Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První dojmy: nový hebký Surface Laptop a odlehčený Windows S

Seattle (Od zpravodaje Technet.cz) - Představení nového luxusního notebooku a odlehčeného operačního systému Microsoft stihl ještě před konferencí Build. Ve Washington Conference Center jsme se nimi mohli seznámit zatím jen velmi zběžně.
Nový Microsoft Surface Laptop

Nový Microsoft Surface Laptop | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

První, co na novém Surface Laptop zaujme, je klávesnice potažená Alcantarou, jemnou tkaninou z mikrovláken. S tou se jinak setkáte například na náušnicích high-endových sluchátek, v některých automobilech nebo na odnímatelných klávesnicích konvertibilních Surface Pro. Na notebooku jako takovém je použita poprvé.

Kontakt zápěstí a dlaní s notebookem je tak velmi příjemný, povrch je měkčí než u tradičních plastů a kovových slitin, navíc oproti kovům není na dotek studený. Podle nás klávesnice i velmi dobře vypadá, na expozici byla zastoupena červenou, šedéou a modrou variantou. Oproti plastům i kovům se její porézní povrch bude přeci jen hůře čistit, takže ukusování smaženky během psaní by mohlo zanechat trvalé následky.

Klávesnice je potažená Alcantarou.
Klávesnice potažená Alcantarou

Hmatníky kláves jsou plastové, precision touchpad má jemný skleněný povrch a k jejich fungování nemáme žádné připomínky.

USB-C nenajdete

Boky notebooku nabízejí jen velmi málo přípojných míst, konkrétně jeden USB 3.0 port, jeden miniDisplayPort a Jack 3,5 mm pro připojení sluchátek. To je ze standardních konektorů vše. Žádný USB-C konektor, žádná čtečka paměťových karet.

Pro rozšíření konektivity lze připojit volitelnou dokovací stanici Surface Dock s magnetickým konektorem (zapojí se místo napájení, které pak dock zajišťuje), čtveřicí USB 3.0 portů, dvěma miniDispayPorty a gigabitovým ethernetem. Superrychý USB 3.1 s Thunderbolt však k Surface Laptopu přikouzlit nelze, což je přinejmenším vzhledem k jeho nacenění opravdu škoda.

Magnetický konektor pro napájecí adaptér či dokovací stanici.
Minimální nabídka přípojných míst.

Displej s úhlopříčkou 13,5", poměrem stran 3:2 a rozlišením 2256 x 1504 pixelů je krytý sklem Gorilla Glass a docela dobře fungující ochrannou proti odleskům. Je samozřejmě dotykový (desetibodový multi-touch) a umožňuje použití pera Surface Pen. Co můžeme z několika minut soudit, obraz vypadá výborně. Z vnější strany je schován pod hliníkový kryt.

Výborná kamera, bohužel ne s RealSense

Použitá kamera sice umožňuje přihlášení přes Windows Hello pomocí rozpoznání obličeje, ale bohužel to není RealSence od Intelu, takže nových funkcí - například ovládání gesty, které zde převádí výzkumné oddělení Microsoftu pod názvem Project Prague - si na Surface Laptopu bez připojení externí kamery neužijete. Kvalita obrazu kamery je však výtečná, potěší výbornou kresbou bez šumu i za horších světelných podmínek.

Kvalitu zvuku v rachotu výstaviště úplně zodpovědně posoudit nemůžeme, nicméně mikrofon dokázal přesto hlas srozumitelně zachytit. Vestavěné reproduktory se hodně snaží, pocitově zahrají i nižší středy, vokál zní plně a výrazně, maximální hlasitost je více než dostačující.

Od testování ruce pryč

Celkově notebook působí, navzdory maximální tloušťce 1,45 cm a hmotnosti 1,25 kilogramu, pevně a bytelně. Tak, jak se na prémiové zařízení sluší. Výdrž akumulátoru zhodnotit nemůžeme, výrobce udává 14,5 hodiny (jistě velmi úsporného provozu) a tak se jen omezíme na konstatování, že baterie má kapacitu 45 Wh.

Kovový kryt displeje s logem
Notebook je velmi tenký a lehký.

Měl jsem s sebou připravený soubor svých oblíbených benchmarků, některé nainstaloval a jeden i spustil, ale pak jsem byl vystavovateli důrazně požádán, abych výsledky benchmarků a screenshoty konfigurace smazal a v testování nepokračoval. Jako důvod uvedli „interní nařízení“. Sešlo tak nakonec i z chystaného natáčení videa.

Windows S

Notebook Surface Laptop se bude dodávat s novým odlehčeným operačním systémem Windows 10 S. Že se nejedná o plnohodnotná Windows 10 Pro poznáte na první, druhý i třetí pohled prakticky jen ve chvíli, kdy se pokusíte spustit běžnou aplikaci - nejde to, zobrazí se pouze toto varování s nabídkou na aktualizaci na Windows 10 Pro.

Klasické aplikace na Windows 10 S nespustíte, pouze ty z Windows Store.

Odlehčený systém totiž umožňuje instalovat a spouštět jen aplikace z firemního aplikačního obchodu. Do počítače tak nelze instalovat aplikace, které neprošly schvalovacím a testovacím procesem ve Windows Store, čímž by měla být možnost virové nákazy značně snížena.

Nejde však o pouhý systémový zákaz, ze systému byly odstraněny ty části, které provoz jiných než UWP aplikací umožňují - systém je tak menší než klasické Windows 10 a měl by fungovat svižně i na slabších strojích. Což však na Surface Laptopu v nejnižší konfiguraci začínajícím na 999 dolarech (tedy zhruba 30 000 Kč) nezjistíme. Také by podle informací Microsoftu měl odpadnout problém se zanášením registrů a postupným zpomalováním počítače.

Aplikační obchod Windows Store ve Windows 10 S.

Ukázalo se také, že mediálně hojně užívaná paralela se systémem Chrome OS od Google nedává při současné podobě Windows 10 S smysl. Nejde o cloudový systém, na serverech Microsoftu nevzniká kompletní obraz celého systému i s vašimi daty, aplikacemi a nastavením. Jde „jen“ o odlehčený desktopový operační systém.

Nedá se nevzpomenout na Windows RT, který měl před pěti lety podobné cíle, ale skončil fiaskem, respektive nezájmem uživatelů a brzkým ukončením jeho vývoje a podpory. Historie se však podle zástupců Microsoftu opakovat nemá - Windows Store má nyní mnohem širší nabídku aplikací a podobným vývojem si prošly i cloudové systémy a aplikace.

Dobrou zprávou také je, že by se měla, možná ještě letos, vrátit možnost instalovat Windows 10 (Pro i S) na počítače a tablety s procesory ARM a to včetně spouštění běžných aplikací (samozřejmě jen u verze Pro). To by mohlo hodně znepříjemnit život Intelu, který je zatím na poli PC dominantním hráčem. V oblasti serverů mu přitom již nyní podíl na trhu ukrajuje NVidia, protože zejména v cloudových systémech se stále častěji využívají pro výpočty grafické procesory. Ale to je již jiný příběh.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 16 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Musk chce přimět nové uživatele, aby za příspěvky na síť X platili

v diskusi je 25 příspěvků

16. dubna 2024  11:26

Pokud chcete být na sociální síti X aktivní, budete muset nejspíš platit. Tedy pokud budete noví...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

OBRAZEM: Drážďanská MHD má i dvě lanovky. A blízko sebe, co by lanem dohodil

v diskusi je 1 příspěvek

16. dubna 2024

Kromě jiných zajímavých věcí najdeme v Drážďanech i dvě historické lanové dráhy, jednu pozemní a...

Copilot od Microsoftu nabízí zdarma mnoho schopností placeného ChatGPT

v diskusi nejsou příspěvky

16. dubna 2024

Byl to ChatGPT, který na konci roku 2022 začal psát revoluci na poli nástrojů generativní umělé...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...