Microsoft táhne do boje proti nelegálnímu software

  • 88
Proč prodejci počítačové techniky vůbec začnou uvažovat o prodeji nebo distribuci nelegálního software? Čtěte rozhovor s odhaleným prodejcem.

Možná máte na počítači nelegální software a ani o tom nevíte

Neznalost zákona neomlouvá – toto pravidlo platí v případě softwarového pirátství bohužel až příliš často. Zákazník, který nelegální kopie nainstaluje na PC nebo si je nechá nainstalovat nebo je jen užívá, se totiž může stát pachatelem trestného činu. Koncoví uživatelé buď o nelegálním softwaru nevědí nebo o něm vědí, ale nevnímají nelegální užívání softwaru jako trestný čin. Už několikrát se stalo, že zákazník, který zakoupil nelegální kopii, vypálenou na cédéčku, ji přišel reklamovat přímo do Microsoftu, že mu správně nefunguje.

O nevědomosti uživatelů svědčí i to, že nelegální kopie jsou velmi často nabízeny i veřejně v Annonci či na internetu. Úsměvný je také příklad jednoho prodejce, který měl na pultě vystaveny přepálené kopie různých programů a v přiloženém ceníku bylo uvedeno: Pokud jste nenašli nějaký program, stačí si jej objednat a my vám ho seženeme za dobrou cenu.

Proto se Microsoft zaměřuje na osvětu koncových uživatelů, aby věděli, jakým rizikům se vystavují při nákupu a užívání nelegálního software (nemá přístup k některých službám, možnostem stahování aplikací z webu, technické podpoře).

Piráti z Karibiku

Jaké jsou typy pirátů?

 

Nevědomí piráti: netuší, že páchají trestný čin, neznají licenční ujednání nebo příslušné zákony a nezajímají se o tuto problematiku

Piráti z kolejí: kradení programů, hudby a filmů je pro ně zábava a v neposlední řadě tak šetří peníze, kterých nemají nazbyt

Vědomí piráti:šetří peníze nebo se přímo obohacují

Příkladem může být akce Výhody legálních Windows, o které jsme referovali zde. Softwarové pirátství se týká běžných domácích uživatelů (a zejména nepoučených začátečníků), i pak malých firem do 25 počítačů. Obecně se míra počítačového pirátství za rok 2004 odhaduje na 41 %. Zhruba polovina zákazníků (z těch, kteří zakoupí počítač s nelegálním systémem) se s prodejcem domluví na nelegální kopii, jiní si nevědomky koupí sestavu, na které je nainstalován bez jejich vědomí nelegální operační systém nebo i další programy. Prodejci ale často prodělávají, když např. prodají OEM verzi za tři sta místo tři tisíce. Viz rámeček Piráti z Karibiku.

„Zatímco všichni chápou, že samotný počítač má svoji cenu a je potřeba ho zaplatit, software a zvláště operační systém je pro ně samozřejmostí, která k železu tak nějak přirozeně patří,“ vysvětluje pětadvacetiletý Petr z Vysočiny, který v sítích Microsoftu uvázl. Po studiích si otevřel malý krámek, ve kterém prodával počítačové sestavy na míru zákazníkům. Na počátku byly samozřejmě peníze. „Chtěl jsem zákazníkům nabídnout lepší cenu. Proto jsem jim na vybranou sestavu nainstalovat Windows a ty jsem pak neúčtoval. Za čtvrt roku jsem prodal asi deset takových sestav. A pak najednou zaklepali od Microsoft, že mě chytili.“

Více viz rozhovor na konci článku„Zákazník chce počítač zapnout a rovnou začít pracovat“.

Mystery shopping v číslech

Agenti působí v ČR i SR dohromady 8 osob)
V každé zemi vyřídí agenti cca 40 návštěv za měsíc.
Průměrně jeden odhalený prodejce měsíčně.
Ročně se zrealizuje cca 600 návštěv.
Zmapováno je kolem 1000 prodejců. Třetina odhalených prodejců se napraví, třetina se dohodne mimosoudně, třetina jde před soud (dostávají nepodmíněné tresty). Statistiky návštěv a srovnání se Slovenskem.

Poručík Columbo vyráží do akce

Mystery shopping (nákup v přestrojení) je jednou z metod marketingových průzkumů zaměřených na problematiku distribuce nelegálního softwaru. V podání Microsoftu vypadá následovně. Microsoft si najal speciální agenturu, která vyhledává prodejce hardwaru podle Zlatých stránek, obchodního rejstříku a dalších veřejně dostupných databází. Zároveň pracuje i pro herní a hudební průmysl.

Detektivové jednotlivé prodejny navštěvují jako obyčejný zákazník a objednají si počítačovou sestavu. Čekají, zda jim prodejce nenabídne nelegální sofware. Agenti musejí postupovat opatrně, během nákupu nemohou prodejce otevřeně podněcovat k takové nabídce.

Zakoupenou sestavu pak otestují, zda neobsahuje nelegální operační systém nebo jiné programy. Pokud prodejce projde testem bez problémů, neznamená to samozřejmě, že je z obliga, další tajný agent u něj může zaklepat každý den. Pokud prodejce nějakým způsobem porušil zákon, ozve se právník nebo věc převezme policie.

Při odhalení prodeje nelegálního SW je obvykle kontaktována osoba odpovědná za firmu. Problém je, že například majitel firmy často netuší, že jeho zaměstnanci překračují zákon.

Microsoft tvrdí, že jeho cílem není posílat prodejce do vězení, ale chce jen zastavit prodej nebo šíření nelegálního softwaru. Proto se nejdříve snaží dohodnout po dobrém. Pokud se prodejce rozhodne zastavit nelegální prodej a zjednat nápravu (zaplatit škodu a případně další), je vše vyřízeno. Teprve v případě, že se prodejce nesnaží situaci vyřešit, se postupuje podle zákona. Za tři roky, co program mystery shoppingu probíhá, se podařilo snížit procento nelegálních programů v oficiální prodejní síti zhruba o polovinu.

„Zákazník chce počítač zapnout a rovnou začít pracovat“

(rozhovor s Petrem, který prodával počítače s nelegálním software)

Jak vás napadlo, že na legálně prodávaný hardware nainstalujete bez vědomí zákazníka nelegální Windows?
U nás na Vysočině lidé nemají moc peněz a každá koruna je jim dobrá. Proto jsem chtěl svojí cenovou nabídku vylepšit oproti ostatním prodejcům a na počítače jsem nainstaloval „crack“ Windows. Prodal jsem tak počítač s operačním systémem, za který jsem nic neúčtoval. Asi to zní divně, ale nechtěl jsem se obohatit, dělal jsem to z dobré vůle. U firem bych si to ale nedovolil, jen u běžných zákazníků.

Nikdo tedy po vás nelegální Windows přímo nepožadoval?
Když si někdo u mě objednává sestavu, tak se bavíme, jestli ji chce na hraní her nebo jen kancelářskou práci, asi jen každý pátý zákazník se ptá na operační systém. Zkrátka chtějí si koupit počítač, donést ho domů a hned na něm začít pracovat. Kdyby na pécéčku nebyl operační systém a blikalo by na ně C:/, tak by mi hned volali, že počítač nefunguje. Obyčejní lidé, kteří nerozumí IT, prostě považují operační systém za součást počítače. U dalšího software, třeba balíku Office nebo her, už vědí, že je za něj potřeba platit. Ale operační systém zkrátka nevidí a mnohdy ani netuší, že v počítači musí být. Microsoft by měl lidem víc říkat, že by si měli operační systém při nákupu počítače také zakoupit.

Kolik vás stál crack Windows?
Stáhl jsem si ho zadarmo na internetu, nejdřív ze zvědavosti, abych si s programem pohrál. Moje kopie byla bez ochranných prvků, při instalaci nepožadovala licenční číslo ani aktivaci. Přesto na ní šlo instalovat updaty.

Microsoft vás chytil poté, co jste agentovi mystery shoppingu na objednanou sestavu nainstaloval nelegální systém. Když si to zpětně vybavujete, byl vám nějak podezřelý?
Choval se úplně přirozeně a ani mě nenapadlo, že by nebyl z našeho městečka. Dokonce jsme si povídali o jedné malé vesničce… Svojí práci dělal určitě dobře. Nejhorší na tom je, že já jsem si ani pořádně neuvědomoval, že jde o trestný čin, nebral jsem to jako krádež.