Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Microsoft překvapivě hlasoval pro formát ODF

  17:45aktualizováno  17:45
Firma Microsoft dnes před Americkým institutem pro standardy (ANSI) podpořila formát ODF, využívaný v OpenOffice.org. Chtěli tak prý hlasovat pro možnost volby, kterou spotřebitelé požadují.

Formát ODF je standardem OpenOffice.org

"Naši zákazníci chtějí mít volbu, chtějí interoperabilitu a inovaci, tak jsme je vyslyšeli," říká Tom Robertson v tiskové zprávě Microsoftu komentující, proč se Microsoft rozhodl podpořit své tradiční "odpůrce" na poli standardů. Zároveň si postěžoval: "Seznam Amerického institutu pro standardy nezahrnuje ani formáty, které jsou hojně používány, jako je PDF, DOC, RTF a HTML. Zahrnutí formátu ODF je jenom začátek, čekáme, že seznam poroste a bude reflektovat volbu, kterou mají zákazníci na dnešním trhu."

American National Standards Institute (ANSI) je soukromá nezisková organizace shromažďující, schvalující a prosazující americké standardy produktů, služeb apod. Svého hlasu v této organizaci využil Microsoft překvapivě k hlasování pro formát ODF, se kterým přitom na poli kancelářských balíků válčí (viz srovnání těchto formátů).

Více související článek na Technetu: Microsoft si objednává opravu článků na Wikipedii

Formát Open XML, který nyní prosazuje Microsoft, je zase standardem podle Ecma International a letos se uchází o standard ISO. Svým krokem Microsoft překvapil. Když se hlasovalo o jeho formátu pro Ecma, jediný hlas proti byl od IBM, zastánce formátu ODF.

Je to smířlivé gesto, nebo promyšlená výzva?

Microsoft prohlašuje, že Linux porušuje mnohé jeho patenty, toto tvrzení zatím neupřesnil a na výzvy tak učinit zatím (pokud vím) nereagoval. Microsoft tak spíše čeří vody a vyvolává nejistotu. Jeho krok může být v tomto kontextu vnímán jako smířlivé gesto. Podle Andrewa Updegrova to také může být demonstrace toho, že Microsoft je schopen dohody, a možná i tah pro to, aby měl formát Open XML lepší pozici při dalších vyjednáváních.

Je to zkrátka vždy komplikovanější, než se na první pohled zdá a každý krok je hned středem pozornosti. A ono se není čemu divit, trh pro kancelářské aplikace je celosvětově opravdu velký a bitva o formáty, i ty otevřené, v něm může hrát klíčovou úlohu. Doufejme, že vítězně z ní vyjde uživatel.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: Mapa prozradí, kde hrozí nebezpečí povodní

Notebook

Povodňová mapa na Intermap.cz ukáže v Česku místa, která jsou spojena s rizikem povodní. Po ztracených zvířatech lze...

Která je nejrychlejší nebo nejvtipnější? Šampioni ze světa kryptoměn

Kdo zvítězí v závodu kryptoměn?

Hodnota, anonymita, náročnost těžby, rychlost a humor. I ve světě kryptoměn se svádí souboj o prvenství. Přinášíme...

Forbes, Time i VanityFair. Apple koupil magazínový on-line servis

Aplikace Texture.

Aplikace obsahující přes dvě stovky magazínů přechází po akvizici pod Apple. Servis zahrnuje tituly jako People, Vogue,...

Najdete na iDNES.cz