Knihovny můžeme prohledávat i přes internet

Knihovny můžeme prohledávat i přes internet | foto: Profimedia.cz

Microsoft spustí vyhledávání v knihách

Další kolo bitvy mezi Microsoftem a Googlem se odehraje v knihovnách. V těch virtuálních. Microsoft zítra spustí svoje plnotextové prohledávání pod názvem Live Search Books. Testovací verze bude dostupná v USA a očekává se, že bude významným konkurentem googlovského Book Search.

Pozor na copyright

Google do svého archívu (http://books.google.com) zahrnuje i nové knihy, čímž si rozhněval mnoho autorských svazů a čelil několika žalobám, které jej donutili ke kompromisům. Microsoft naopak už více než před rokem ohlásil, že půjde jinou cestou. Do své databáze zahrnul pouze texty knih, které již spadají do public domain (např. proto, že vyšly v USA před rokem 1923 nebo že uplynulo 25 nebo 50 let od smrti autora, záleží na zákonech dané země).

V praxi to znamená možnost nascanovat takovéto knihy, převést je do textu a nabídnout široké veřejnosti. Microsoft je, podobně jako Yahoo, členem sdružení Open Content Alliance (OCA), kteří na tomto převodu spolupracují. Nejedná se totiž o levnou záležitost. Na digitalizaci miliónů knih z  amerických univerzitních knihoven vynaložil Microsoft 200 miliónů dolarů. Danielle Tiedtová z oddělení Microsoft Live Search zdůraznila, že „neprovádějí žádné hromadné scanování knih chráněných autorským zákonem.“

Zpočátku bude vyhledávání knih oddělené od běžného vyhledávání, později by se mělo stát jeho doplňkem. První verze bude vyhledávat v knihách ze sbírek Britské knihovny, Kalifornské univerzity a Torontské univerzity.

Knihy mají stále co nabídnout

Pryč jsou tedy doby, kdy internetové vyhledávače prohledávaly pouze obsah webových stránek. Ostatně ona by to byla věčná škoda, omezit se jenom na nová, digitální data. Vždyť v knihách je obrovské množství informací. Sice ne třeba tak aktuálních, ale na druhou stranu delší a komplikovanější proces, který s vydáním tištěné knihy souvisí, pozitivně přispívá k důvěryhodnosti informací. Informace z knih jsou stále (a ne neprávem) považovány za spolehlivější, relevantnější, akademičtější. Možnost fulltextově prohledávat obsah knih se tak bezpochyby bude hodit především studentům a akademikům.

Služba Microsoftu Live Search Books bude v testování nejspíš až do ledna, kdy plánuje Microsoft rozšíření prohledávaných děl o fondy dvou dalších institucí. Připomeňme na závěr ještě průkopníka digitalizace volně šiřitelných knih - dobrovolnický Projekt Gutenberg, který na stránkách gutenberg.org nabízí 20 tisíc knih převážně klasické literatury, a to v kompletní podobě, připravené ke stažení v textovém formátu (dá se očekávat, že stažení celých textů budou vyhledávače u svých služeb více či méně omezovat). Většina knih (17 tisíc)je zde v angličtině. Měsíčně si uživatelé stáhnou dva miliony knih.