Microsoft vyráběl na CeBITu z pirátských CD kaleidoskopy

  • 4
Na problém softwarového pirátství svérázným způsobem upozornil Microsoft. Na veletrh CeBIT přivezl skartovačku a každému zájemci z doneseného CD na počkání udělal střípky, které pak použil do kaleidoskopu.

Microsoft se na CeBITu kromě prezentování nových produktů věnoval také osvětě. Na veletrh totiž přivezl i skartovačku, v níž měla končit nelegální CD. Z jejich "ostatků" pracovníci odění do oranžových kombinéz šikovně vytvářeli kaleidoskopy, které si návštěvníci mohli odnést domů.

Redmondský softwarový výrobce samozřejmě nezměnil obor svého podnikání. V hale 2 se na CeBITu konala akce s příznačným mottem "S pirátskými kopiemi se díváte do trubky", (nicméně dalo by se přeložit i jako "S pirátskými CD jste trubka", což bylo možná rovněž myšleno, v originále "Mit Raubkopien schaut man in die Röhre"). Onou trubkou byl zmiňovaný kaleidoskop a jeho "náplní" rozdrcené kompakty s nelegálním obsahem, nezřídka kdy byly lisovány rovněž prezentační materiály na kompaktech. 

Microsoft dělal na CeBITu z pirátských CD kaleidoskopy

Německý veletrh si společnost vybrala z jednoho prostého důvodu. Podle člena vedení Microsoftu, Wolfganga Ebermanna, vzrostlo za uplynulý rok v Německu softwarové pirátství tak jako nikde jinde v Evropě a byla potřeba na ně upozornit alespoň tímto symbolickým způsobem.

Podobně jako Microsoft CD skartoval, byly na posledním ročníku veletrhu Invex kompakty ničeny pomocí válcovaček. Tehdejší akce byla vyvrcholením programu MVČR, které na Invexu ve spolupráci s Protipirátskou unií ČPU, Mezinárodní federací hudebního průmyslu IFPI a Business Software Alliance (BSA) provádělo osvětu na téma pirátství v oblasti softwaru, audia a videa.  

Podobné akce jako ta cebitová či invexová jsou ojedinělé. CD jsou ve většině případů lisována mnohem rychleji a účinněji. Veřejné ničení zabavených nosičů má působit spíše restriktivně.