Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Microsoft prohrál spor s Evropskou komisí

  12:13aktualizováno  12:13
Evropský soud první instance dnes rozhodl o tom, že americký softwarový gigant Microsoft se bude muset okamžitě podřídit sankcím Evropské komise za zneužívání dominantní pozice na trhu.
Prezident soudu Bo Vesterdorf tak nevyhověl Microsoftu, který ve svém odvolání požadoval odklad působnosti sankcí, vyplývá z dokumentů, které získala agentura Reuters.

"Microsoft konkrétně neprokázal, že by mohl (sankcemi) utrpět závažnou a neodčinitelnou škodu," píše se v dokumentu soudu. Tento verdikt později potvrdil i sám soud. Obě strany se mohou odvolat ještě k nejvyšší instanci v EU, Evropskému soudnímu dvoru.

Microsoft po soudu a jeho prezidentu Vesterdorfovi žádal, aby pozastavil výkon sankcí, které firmě v březnu vyměřila Evropská komise, do doby, než soudy projednají odvolání firmy. Komise došla k závěru, že Microsoft se provinil zneužíváním téměř monopolní pozice na trhu operačních systémů osobních počítačů k pronikání na jiné trhy. Stejné porušování pravidel v dřívějších případech již před EU konstatovaly americké soudy.

Microsoft tvrdil, že by mu sankce, uplatněné okamžitě, způsobily nenapravitelné škody. Komise naopak argumentovala tím, že v případě pravděpodobného několikaletého odkladu sankce ztratí svůj význam.

Microsoft již sice ze svých rozsáhlých rezerv zaplatil vyměřenou rekordní pokutu 497 milionů eur (zhruba 15 miliard Kč), odvolal se však proti dalším nařízením Bruselu. Mezi ně patří odstranění multimediálního přehrávače Media Player z operačního systému Windows nebo uvolnění technických informací pro konkurenční výrobce serverů.

Microsoftu se v poslední době podařilo uzavřít smírné dohody téměř se všemi organizacemi a firmami, které si na něj u EU stěžovaly. Jedinou, s níž se nedohodl, je firma RealNetworks, která vyrábí konkurenční mediální přehrávač Real Player.

Zdroje blízké Microsoftu i po rozhodnutí soudu podle AP uváděly, že firma na spor v EU pohlíží optimisticky. Vyjadřovaly naději, že Microsoft brzy zahájí jednání o smírném vyřešení sporu s komisí. Celý odvolací proces by mohl trvat až pět let.

Zdroje z Bruselu však řekly, že po dnešním rozhodnutí ve prospěch EK již antimonopolní úřad komise zřejmě smírčí rozhovory s Microsoftem vést nebude. Evropská komise by se měla k případu vyjádřit oficiálně kolem poledne SEČ.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Z Dejvic až do Vegas. Studenti ČVUT s chatbotem bojují o milion dolarů

Amazon Echo Show může díky obrazovce ukázat aktuální počasí nebo provést...

Digitální asistentky v současnosti umí odpovídat na otázky nebo plnit pokyny. Ale co kdyby také zvládly s člověkem vést...

Prosíme, dotýkejte se. V newyorské prodejně Samsungu si lze se vším hrát

Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" korejského giganta....

Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" společnosti Samsung. Kombinuje firemní showroom, prostor pro...

Před 100 lety propukly v Houstonu rozsáhlé rasové nepokoje

Před 100 lety propukly v Houstonu rozsáhlé rasové nepokoje

23. srpna uplynulo přesně 100 let ode dne, kdy se v texaském Houstonu odehrál incident mezi policisty bílé barvy pleti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz