Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Microsoft uvolnil záplatu se stupněm kritická

aktualizováno 
Dvě nové opravy společnosti Microsoft, které byly právě uvolněny, mají vliv na celou škálu programů tohoto výrobce. Záplatovat si tak budete moci nejen operační systém Windows a kancelářský balík Office, ale i některé grafické programy.

Druhé úterý v měsíci je Microsoft pravidelně vydává záplaty pro své produkty. I toto úterý byl zaznamenán přírůstek nových oprav. Jsou dvě a jedna z nich nese označení kritická. Zpozornět by měli jak uživatelé operačního systému Windows, tak lidé s kancelářským balíkem Office, ale například i ti, kdo používají grafické utility typu Digital Image nebo Picture It!

Dvě záplaty

První záplata, kterou tento měsíc Microsoft uvolnil (27. v tomto roce), opravuje problém v komponentě balíku Microsoft Office, která se jmenuje Microsoft WordPerfect Converter. Chyba byla identifikována ve verzi 5.x a může dovolit útočníkovi ovládnout systém. K tomu však potřebuje částečnou spolupráci uživatele, který navíc musí být přihlášen s administrátorskými pravomocemi. Útočník se pak může pokusit spustit vzdáleně nebezpečný kód prostřednictvím webové stránky, kterou uživatel navštíví. Další možností je, že napadený otevře soubor s témto závadným kódem v došlém e-mailu. Tato oprava byla označena jako důležitá a týká se kancelářského balíku Microsoft Office a Microsoft Works Suite. V klidu by měli být pouze uživatelé MS Office 2003 s instalovaným prvním opravným balíčkem. Další podrobnosti a odkaz na záplaty naleznete v bezpečnostním bulletinu MS04-27 .

Druhá oprava je již označena jako kritická. Týká se zpracování grafického formátu JPEG, kde umožňuje případnému útočníkovi zneužít přetečení zásobníku ke spuštění závadného kódu. Každý program, který s formátem JPEG pracuje tak může mít problém. O tom, kterých produktů se ve vašem případě u software od firmy Microsoft bude oprava týkat, se můžete přesvědčit na této stránce, kde ve čtvrtém odstavci objevíte boxík s tlačítkem "Check for Affectec Imaging Software" . Bát by se neměli uživatelé s MS Windows XP a instalovaným druhým opravným balíčkem.

Útočník může získat kontrolu nad celým systémem, pouze v případě, že je uživatel přihlášen jako administrátor. Uživatel však musí otevřít speciálně upravený soubor (např. v došlém e-mailu) nebo si musí prohlédnou adresář, kde se upravený obrázek nachází. Nebezpečí také plyne z návštěvy internetových stránek, které jsou speciálně upraveny, aby dokázaly tuto chybu zneužít. Další podrobnosti a odkaz na stažení záplat naleznete v bezpečnostním bulletinu MS04-28 .

K instalaci záplat také můžete využít stránek Windows update pro OS Windows a Office update pro balík kancelářských programů MS Office. Výhodou je, že vám bude proskenován systém a na základě takto získané informace budou instalovány pouze potřebné opravy.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

Ilustrační foto - notebook

Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

Najdete na iDNES.cz