Microsoft si koupil OS Unix

  • 67
Microsoft svým posledním krokem mnohé překvapil. Důvodů, proč od SCO koupil licenci na operační systém Unix, může být několik. Možná nebudeme příliš daleko od pravdy, když jeden z nich pojmenujeme slovem Linux.
V poslední době se hodně hovořilo o společnosti SCO Group, která vlastní práva na operační systém Unix. Zájem o tuto společnost vyvolala její žaloba na společnost IBM. V tomto právním kroku požaduje SCO jednu miliardu amerických dolarů, protože prý Linux obsahuje část zkopírovaného zdrojového kódu SCO Unix. Další rozruch vyvolala akce SCO Group, při níž bylo zasláno varování mnoha společnostem, které využívají Linux ke své činnosti. A konečně do třetice se o SCO hovořilo na konci minulého týdne, kdy bylo oznámeno, že společnost Microsoft koupila od SCO Group licenci Unixu.

Krátká historie Unixu

Historie Unixu se začala psát před přibližně třiceti roky. Tehdy se o jeho zrod zasloužili pracovníci AT&T Unix Systems Laboratories. Po určité době se AT&T Corp. rozhodla prodat duševní vlastnictví Unixu firmě Novell Networks. Od ní jej téměř obratem koupila společnost Santa Cruz Operation. Nakonec se vlastnictví Unixu dostalo do rukou společnosti Caldera International, která se do té doby zabývala prodejem Linuxu. Minulý rok se pak Caldera přejmenovala na SCO Group. Podle serveru CNet měl tento krok naznačit, že hlavní zisky Caldery plynou z produktů SCO a ne z Linuxu.

SCO vs IBM

Překvapení a možná i zděšení v linuxové komunitě vyvolaly právní kroky SCO Group proti společnosti IBM. Stejně jako byla obviněna tato společnost, by se totiž mohla SCO Group s žalobou obrátit také proti jakékoliv jiné firmě, která Linux využívá. Hlavní důraz klade SCO Group na skutečnost, že údajně objevila zkopírované části Unixu v Linuxu. Tyto části se tam prý nacházejí v původní podobě a nebo jsou podle vyjádření SCO Group pozměněné tak, aby to nebylo na první pohled vidět. Přitom jsou některé tyto údajně zcizené části z různého období. Pokud by se to podařilo žalující firmě prokázat, znamenalo by to, že celý svět Open Source je založen na krádeži.

Mezitím SCO Group „upozornila“ cca 1 500 firemních uživatelů Linuxu, že tento systém porušuje práva vyplývající z duševního vlastnictví Unixu a je ve své postatě odvozeninou unixového zdrojového kódu. Firma ale prý proti uživatelům nechystá žádné žaloby a chce je jen upozornit na zjištěnou skutečnost. To se dá samozřejmě SCO Group věřit, ale také nemusí. Pokud by totiž tato společnost uspěla ve sporu s IBM, patrně by si nenechala ujít ani případný zdroj příjmů plynoucích z licencí za užívání Linuxu.

O tom, že slova SCO Group mají určitou váhu, může svědčit vývoj posledních dnů. Firma vlastnící Unix totiž prohlásila, že si dvě významné IT společnosti koupily licenci na Unix. Jednou z nich je i společnost Microsoft.

Proč Microsoft?

De facto jediným konkurentem operačního systému Windows společnosti Microsoft je právě Linux. Tím, že si Microsoft koupil licenci na Unix právě v této době, dává firmě SCO Group další argument v soudní při vedené proti IBM. Pokud by IBM prohrála, byla by to vážná rána Linuxu a tím pádem další posílení Microsoftu.

Dohodou s SCO Group chce totiž firma dle svého prohlášení apelovat na další firmy, aby následovaly její krok a uzavřely také licenční dohody, uvedla agentura Reuters. Další důvod, proč Microsoft koupil tuto licenci, je ochrana před tím, aby tato firma nemohla být nařčena z porušování autorských práv. To by se mohlo stát u produktů, které umožňují počítačům s různými operačními systémy navzájem spolupracovat.

Vzhledem k tomu, že si Microsoft nemůže koupit Linux, je možná ve světle předchozích událostí čas položit si otázku, zda nakonec nekoupí Microsoft samotnou SCO Group a s ní i Unix.