Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu za letu? Navíc proudové stíhačce, nejmodernějšímu výtvoru své doby... No přeci totéž – tlačit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ŠT

nemám rád seriály ;-D;-DR^

0 0
možnosti
MF

Ještě jsem v televizi neviděl aby seriálový díl skončil uprostřed rozehraného obrazu. Např. hlavní hrdina se pere se zloduchem a zpoza rohu vykoukne zloduchův komplic a vystřelí z pistole a ... pokračování příště.

1 0
možnosti
VN

Takhle moc se to zpravidla nehrotí, ale reklamy v takovém momentu bývají často.

0 0
možnosti
TR

Dobrý den pane Řezníku.

Na bod 2) Vašeho příspěvku již adekvátně reagoval pan Novotný. Snad jen, že Japonsko kapitulovalo 2.9.1945 , kromě ostatních států spojenecké koalice, i před Čínskou republikou a do svých rukou ji po boku dalších spojeneckých velitelů, přijal i čínský generál Hsu Yung-chang. Např.http://muzeumrozvadov.eu/douglas-macarthur/. Čínská republika byla kromě toho zakládající zemí OSN - dne 26.6.1945). Viz např. https://wiki.cinstina.upol.cz/index.php/%C4%8C%C3%ADna_v_OSN. Tvrdit, že "...Čankajšek zastupoval celou Čínu neoprávněně..." prostě nemá žádnou oporu ve faktech. Vládu Čínské republiky (vyhlášena 1912) uznával, s výjimkou komunistů, celý svět. ČLR začala Čínu zastupovat v OSN až na podzim 1971.

A pokud jde o Váš bod 1): Nárok na vládu na území celé Koreje deklarovaly ústavy Jihu i Severu, viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Korejsk%C3%A1_v%C3%A1lka. Nicméně to, že KLDR se na vpád systematicky připravovala a posléze zaútočila jako první, je neoddiskutovatelným faktem. Jihokorejská armáda neměla, na rozdíl od armády KLDR, např.ve své výzbroji na začátku války žádné tanky (pouze obrněné transportéry) a ani bojové letouny (měla jen cvičné stroje).

1 0
možnosti
Foto

K bodu 1, ano, ale Soul tu ústavu přijal jako první, čímž to celé spustil. Nezkoumám to, který stát byl lépe vojensky připraven. To není relevantní. To se posouváme do jiné roviny.

Když se mě pokusí kousnout rafající voříšek, tak se ale nikdo nemůže divit, že do něj silně kopnu tak, že odletí.

Neviděl jsem nikde dokumentaci, že by jako první po přijetí těch ústav padl jihokorejský občan jako výsledek proniknutí nějakého severokorejského komanda na jihokorejské území. Nebo něco podobného. Až to naleznete, tak můžete teprve označit KLDR jako faktického agresora.

A je vůbec k diskuzi, proč vlastně Li Sen vyhlásil takovou ústavu, když ani nebyl schopen vojensky celou Koreu získat, ani případně uhájit. Myš, která řvala?

0 2
možnosti
Foto

Řekl bych, že v Korejské válce se bojovalo stejným stylem jako za 2. světové války. A stále rozhodovala mnohem více kvalita pilota, než kvalita stroje, jak je psáno v článku. Mám knihu o Kramarenkovi (první proudové stíhací eso v historii, právě z korejské války - 13 sestřelů + 1 z 2. světové války). Ten to popsal asi takhle: Ve 2. světové válce sovětští piloti, kteří získali zkušenosti před ní, měli velice slušnou šanci válku přežít. On patřil mezi piloty, kteří absolvovali výcvik až za války a u takových dle něho přežil 1 z 10. První garnituru sovětských letců tvořili veteráni z 2. světové války a každý z nich měl minimálně jeden sestřel. Dávali vojskům OSN dost na frak. Naproti tomu Kožedub, který měl na starosti i výcvik Korejců, se vyjádřil, že větší dřeva, než korejští lidoví dobrovolníci, nezažil. Na nich si mohli spojenci zpravit chuť. Dle Kramarenka byla sovětská účast natolik utajována, že ani střídající se piloti neměli možnost předat si navzájem zkušenosti a ztráty jim začali narůstat...

3 0
možnosti
Foto

Na MIG 15 UTI, dvojmiestná sparka som sa ako dieťa hrával. Mali sme ho odstavený na detskom ihrisku v škôlke. Teraz sa premiestnilo o 200 metrov ďalej. V Česko Slovensku ich veľa nenájdete.

http://www.kosorin.sk/lietadlo.phtml?id3=123045

Článok je to výborný!

5 1
možnosti
JP

J89a47n 88P49r52o46k64o12p

21. 11. 2020 10:51

když jsem byl malej, tak si pamatuju, že na jednom hřišti ho měli totálně vylágrovanej a sloužil jako regulerní prolejzačka, že se dalo prolízt skrz i do kabiny

2 0
možnosti
Foto

Máte v historické předsudky a omyly: A úplně zbytečně.

"Severokorejský komunistický režim, vydatně podporovaný Sovětským svazem a Čínou, v neděli 25. června 1950 ráno nečekaně přepadl své jižní sousedy.

Na vzniklou situaci byla nucena reagovat Organizace spojených národů, která do oblasti vyslala kontingent spojeneckých jednotek."

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/mig-15-vs-f-86-) letecka-valka-v-koreji.A201120_090943_vojenstvi_mla?zdroj=top

1) Severokorejský režim jenom odpověděl na existenci déletrvajících hraničních potyček a na vyhlášení jihokorejské ústavy, která si dělala nároky na celé území Koreje. Šlo o obdobnou situaci preemtivní války jakou známe z Blízkého východu. A nebo také z útoku na SSSR Německem 22. června 1941. Nešlo tedy o neočekáváné přepadení. Dusno kolem Koreji dle soudobých novin se hromadilo asi tak od r. 1948 podle soudobých zmínek v Times.

2) Žádná OSN nereagovala, protože vyslání tzv. spojeneckých vojsk nebylo schváleno řádně RB OSN, protože to by si vyžadovalo podle Charty výslovný souhlas všech jejich stálých členů, kdy minimálně dva hlasy chyběly. Tím druhým byl souhlas Mao Ce Tunga, protože jak vyplynulo z pozdější historie, Čankajšek zastupoval celou Čínu neoprávněně. RB OSN nebyla jednoduše usnášenischopná podobně jako není usnášenischopná valná hromada akciové společnosti, když se nesejde dostatečný počet hlasů.

1 10
možnosti
VN

protože jak vyplynulo z pozdější historie, Čankajšek zastupoval celou Čínu neoprávněně.

To jste mě rozesmál. Třeba za 20 let Trump přesvědčí svět, že Biden vyhrál volby neoprávněně. A to se jako čas vrátí zpátky a začne se žít znovu?

Čankajšek byl oficiálně uznávaným zástupcem Číny v OSN tuším do roku 1973. A kromě komunistického bloku to nikdo nikdy nezpochybnil. Prostě toho roku svět uznal fakt, že komunisti natrvalo ovládli čínské území. Protože Velký Mao za ty léta svojí vlády dělal takové nesmyslné experimenty, které zahubily miliony lidí, že prostě nedokázal přesvědčit svět, že je schopen udržet moc. Však taky rozmach Číny přišel až po jeho smrti.

9 1
možnosti
Foto

No ty kráso, proč jsem na ten článek nekápnul až zítra... to čekání :-) Opět výborný článek R^

8 1
možnosti
PM

Proč? Proč v nejlepším přestat?

5 0
možnosti
KJ

K56a21r31e76l 35J72a75n68d41a

21. 11. 2020 10:27

Protože vám to nejlepší vydrží dýl :-)

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...