Formáty kancelářských balíků se otevírají...

Formáty kancelářských balíků se otevírají...

Microsoft si objednává opravu článků na Wikipedii?

  • 7
Programátor Rick Jelliffe se na svém blogu svěřuje, že mu firma Microsoft nabídla zajímavou formu spolupráce. Jeho úkolem by bylo kontrolovat články na Wikipedii a zbavovat je nepřesností.

ODF vs. OOXML

Microsoftu jde v tomto případě především o hesla, zabývající se popisu jejich nového formátu Ecma Office Open XML, který hodlá propagovat jako standard pro dokumenty v Microsoft Office. Přímou konkurencí je pak formát ODF, používaný např. v balících KOffice nebo OpenOffice.org. V obou případech se má jednat o formáty otevřené, oba formáty jsou standardizovány. Není asi potřeba dodávat, že vzájemná kompatibilita není na pořadu dne.

"Opravte nesmysly ve Wikipedii. Zaplatíme"

A tak se Microsoft obrátil na Ricka, který o tom také píše na svém blogu. Rick je australský programátor a je označován za "standardového aktivistu." Microsoft mu prý před několika dny emailem oznámil, že "chtějí uzavřít smlouvu s někým nezávislým, ale přátelským, kdo by věnoval pár dní a vnesl do informací na Wikipedii ohledně ODF/OOXML více rovnováhy." Microsoft se tak chce bránit nejasným a nenávistným poznámkám proti formátu OOXML, kterými se prý tyto články vyznačují.

Ze strany Microsoftu nejde o první podobný tah snažící se o podchycení alternativních médií. Nedávno poslali několika bloggerům notebooky vybavené OS Vista, aby o nich napsali (aniž podmiňovali vyznění článku).

V čem je problém?

Rich píše, že nabídku pravděpodobně přijme. Nelíbí se mu totiž, že ve článcích o těchto formátech dochází k mlžení a znejišťovaní čtenářů (tzv. FUD - fear, uncertainity and doubt). Rozhodl se tedy věnovat těmto opravám svůj čas, přičemž se svým čtenářům zavázal objektivitou a vyzval je, aby jeho editace sledovali a v případě nejasností mu dali najevo svůj názor. Nezdá se ale, že by je přesvědčil. Hned první komentář pod článkem zní: "Jakmile přiznáváte, že jste placen Microsoftem, okamžitě ničíte jakoukoli důvěryhodnost neutrality vašich příspěvků. Tečka."

Také zakladateli Wikipedie, kterého se Xeni Jardin ptala na názor, se to nezdá. Jimmy Wales prý už Richovi poslal email, kde "doufá, že nabídku veřejně odmítne jako neetickou." A důsledky? Oba články nyní na Wikipedii procházejí bouřlivými změnami. A někteří už v diskuzi raději dodávají: "...a ne, neplatí mě Microsoft."