Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Microsoft se chce soudit s EU kvůli pokutě 500 milionu eur

  12:42aktualizováno  12:42
Evropská komise dnes potvrdila pokutu pro Microsoft. To se samozřejmě společnosti nelíbí a obvinila Evropskou komisi, že vyměřením pokuty ve výši téměř půl miliardy eur zašla příliš daleko. Pokuta za zneužívání dominantní pozice na trhu je podle firmy "nepatřičná", zvláště s ohledem na smířlivý postoj USA, uvedl šéf evropských právníků Microsoftu Horacio Gutierrez. Kritici firmy naopak považují trest za nedostatečný.

Microsoft protestuje proti tomu, že původně zvažovaná pokuta se podle něho zjevně zdvojnásobila, aby zohlednila globální operace firmy. "Domníváme se, že je bezprecedentní a nepatřičné, aby komise uvalila pokutu na americké operace firmy, když tyto operace již podléhají regulaci americké vlády," uvedl Gutierrez. Dodal, že sporné chování firmě americké úřady povolily.

Microsoft těsně před zahájením vyšetřování v EU vedl na konci 90. let spor podobného druhu ve Spojených státech. Americké soudy uznaly sice firmu vinnou z nelegálního zneužívání monopolu, s vládou se však Microsoft na konci roku 2001 dohodl na smírném řešení. To zahrnovalo jen dosavadní podnikání firmy a neomezovalo Microsoft v budoucích aktivitách.

Výše pokuty bude sice v EU rekordní, zdaleka však nedosáhne teoretického maxima deseti procent světových tržeb, tedy asi tří miliard eur. Podle analytiků není navržená částka pro firmu příliš významná, protože Microsoft má hotovostní rezervy přes 50 miliard dolarů. Za důležitější se spíše považují nucené změny podnikatelských praktik firmy.

"Z hlediska Microsoftu to představuje jen jízdenku na tramvaj," řekl k výši pokuty agentuře Reuters Thomas Vinje z advokátní kanceláře Clifford Chance, která zastupuje odpůrce Microsoftu. Analytik firmy Ovum Neil Macehiter dodal, že ani třímiliardová pokuta by pro Microsoft nebyla ničím osudným.

Microsoft se minulý týden snažil s Evropskou komisí vyjednat bez úspěchu smírné řešení. Komise žádala, aby se americká firma zavázala, že nebude svými obvyklými způsoby potlačovat konkurenci ani v budoucnu. To Microsoft odmítl a firma se hodlá proti verdiktu EU odvolat u evropských soudů. Bude tak trvat další měsíce a roky, než rozhodnutí komise vstoupí v platnost.

Pro kritiky Microsoftu však pokuta a nařízení změnit praktiky nejdou dost daleko. Šéf právního oddělení firmy Sun Microsystems, která v roce 1998 šetření v EU iniciovala, doporučoval zabavit Microsoftu části práv na duševní vlastnictví.

Toho se však komise neodvážila, protože Microsoft se snažil povýšit svá duševní práva na něco "mystického, svatého a nedotknutelného", řekl Lee Patch ze Sun Microsystems. "Zvažuje-li se trest za opakované porušování zákonů, je logické zabavit část majetku, obvykle peněz, ve formě pokuty. Co je tak zvláštního na duševním vlastnictví? Je to zrovna tak druh majetku jako řada jiných druhů," dodal Patch.

Samotná pokuta ale podle odborníků není pro Microsoft největší ranou. Společnost navíc bude muset ze systému do 90 dnů vyřadit přehrávač Windows Media Player. Poskytovatelé obdobného softwarů totiž protestovali, že dokud bude Media Player součástí Windows, nemají jejich výrobky šanci.

Komise navíc nařídila Micorosoftu, aby do 120 dnů zveřejnil zdrojové kódy. Tomuto kroku se společnost dlouho bránila. Brusel ale nakonec vyslyšel konkurenci, která tvrdila, že kvůli utajeným informacím není schopna vyvinout software kompatibilní s Windows.

Zdroj: ČTK

Související odkazy:

 • EU se chystá pokutovat Microsoft téměř 500 milióny eur
 • Budeme mít evropskou edici Windows?
 • Evropská komise zavrhla vyrovnání Microsoftu
 • Microsoft předběžně shledán vinným ze zneužívání monopolu
 • Microsoft vyplatí Floriďanům 202 miliónů dolarů
 • Chronologie kauzy "Microsoft vs. státy unie" v datech
 • Microsoft odsouzen jako pirát. Není to k popukání?
 • Autoři:


  Nejčtenější

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Další z rubriky

  Prosíme, dotýkejte se. V newyorské prodejně Samsungu si lze se vším hrát

  Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" korejského giganta....

  Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" společnosti Samsung. Kombinuje firemní showroom, prostor pro...

  Zlaté české ručičky aneb prošli jsme to nejlepší z festivalu Maker Faire

  Pohled do vnitřku turbíny, jejíž díly byly vytištěné 3D tiskárnou.

  Redakce Technet.cz prošla v přímém přenosu nejzajímavější projekty, které jsou na festivalu Maker Faire Prague 2018 k...

  OBRAZEM: Kutilové přilákali do Holešovic tisíce lidí. Přijďte také

  Na pražském Výstavišti začal první ročník kutilského veletrhu pro celou rodinu...

  Na pražském Výstavišti začal první ročník kutilského veletrhu pro celou rodinu Maker Faire Prague 2018. Desítky...

  HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
  HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

  Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

  Najdete na iDNES.cz