Aby to jen bolelo. Současnost a budoucnost nesmrtících zbraní

  10:31
Zbraně, které dokážou zneškodnit protivníka, ale neusmrtí jej, by měly hrát při vojenských operacích čím dal větší roli. Armády si od nich slibují zlepšení reputace, a tak vyvíjí celou řadu zařízení, která by jim měla pomoci vyhrát „válku o srdce a hlavu“ civilních obyvatel.

Americký voják s nesmrtící zbraní FN 303 při cvičení | foto: US Army (volné dílo)

Současné vojenské operace mají mnoho podob. Vojáci se zapojují do poskytování humanitární pomoci nebo zajišťují pomoc při přírodních neštěstích. V řadě případů vojenské operace naopak připomínají spíše policejní akce. Fenoménem první poloviny 21. století se staly asymetrické, nebo také neregulérní či nelineární vojenské konflikty. Ohnisky asymetrických konfliktů jsou v současné době například Irák, Afghánistán, Gaza, Libanon nebo Sýrie.

V těchto místech operují organizované povstalecké nebo teroristické skupiny. Proti nim stojí často vyspělý protivník s přístupem k moderní technice a výcviku (viz dnešní Afghánistán a Irák), kterému se v přímém boji odboj nemůže rovnat. Povstalecké skupiny v takových případech volí obvykle různé „nekonvenční“ způsoby vedení boje.

Ideálním nástrojem pro to je domorodé obyvatelstvo. V Iráku a Afghánistánu se často stávalo, že spojenečtí vojáci zabili omylem, nebo také bohužel cíleně, civilisty. Jejich smrt samozřejmě vyvolává odpor k armádě, a povstalci ji využívají k šíření propagandy, verbování nových členů či důležitému ovlivňování názorů obyvatelstva.

Při podobných akcích také platí, že vojáci se dostávají do přímého střetu s civilním obyvatelstvem. Podle studie americké armády, která se dotazovala 314 vojáků, 70 % příslušníků americké armády se zapojilo do kontroly civilního davu v počtu 20 až 200 osob. Podle 84 % respondentů navíc ke zvládnuti davu musela postačit maximálně četa vojáků. Výcvik a vybavení vojáků přitom jsou určeny k zabíjení protivníka, nikoliv ke kontrole davu, který se řídí vlastními unikátními psychologickým a sociálním pravidly chování.

Na americkém ministerstvu obrany řeší problematiku nesmrtících zbraní NLW (Non-Lethal Weapons) Společné ředitelství pro nesmrtící zbraně JNLWD (Joint Non-Lethal Weapons Directorate). Ředitelství v současné době vede program nesmrtících zbraní NLWP (Non-Lethal Weapons Programe) s ročním rozpočtem 140 milionů dolarů. Cílem programu je najít zbraňové prostředky schopné „vyřadit“ člověka nebo dokonce vozidlo.

Právě v Afghánistánu a Iráku se stalo zastavení auta blížícího se ke kontrolnímu stanovišti doslova fenoménem. Sebevražední atentátníci se často v autech odpalovali u kontrolních stanovišť nebo při vstupních branách. Vojáci přitom neměli jak podezřelé vozidlo zastavit. Jediným nástrojem vojáků k zastavení vozidla je útočná puška nebo kulomet. Vzhledem k rozhodovacímu času maximálně několik desítek sekund, se tragédie stávaly velmi často.

Ruční NLW

„NLW jsou navrženy a nasazeny k dosažení vojenských cílů a zároveň k minimalizování ztrát na lidských životech, škodách na majetku a zařízení,“ říká Kelley Hughes, mluvčí JNLWD. „NLW může také pomoci objasnit záměr protivníka.“ JNLWD již vojákům dodala 14 různých nesmrtících zbraní. Vojáci využívají nesmrtící střelivo („gumové projektily“) nebo akustické/světelné výstražné systémy.

Jednou z nových nesmrtících zbraní je i speciální „paintballová“ puška FN Herstal FN 303. Zbraň američtí vojáci používají ke kontrole davu nebo k zneškodnění podezřelé osoby. FN 303 pomocí stlačeného vzduchu vystřeluje speciální plastové projektily až na vzdálenost 50 metrů. Projektily lze naplnit nejrůznějším obsahem, například značkovací barvou, pepřovým sprejem či jinou dráždivou látkou. Výhodou zbraně jsou kompaktní rozměry, unikátní vzhled a tichý chod. Použití zbraně lze vizuálně i akusticky oddělit od opravdových zbraní, a zamezit tak panice v davu.

Bubnový granátomet RLL40 pro použití nesmrtící munice ráže 40 mm

Další nasazenou zbraní kategorie NLW jsou speciální náboje ráže 40 mm určené pro použití z jednoranných a bubnových ručních granátometů. K dispozici jsou nejrůznější gumové náboje nebo náboje naplněné dráždivou látkou.

Dlužno však dodat, že bubnové granátomety musí použít speciální náboje, aby se zajistilo automatické pootočení bubnového zásobníku. Podobné náboje například vyvíjí jihoafrická firma Rippel Effect pro své bubnové granátomety ráže 37/38 mm RLL37/38 a ráže 40 mm RLL40.

Lafetované NLW

Americká námořní pěchota (U.S. Marine Coprs) již s úspěchem nasadila speciální nesmrtící granátomety Venom NL/TLMS (Venom Non-Lethal/Tube-Launched Munition System). Venom NL/TLMS využívá blok jednoranných granátometů ráže 38 mm lafetovaných na vozidle, nejčastěji Humvee nebo MRAP.

Granátomety jsou umístěny v přesně daných úhlech tak, aby pokrývaly bezprostřední okolí vozidla až do vzdálenosti 100 m. Na vozidlech jsou nejčastěji umístěny tři bloky po deseti granátometech v úhlech 10°, 20° a 30°. Lze použít nejrůznější munici od gumových projektilů přes kouřové náboje až po náboje s dráždivou látkou nebo flash-bangy.

„Mariňáci požadovali něco, čím by mohli zastavovat a upozorňovat z dostatečné vzdálenosti,“ říká Anita Tate, programová manažerka zavádění zbraní Venom do námořní pěchoty. „Máme tady velmi bezpečný a snadno použitelný systém, který mariňákům lépe pomůže ochránit kontrolní stanoviště a odhalit záměr přijíždějícího vozidla.“

Americká námořní pěchota zároveň rozvíjí další program lafetovaných NLW zbraní označovaný jako MPM-NLWS (Mission Payload Module - Non-Lethal Weapons System). Cílem je vyvinout nesmrtící systém, který svým dosahem, pokrytím a účinkem překoná současně nasazené lafetované zbraně NLW. V jeho rámci inženýři zkoumají několik možných řešení. Vedoucím kandidátem je systém Medusa od firmy General Dynamics. Medusa využívá blok jednoranných granátometů ráže 66 mm schopných zasáhnout cíl na vzdálenost 30 až 250 m.

Na rozdíl od systému Venom jsou granátomety systému Medusa umístěny v otočné lafetě, lze tak přesně volit úhel, a tedy i dosah granátu. Kruhová odchylka při střelbě na 30 m je pouze 0,8 m, při střelbě na vzdálenost 90 m pak 2,5 m (výraz kruhová odchylka znamená, že polovina munice by měla spadnout do kruhu s uvedenými rozměry, pozn. red.). Vyvíjejí se speciální granáty, které dokážou zasaženou osobu ochromit světelnou, zvukovou i tepelnou složkou.

Budoucí vývoj

Komerční verze zbraně vyvolávající pocit pálení Silent Guardian

Hlavní role však v budoucnu připadne energetickým zbraním. V současné době se testují například mikrovlnné zbraně schopné vyvolat pálivý pocit na pokožce zasažených osob, jako jsou prostředky ADS 1 a ADS 2 (Active Denial System). ADS 1/2 je mikrovlnný zářič s frekvencí 95 GHz schopný bodově zasáhnout cíl až na vzdálenost tisíc metrů. Mikrovlny rozkmitají vodní molekuly v pokožce zasažené osoby a vyvolají nesnesitelný pocit pálení. Ostatně na stejném principu funguje mikrovlnná trouba. 

NWLP také pracuje na nové polovodičové technologii, která umožní konstruovat menší, kompaktnější a levnější mikrovlnné zbraně. „NWLP nyní upravuje ADS 1 do robustnější mobilní platformy, která bude schopná potenciálního operačního nasazení,“ říká Hughes. „Program také vylepšuje systém ADS 2, což je kontejnerová verze vhodná pro operační použití. Pokud uživatel podá žádost, lze systém nasadit, vycvičit operátory a poskytnout provozní podporu systému.“ 

Předvádění a představení mikrovlnného zařízení pro „kontrolu davu“ americkou armádou.

Dlužno však dodat, že zbraně NLW se v armádě setkávají s poměrně velkým odporem. Podle některých je nutné proti smrtící síle protivníka odpovídajícím způsobem reagovat. Použití nesmrtících zbraní může vyvolat u protivníka oprávněný pocit většího bezpečí a povzbudit ho k nepřátelským akcím.

Nebude to zřejmě jediná kontroverze. Jak jsme již psali ve starším článku na Technetu, Američané tento systém poslali do Afghánistánu, ale nakonec operačně nenasadili (raději jej jen vyzkoušeli na vězních v Pitchess Detention Center v Los Angeles). Důvody byly zřejmě spíše politické než technické: armáda se patrně obávala, že nová, neznámá a neviditelná zbraň vyvolá ještě větší strach a paniku než běžné prostředky. Podle serveru Wired velení opakovaně odmítalo žádosti velitelů o nasazení této zbraně. Navíc větší problém představovaly v Afghánistánu i Iráku akce jednotlivých protivníků a jejich malých skupin spíše než davové bouře.

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven a doplněn. Původní verzi najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...