazyků celkem zvládnutou disciplínou. I v redakci Technet.cz jsme již vyzkoušeli diktovací program (více o konci datlování v ČR se dočtete v tomto článku) a například Česká televize zkoušela program pro živé titulkování vysílání. Převod textu na řeč je ještě mnohem jednodušší.

Největší problém tak skýtá druhá fáze, která překládá z jednoho jazyka do druhého. I když se o takové systémy pokouší řada firem, stroje stále mají oproti živým překladatelům co dohánět.

Přesto nyní výzkum osobního překladatele v Microsoftu vylepšuje reprodukční schopnosti systému.

Bude jako vy

Vyvíjený program, který Microsoft představil na konferenci TechFest 2012, nese název Monolingual TTS. Hlavní předností je simulace mluvčího. Místo toho, aby se z překladače linul univerzální hlas, je systém schopen napodobit hlas toho, jehož slova mají být překládána. Navíc zvládne trojrozměrnou simulaci hlavy mluvčího, která přesně pohybuje rty.

Jak zní překlad z angličtiny do tří světových jazyků, si můžete poslechnout na stránkách výzkumníků zde.

V praxi to pak vypadá tak, že člověk mluví a počítač plynule překládá do vybraného jazyka a stejným hlasem říká výsledek. K tomu ještě může pustit simulaci hlavy mluvícího člověka, která hýbe pusou podle počítačem vyřčených slov.

To vše zvládne systém po necelém hodinovém výcviku s člověkem, jehož slova má překládat, uvedl Microsoft. Stroj si zatím poradí s 26 jazyky.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Další z rubriky

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

YouTube končí s herní aplikací. Jako konkurence Twitche se neosvědčila

Herní podstránka YouTube.

YouTube se po třech letech rozhodl, že skončí s aplikací YouTube Gaming, která měla konkurovat streamovací aplikaci...

Najdete na iDNES.cz