Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Microsoft prohrál spor s Evropskou komisí

  12:13aktualizováno  12:13
Evropský soud první instance dnes rozhodl o tom, že americký softwarový gigant Microsoft se bude muset okamžitě podřídit sankcím Evropské komise za zneužívání dominantní pozice na trhu.
Prezident soudu Bo Vesterdorf tak nevyhověl Microsoftu, který ve svém odvolání požadoval odklad působnosti sankcí, vyplývá z dokumentů, které získala agentura Reuters.

"Microsoft konkrétně neprokázal, že by mohl (sankcemi) utrpět závažnou a neodčinitelnou škodu," píše se v dokumentu soudu. Tento verdikt později potvrdil i sám soud. Obě strany se mohou odvolat ještě k nejvyšší instanci v EU, Evropskému soudnímu dvoru.

Microsoft po soudu a jeho prezidentu Vesterdorfovi žádal, aby pozastavil výkon sankcí, které firmě v březnu vyměřila Evropská komise, do doby, než soudy projednají odvolání firmy. Komise došla k závěru, že Microsoft se provinil zneužíváním téměř monopolní pozice na trhu operačních systémů osobních počítačů k pronikání na jiné trhy. Stejné porušování pravidel v dřívějších případech již před EU konstatovaly americké soudy.

Microsoft tvrdil, že by mu sankce, uplatněné okamžitě, způsobily nenapravitelné škody. Komise naopak argumentovala tím, že v případě pravděpodobného několikaletého odkladu sankce ztratí svůj význam.

Microsoft již sice ze svých rozsáhlých rezerv zaplatil vyměřenou rekordní pokutu 497 milionů eur (zhruba 15 miliard Kč), odvolal se však proti dalším nařízením Bruselu. Mezi ně patří odstranění multimediálního přehrávače Media Player z operačního systému Windows nebo uvolnění technických informací pro konkurenční výrobce serverů.

Microsoftu se v poslední době podařilo uzavřít smírné dohody téměř se všemi organizacemi a firmami, které si na něj u EU stěžovaly. Jedinou, s níž se nedohodl, je firma RealNetworks, která vyrábí konkurenční mediální přehrávač Real Player.

Zdroje blízké Microsoftu i po rozhodnutí soudu podle AP uváděly, že firma na spor v EU pohlíží optimisticky. Vyjadřovaly naději, že Microsoft brzy zahájí jednání o smírném vyřešení sporu s komisí. Celý odvolací proces by mohl trvat až pět let.

Zdroje z Bruselu však řekly, že po dnešním rozhodnutí ve prospěch EK již antimonopolní úřad komise zřejmě smírčí rozhovory s Microsoftem vést nebude. Evropská komise by se měla k případu vyjádřit oficiálně kolem poledne SEČ.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

OBRAZEM: Kutilové přilákali do Holešovic tisíce lidí. Přijďte také

Na pražském Výstavišti začal první ročník kutilského veletrhu pro celou rodinu...

Na pražském Výstavišti začal první ročník kutilského veletrhu pro celou rodinu Maker Faire Prague 2018. Desítky...

Prosíme, dotýkejte se. V newyorské prodejně Samsungu si lze se vším hrát

Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" korejského giganta....

Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" společnosti Samsung. Kombinuje firemní showroom, prostor pro...

Koncentráky, Stalin a Arabové mají svůj podíl na vzniku Izraele

Parník Exodus 1947 poté, co nad ním převzali kontrolu Britové

Izrael mohl vzniknout v Jižní Americe či Africe, nakonec však byla zvolena horká půda pravlasti Izraelitů. K založení...

Najdete na iDNES.cz