Microsoft vás naučí dbát o bezpečnost svého počítače

  • 2
Český Microsoft spustil se svými partnery iniciativu Štít bezpečnosti, která má poskytnout uživatelům z řad IT profesionálů, ale i koncových uživatelů z běžných domácností, studentů a pracovníků veřejné správy, informace o významu a důležitosti zabezpečení počítačů, ochrany dat a soukromí.

Cílem iniciativy, která byla oficiálně odstartována dnes na konferenci Den bezpečnosti počítáčů v Kongresovém centru Praha, je vybudovat v České republice tradici v oblasti vzdělávání v počítačové bezpečnosti. Hlavními partnery iniciativy jsou společnosti Microsoft, Unicorn a AMD a dalšími partnery jsou RSA Secourity, DNS, MSC@HP a Computer Associates.

„Běžní uživatelé počítačů i IT odborníci z České republiky díky Štítu bezpečí nabudou větší jistoty a důvěry při práci s informačními technologiemi, a to přes posílení zabezpečení těchto technologií v praxi. Iniciativa Štít bezpečí jim přináší hlubší poznání pravidel zabezpečení i praktické návody, jak bezpečnostní rizika omezit. To vše směřuje k cíli umožnit lidem i organizacím zcela naplnit jejich potenciál prostřednictvím důvěryhodných informačních technologií,“ uvedl Jiří Devát, generální ředitel společnosti Microsoft ČR a SR.

Jednou z aktivit iniciativy Štít bezpečí je soutěř Gatekeeper zaměřená na IT profesionály zabývající se bezpečností. Více informací naleznete na adrese www.gatekeepertest.cz. Pro studenty středních a vysokých škol připravili specialisté na bezpečnost společnosti Microsoft interaktivní výukovou hodinu. V níž se studenti prostřednictvím internetu a infrastruktury Class Server studenti dozví, jak správně a účinně zabezpečit svůj počítač. Prostřednictvím Class Serveru se tyto informace dostanou ke zhruba 130 tisícům studentů v České republice.

Uživatelé z řad domácností a malých firem naopak ocení akci 1. garanční prohlídka, kterou nabízejí společnosti Microsoft a COMFOR. Během ní zkušení technici důkladně prohlédnou celý počítač, jednotlivé komponenty i operační systém, označí problematická místa a doporučí případné opravy či vylepšení. Cena prohlídky je pouze 299 Kč a zájemci se mohou obracet na kteroukoli pobočku sítě COMFOR. Více informací naleznete na adrese www.comfor.cz.

Další společnou akcí obou společností je velká roadshow s názvem Budoucnost začíná, která odstartuje v polovině dubna. V jejím rámci se mohou přijít zájemci přesvědčit a načerpat inspiraci do modelové digitální domácnosti, která ukazuje, že počítač je dnes domácím společníkem pro komunikaci s okolím, zábavu a vzdělávání. Podrobný kalendář roadshow stejně jako více informací o iniciativě Štít bezpečí naleznete na adrese www.stitbezpeci.cz.

Toto však není jediná novinka, se kterou Microsoft v poslední době přišel. Další z nich je rozšíření protipirátského programu Microsoftu Windows Genuine Advantage na jazykové balíčky. Podle plánů společnost Microsoft si lidé, kteří si budou chtít stáhnout jeden z dvaadvaceti jazykových balíčků pro Windows budou nejprve ověřit legální původ svého operačního systému. Českých zákazníků se však tato aktivita přímo nedotýká, protože české Windows jsou plně lokalizované, ale týká se to již slovenštiny.

Podle ředitele programu Windows Genuine Advantage Davida Lazara jsou jazykové balíčky významnou součástí Windows, které přidávají do vašich Windows podporu dalších jazyků. Již minulý týden byla do tohoto programu zapojena vietnamština a podle plánů Microsoftu, by měly být nyní přidávány čtyři až pět jazyky za měsíc. Lazar k tomu poznamenal, že jazykové balíčky jsou ještě relativně nové a proto dovolují Microsoftu spojit své dvě strategie. První z nich je neustálé zvyšování počtu jazyků, pro které jsou jazykové balíčky k dispozici, a strategií jejíž cílem je zarazit nelegální kopírování Windows.

Když loni pilotní program Windows Genuine Advantage začal, byl nepovinný a záleželo pouze na vůli uživatele, zda se podrobí ověření původu svých Windows. Za nelegální Windows nehrozily uživatelům žádné postihy, ale nebyly zde ani žádné benefity pro majitele legálních Windows. Časem přidal Microsoft výhody pro uživatele, jejichž operační systém prošel úspěšně prověrkou, a zároveň zveřejnil plány zablokovat stahování softwaru jestliže je vaše kopie označena jako neutorizovaná. Více si o tom můžete přečíst například v článku Pirátské Windows už brzy nezaktualizujete.