Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Microsoft se chce soudit s EU kvůli pokutě 500 milionu eur

  12:42aktualizováno  12:42
Evropská komise dnes potvrdila pokutu pro Microsoft. To se samozřejmě společnosti nelíbí a obvinila Evropskou komisi, že vyměřením pokuty ve výši téměř půl miliardy eur zašla příliš daleko. Pokuta za zneužívání dominantní pozice na trhu je podle firmy "nepatřičná", zvláště s ohledem na smířlivý postoj USA, uvedl šéf evropských právníků Microsoftu Horacio Gutierrez. Kritici firmy naopak považují trest za nedostatečný.

Microsoft protestuje proti tomu, že původně zvažovaná pokuta se podle něho zjevně zdvojnásobila, aby zohlednila globální operace firmy. "Domníváme se, že je bezprecedentní a nepatřičné, aby komise uvalila pokutu na americké operace firmy, když tyto operace již podléhají regulaci americké vlády," uvedl Gutierrez. Dodal, že sporné chování firmě americké úřady povolily.

Microsoft těsně před zahájením vyšetřování v EU vedl na konci 90. let spor podobného druhu ve Spojených státech. Americké soudy uznaly sice firmu vinnou z nelegálního zneužívání monopolu, s vládou se však Microsoft na konci roku 2001 dohodl na smírném řešení. To zahrnovalo jen dosavadní podnikání firmy a neomezovalo Microsoft v budoucích aktivitách.

Výše pokuty bude sice v EU rekordní, zdaleka však nedosáhne teoretického maxima deseti procent světových tržeb, tedy asi tří miliard eur. Podle analytiků není navržená částka pro firmu příliš významná, protože Microsoft má hotovostní rezervy přes 50 miliard dolarů. Za důležitější se spíše považují nucené změny podnikatelských praktik firmy.

"Z hlediska Microsoftu to představuje jen jízdenku na tramvaj," řekl k výši pokuty agentuře Reuters Thomas Vinje z advokátní kanceláře Clifford Chance, která zastupuje odpůrce Microsoftu. Analytik firmy Ovum Neil Macehiter dodal, že ani třímiliardová pokuta by pro Microsoft nebyla ničím osudným.

Microsoft se minulý týden snažil s Evropskou komisí vyjednat bez úspěchu smírné řešení. Komise žádala, aby se americká firma zavázala, že nebude svými obvyklými způsoby potlačovat konkurenci ani v budoucnu. To Microsoft odmítl a firma se hodlá proti verdiktu EU odvolat u evropských soudů. Bude tak trvat další měsíce a roky, než rozhodnutí komise vstoupí v platnost.

Pro kritiky Microsoftu však pokuta a nařízení změnit praktiky nejdou dost daleko. Šéf právního oddělení firmy Sun Microsystems, která v roce 1998 šetření v EU iniciovala, doporučoval zabavit Microsoftu části práv na duševní vlastnictví.

Toho se však komise neodvážila, protože Microsoft se snažil povýšit svá duševní práva na něco "mystického, svatého a nedotknutelného", řekl Lee Patch ze Sun Microsystems. "Zvažuje-li se trest za opakované porušování zákonů, je logické zabavit část majetku, obvykle peněz, ve formě pokuty. Co je tak zvláštního na duševním vlastnictví? Je to zrovna tak druh majetku jako řada jiných druhů," dodal Patch.

Samotná pokuta ale podle odborníků není pro Microsoft největší ranou. Společnost navíc bude muset ze systému do 90 dnů vyřadit přehrávač Windows Media Player. Poskytovatelé obdobného softwarů totiž protestovali, že dokud bude Media Player součástí Windows, nemají jejich výrobky šanci.

Komise navíc nařídila Micorosoftu, aby do 120 dnů zveřejnil zdrojové kódy. Tomuto kroku se společnost dlouho bránila. Brusel ale nakonec vyslyšel konkurenci, která tvrdila, že kvůli utajeným informacím není schopna vyvinout software kompatibilní s Windows.

Zdroj: ČTK

Související odkazy:

 • EU se chystá pokutovat Microsoft téměř 500 milióny eur
 • Budeme mít evropskou edici Windows?
 • Evropská komise zavrhla vyrovnání Microsoftu
 • Microsoft předběžně shledán vinným ze zneužívání monopolu
 • Microsoft vyplatí Floriďanům 202 miliónů dolarů
 • Chronologie kauzy "Microsoft vs. státy unie" v datech
 • Microsoft odsouzen jako pirát. Není to k popukání?
 • Autoři:  Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Býval komunistou, pak Healey zakládal Bilderberg a hájil Kavana

  Býval komunistou, pak Healey vedl Bilderberg

  30. srpna 1917 se narodila jedna z nejvýraznějších postav britských labouristů po 2. světové válce Denis Healey, bývalý...

  Legendární Tilden tajil homosexualitu, šel kvůli ní i do vězení

  Legendární Tilden tajil homosexualitu, šel kvůli ní i do vězení

  Legendární Bill Tilden se na srpnovém US Open před 100 lety prosadil jen ve smíšené čtyřhře, kde prohrál až ve finále....

  Generál Vojcechovský bojoval v legiích, Stalin ho poslal do gulagu

  Generál Vojcechovský bojoval v legiích, Stalin ho poslal do gulagu

  26. srpna 1917 vstoupil Sergej Vojcechovský v hodnosti podplukovníka do formujících se Československých legií. Po 1....

  Najdete na iDNES.cz