Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První dojmy: nový hebký Surface Laptop a odlehčený Windows S

Seattle (Od zpravodaje Technet.cz) - Představení nového luxusního notebooku a odlehčeného operačního systému Microsoft stihl ještě před konferencí Build. Ve Washington Conference Center jsme se nimi mohli seznámit zatím jen velmi zběžně.
Nový Microsoft Surface Laptop

Nový Microsoft Surface Laptop | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

První, co na novém Surface Laptop zaujme, je klávesnice potažená Alcantarou, jemnou tkaninou z mikrovláken. S tou se jinak setkáte například na náušnicích high-endových sluchátek, v některých automobilech nebo na odnímatelných klávesnicích konvertibilních Surface Pro. Na notebooku jako takovém je použita poprvé.

Kontakt zápěstí a dlaní s notebookem je tak velmi příjemný, povrch je měkčí než u tradičních plastů a kovových slitin, navíc oproti kovům není na dotek studený. Podle nás klávesnice i velmi dobře vypadá, na expozici byla zastoupena červenou, šedéou a modrou variantou. Oproti plastům i kovům se její porézní povrch bude přeci jen hůře čistit, takže ukusování smaženky během psaní by mohlo zanechat trvalé následky.

Klávesnice je potažená Alcantarou.
Klávesnice potažená Alcantarou

Hmatníky kláves jsou plastové, precision touchpad má jemný skleněný povrch a k jejich fungování nemáme žádné připomínky.

USB-C nenajdete

Boky notebooku nabízejí jen velmi málo přípojných míst, konkrétně jeden USB 3.0 port, jeden miniDisplayPort a Jack 3,5 mm pro připojení sluchátek. To je ze standardních konektorů vše. Žádný USB-C konektor, žádná čtečka paměťových karet.

Pro rozšíření konektivity lze připojit volitelnou dokovací stanici Surface Dock s magnetickým konektorem (zapojí se místo napájení, které pak dock zajišťuje), čtveřicí USB 3.0 portů, dvěma miniDispayPorty a gigabitovým ethernetem. Superrychý USB 3.1 s Thunderbolt však k Surface Laptopu přikouzlit nelze, což je přinejmenším vzhledem k jeho nacenění opravdu škoda.

Magnetický konektor pro napájecí adaptér či dokovací stanici.
Minimální nabídka přípojných míst.

Displej s úhlopříčkou 13,5", poměrem stran 3:2 a rozlišením 2256 x 1504 pixelů je krytý sklem Gorilla Glass a docela dobře fungující ochrannou proti odleskům. Je samozřejmě dotykový (desetibodový multi-touch) a umožňuje použití pera Surface Pen. Co můžeme z několika minut soudit, obraz vypadá výborně. Z vnější strany je schován pod hliníkový kryt.

Výborná kamera, bohužel ne s RealSense

Použitá kamera sice umožňuje přihlášení přes Windows Hello pomocí rozpoznání obličeje, ale bohužel to není RealSence od Intelu, takže nových funkcí - například ovládání gesty, které zde převádí výzkumné oddělení Microsoftu pod názvem Project Prague - si na Surface Laptopu bez připojení externí kamery neužijete. Kvalita obrazu kamery je však výtečná, potěší výbornou kresbou bez šumu i za horších světelných podmínek.

Kvalitu zvuku v rachotu výstaviště úplně zodpovědně posoudit nemůžeme, nicméně mikrofon dokázal přesto hlas srozumitelně zachytit. Vestavěné reproduktory se hodně snaží, pocitově zahrají i nižší středy, vokál zní plně a výrazně, maximální hlasitost je více než dostačující.

Od testování ruce pryč

Celkově notebook působí, navzdory maximální tloušťce 1,45 cm a hmotnosti 1,25 kilogramu, pevně a bytelně. Tak, jak se na prémiové zařízení sluší. Výdrž akumulátoru zhodnotit nemůžeme, výrobce udává 14,5 hodiny (jistě velmi úsporného provozu) a tak se jen omezíme na konstatování, že baterie má kapacitu 45 Wh.

Kovový kryt displeje s logem
Notebook je velmi tenký a lehký.

Měl jsem s sebou připravený soubor svých oblíbených benchmarků, některé nainstaloval a jeden i spustil, ale pak jsem byl vystavovateli důrazně požádán, abych výsledky benchmarků a screenshoty konfigurace smazal a v testování nepokračoval. Jako důvod uvedli „interní nařízení“. Sešlo tak nakonec i z chystaného natáčení videa.

Windows S

Notebook Surface Laptop se bude dodávat s novým odlehčeným operačním systémem Windows 10 S. Že se nejedná o plnohodnotná Windows 10 Pro poznáte na první, druhý i třetí pohled prakticky jen ve chvíli, kdy se pokusíte spustit běžnou aplikaci - nejde to, zobrazí se pouze toto varování s nabídkou na aktualizaci na Windows 10 Pro.

Klasické aplikace na Windows 10 S nespustíte, pouze ty z Windows Store.

Odlehčený systém totiž umožňuje instalovat a spouštět jen aplikace z firemního aplikačního obchodu. Do počítače tak nelze instalovat aplikace, které neprošly schvalovacím a testovacím procesem ve Windows Store, čímž by měla být možnost virové nákazy značně snížena.

Nejde však o pouhý systémový zákaz, ze systému byly odstraněny ty části, které provoz jiných než UWP aplikací umožňují - systém je tak menší než klasické Windows 10 a měl by fungovat svižně i na slabších strojích. Což však na Surface Laptopu v nejnižší konfiguraci začínajícím na 999 dolarech (tedy zhruba 30 000 Kč) nezjistíme. Také by podle informací Microsoftu měl odpadnout problém se zanášením registrů a postupným zpomalováním počítače.

Aplikační obchod Windows Store ve Windows 10 S.

Ukázalo se také, že mediálně hojně užívaná paralela se systémem Chrome OS od Google nedává při současné podobě Windows 10 S smysl. Nejde o cloudový systém, na serverech Microsoftu nevzniká kompletní obraz celého systému i s vašimi daty, aplikacemi a nastavením. Jde „jen“ o odlehčený desktopový operační systém.

Nedá se nevzpomenout na Windows RT, který měl před pěti lety podobné cíle, ale skončil fiaskem, respektive nezájmem uživatelů a brzkým ukončením jeho vývoje a podpory. Historie se však podle zástupců Microsoftu opakovat nemá - Windows Store má nyní mnohem širší nabídku aplikací a podobným vývojem si prošly i cloudové systémy a aplikace.

Dobrou zprávou také je, že by se měla, možná ještě letos, vrátit možnost instalovat Windows 10 (Pro i S) na počítače a tablety s procesory ARM a to včetně spouštění běžných aplikací (samozřejmě jen u verze Pro). To by mohlo hodně znepříjemnit život Intelu, který je zatím na poli PC dominantním hráčem. V oblasti serverů mu přitom již nyní podíl na trhu ukrajuje NVidia, protože zejména v cloudových systémech se stále častěji využívají pro výpočty grafické procesory. Ale to je již jiný příběh.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 169 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 6 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...