Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

NASA má projekt, který ji naučí odhalovat život na jiných planetách

Americká vesmírná agentura vede projekt, který si vzal za cíl, že bude hledat způsoby, jak odhalit mimozemský život.

Jak by mohl vypadat život na jiné planetě v představách umělce. | foto: NASA

Lidstvo zkoumá vesmír od nepaměti, ale hledání mimozemského života na exoplanetách má v tomto ohledu poměrně krátkou historii. To proto, že systémy schopné detekovat planety u jiných hvězd používáme zhruba deset let. Některé z objevených planet by mohly nést život, ale my jednoduše nevíme, jak to zjistit. Vznikl proto nový projekt, který má pomoci více se tomuto cíli přiblížit.

Která je ta pravá?

Analýzou dat především z vesmírného teleskopu Kepler bylo již lidstvo schopno odhalit na 3 500 planet, které nepatří do naší sluneční soustavy, ale jen málo z nich má velikost podobnou Zemi a zároveň obíhají v tzv. obyvatelné zóně.

Systém TRAPPIST-1: planety v zeleném poli se nacházejí v obyvatelné zóně, kde může být voda v tekutém stavu.

Tento výraz neznamená, že se tam můžeme hned přestěhovat, ale že exoplaneta v této obyvatelné zóně by měla mít tekutou vodu, pokud nějakou vodou vůbec disponuje. Velikost podobná Zemi je zase důležitá proto, že podle modelů vzniku planet by planety s průměrem menším než 1,5násobek průměru Země neměly být schopné vytvářet hustý plynný obal z vodíku a helia, jako je tomu v naší sluneční soustavě u Jupitera nebo Saturnu, a měl by tam tak být pevný povrch a řidší atmosféra.

To vše jsou předpoklady pro to, aby na takových planetách mohl vůbec vzniknout život v podobě, jaké jej nyní známe. Ale zda tam nějaký život opravdu vznikl, můžeme odhadovat jen na základě indicií. Většina objevených exoplanet je totiž vzdálených tak, že je vůbec problém je odhalit, natož zkoumat jejich vlastnosti.

Ukázka přechodu (tranzitu) planety přes hvězdu na údajích z Keplerova teleskopu

Hlavním hledačem exoplanet je vesmírný dalekohled Kepler, který pátrá po stopách planet tak, že sleduje změny jasnosti hvězd. Když planeta přejde přes hvězdu, její jasnost nepatrně poklesne a přístroj to zaznamená.

NExSS

Pokrok v tomto ohledu by měl znamenat projekt Nexus for Exoplanet Systems Science (NExSS). Ten chce spojit přední odborníky z astronomie, biologie a geologie ze státní i soukromé sféry, aby přišli na způsoby, jak na exoplanetách objevit život, který se třeba nebude podobat tomu našemu, protože bude mít jiné podmínky.

30.ledna 2018 v 08:09, příspěvek archivován: 03.července 2018 v 14:12

Putting Together a Community Strategy To Search for Extraterrestrial Life: https://t.co/fnnck5xOIg #exoplanets #astrobiology https://t.co/WlCYGxn4D7

Jedny z prvních výsledků této aktivity zveřejnil časopis Astrobiology ve svém červnovém vydání. V šesti článcích odborníci popisují různé způsoby, jak by bylo možné detekovat mimozemské „biologické stopy“ za použití současných a budoucích technologií a na co by se měli vědci zaměřit při jejich hledání.

Podle odhadů vědců zveřejněných v tomto časopise, je vysoce pravděpodobné, že do roku 2030 budeme schopni nacházet atmosférické bioznaky potenciálně obyvatelných planet. Definitivní důkaz cizího života však přijde mnohem později, až budou k dispozici výkonnější teleskopy, které umožní důkladnější analýzy.

Šest článků o hledání života

Pokud se podíváme na jednotlivé články, pak v prvním vysvětluje tým pod vedením Nancy Kiangové z Goddardova institutu pro vesmírné studie (GISS) v NASA, jaké druhy biosignálů by měli vědci hledat. Hlavní směr by měl být v hledání atmosférických plynů, které jsou produkovány živými organismy a dále pak světlo, které může život odrážet, respektive pohlcovat.

Druhý článek z pera skupiny vedené Viktorií Meadowsovou, profesorkou astronomie z Washingtonské univerzity, zase popisuje možné nástrahy při hledání určitých znaků, kdy by se vědci neměli nechat oklamat falešně pozitivními nebo falešně negativními výsledky při hledání života. Popisuje tak například, jak může vzniknout bioznak v podobě určité koncentrace kyslíku v atmosféře bez přítomnosti života a naopak, jak může cizí život produkovat bioznaky, na které nejsme na Zemi zvyklí.

Třetí práce od Edwarda Schwietermana z katedry věd o Zemi na Kalifornské univerzitě a dalších se pak zabývá historií života na Zemi a jeho vznikem a jak by se podobné procesy mohly projevit na jiných planetách.

Ve čtvrtém příspěvku astronom David Catling Washingtonské univerzity a jeho kolegové sepsali určitý vzor pro hodnocení exoplanetárních bioznaků. Vědci zde popisují, jak analyzovat chemické látky v atmosféře planety, co naznačuje přítomnost oceánů a kontinentů a jak odhadnout celkové klima planety. Na základě toho pak navrhují vytvořit určitý žebříček, který umožní zařadit exoplanetu do některé z kategorií pro schopnost podporovat život od „velmi pravděpodobné“ (90 - 100 %) až po „velmi nepravděpodobné (pod 10 %).

V pátém článku profesorka Yuka Fujiiová z oddělení planetárních věd na Tokijském technologickém institutu spolu s dalšími autory shrnuje, jaké máme nyní možnosti zkoumání exoplanet a jaká jsou naše omezení v této oblasti s výhledem do budoucna včetně nových teleskopů nebo potřeby vyslat k potenciálně zajímavým planetám kosmické sondy, abychom získali přímý obraz.

Poslední studie zveřejněná v časopise Astrobiology, kterou napsali astrobioložka Sara Walkerová z Arizonské univerzity a další autoři, se zabývá budoucností hledání mimozemského života. Využívá k tomu analýzu na základě statistické metody označované jako Bayesianská. Ta na základě současných dat umožní modelovat určité předpoklady budoucího vývoje. V této práci autoři popisují, jak Bayesiánskou metodu využít k určení exoplanet, na které bychom měli zaměřit svou pozornost.

Od teoretizování k praktické vědě

Základy inciativy NExSS je třeba hledat před zhruba dvěma roky v rámci online dikuzí a workshopu, který se konal v Seattlu. Do projektu se vedle vědců z NASA zapojují organizace z celého světa. Projekt je založen na astrobiologii, ale využívá znalostí astrofyziků, chemiků a biologů a také heliofyziků, planetárních vědců i vědců, kteří zkoumají Zemi.

„Posouváme se od teoretizování o životě někde v naší galaxii k důkladnému vědeckému zkoumání, které nám dá nakonec odpověď na otázku, zda jsme sami,“ říká Martin Still, který se v NASA specializuje na exoplanety.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 173 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 9 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 2 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 4 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...