Microsoft vyvíjí vlastní Napster

Systémy pro sdílení souborů přes internet byly donedávna doménou nezávislých firem. Nyní se na toto pole pouští mnoho etablovaných společností, mezi nimiž nemůže chybět ani všudypřítomný Microsoft.

Peer to peer sítě, které umožní přímé spojení mezi jednotlivými klienty, jsou dnes považovány za velmi perspektivní součást internetu. Není divu, že se na tomto poli snaží uspět velké množství nejrůznějších firem, a že již dnes je na internetu velká nabídka nejrůznějších řešení, která jsou většinou zaměřená na distribuci hudebních souborů. Právě obrovský úspěch systému Napster ukázal velké potencionální možnosti, kterých by chtěly využít i etablované firmy.

Mezi těmito firmami nemůže samozřejmě chybět obdivovaný i proklínaný monopolista Microsoft, jehož činnost dnes pokrývá většinu oblastí spojených s počítači - software, hardware i internet. Zprávy o aktivitách Microsoftu v oblasti peer to peer rešení se objevují již delší dobu. Microsoft v současnosti zaštiťuje projekt pro distribuci souborů pojmenovaný Farsite.

Na tomto konceptu pracuje již několik let pětičlenný tým. Vedoucím výzkumného projektu Microsftu je Bill Bolosky. Podle ZDNetu uvedl, že základní myšlenkou je "serverless storage", tedy uložení souborů bez centrálního serveru, na základě sítě složené pouze z klientů bez hierarchie. Podle Boloskyho není vývoj vůbec zacílen na sdílení hudby, které získalo celé myšlence takovou popularitu, nicméně využití jako ještě většího Napsteru není nepředstavitelné.

Projekt však není zaměřen na obyčejného uživatele. Cílem Microsoftu je, aby Farsite využila velká společnost nebo universita, podle Boloskyho organizace s asi 105 počítači, skladující okolo 1010 souborů, které obsahují 1016 bytů dat, tzn. nehierarchizovaná síť sta tisíců počítačů.

Na podobném principu spojení jednotlivých klientů pracuje i Napster a většina obdobných aplikací. Klíčový rozdíl je však v tom, že Napster není čistý peer to peer systém. Napster využívá centrální server (servery). Pouze samotné ukládání souborů jde od klienta ke klientovi.

Farsite není jediný známý projekt zaštítěný velkou firmou. University of California pracuje na dalším peer to peer řešení nazvaném OceanStore. V jeho pozadí stojí IBM, Defense Research Projects Agency a EMC. Tento výzkumný tým prý směřuje k bezserverové síti, jež by sestávala až z deseti miliard (!) počítačů.

Vývojový tým Microsoftu směřuje ke "kooperativnímu modelu" ukládání souborů oproti uložení centrálnímu či místnímu. Zamýšlený distribuční model by měl dokázat to, co systémy s centrálním serverem, ale bez hrozby, že dojde k přetížení serverů užívaných příliš mnoha lidmi. Zatím však žádné skutečné peer to peer sítě (např. Gnutella) nebyly schopny pracovat stejně úspěšně a rychle jako Napster a jejich výkon klesá s počtem připojených klientů.

K finálnímu produktu je zatím dlouhá cesta, a tak se můžeme jen dohadovat, zda skutečně spatří světlo světa a stane se stejným miláčkem uživatelů jako operační systém Windows.