Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


NASA málo zkoumá "mimozemšťana" na Marsu, tvrdí žaloba na agenturu

  20:12aktualizováno  20:12
Kámen, který se překvapivě objevil letos v lednu v záběrech sondy Opportunity, má být ve skutečnosti mimozemská forma života. Tvrdí to plodný autor článků na toto téma, který chce žalobou donutit agenturu, aby se objektu více věnovala.

Záběry kamer vozítka Opportunity z 26. prosince (vlevo) a 8. ledna. Jasně je na nich vidět kámen, který se nečekaně objevil v blízkosti vozítka. | foto: NASA

Když jsme minulý týden psali, že vědci programu vozítka Opportunity, pohybujícího se už 10 let po povrchu Marsu, se nejspíše dobře baví, tento týden už se asi museli smát naplno. Jak jsme už psali, v lednu se před kamerou Opportunity náhle objevil objekt pojmenovaný "Pinnacle Island".

Nyní leží pár metrů od Opportunity, ale na prosincových záběrech na tomto místě nebyl. NASA na základě mikroskopických snímků dospěla k závěru, že jde o kámen, a podle spektrografické analýzy o kámen s neobvyklým složením, alespoň na Mars. Nejspíše ho uvolnila kola vozítka, myslí si NASA. Opportunity totiž projížděla zhruba metr od místa, kde kámen leží. Ale vědci prověřovali i exotičtější scénáře, třeba zda nejde o úlomek meteoritu, který dopadl někde v blízkosti vozítka.

Všechno ovšem má být jinak, tvrdí samozvaný astrobiolog (odborník na život mimo Zemi) a plodný přispěvatel do časopisu Journal of Cosmology Rhawn Joseph. To má být zřejmě seriózní vědecký časopis, ale jde o sbírku vědecky se tvářících a někdy vysloveně humorných nesmyslů. Objevila se v něm třeba studie popisující zachycení "mimozemských řas" na balónu nad Anglií, o které jsme psali zde, a několik dalších zpráv o objevu mimozemského života.

Mezi snímky z roveru Opportunity se nadšencům v posledních dnech podařilo...

Mezi snímky z roveru Opportunity se nadšencům v posledních dnech podařilo objevit jeden, který možná odpovídá na otázku po původu záhadného kamene. Na tomto snímku se zdá být vidět prohlubeň v povrchu Marsu, kde mohl kámen ležet před tím, než ho uvolnila kolečka vozítka.

V tomto případě sepsal ovšem Joseph text poněkud jiného charakteru: žalobu na agenturu NASA k jednomu kalifornskému soudu. Žádá v ní, aby soud přinutil NASA provést podrobný průzkum předmětného kamene se vší vážností a podle doporučení žalující strany. Jako první na to upozornil server Popular Science, kde je k vidění i celé znění žaloby.

Agentura totiž zatím ignorovala doporučení žalující strany (Joseph), která NASA písemně i telefonicky marně upozorňovala, že nejde o minerální útvar, nýbrž (jak prý okamžitě poznal) jde o organismus "podobný houbě, sestávající z kolonií lišejníku a sinic" (tady se nám zdá, že došlo v žalobě k nešťastné chybě a že má jít spíše o lišejník, tedy organismus tvořený houbu a řasami, pozn. red.)

Při velkém zvětšení původního snímku je prý skutečná povaha domnělého kamene zcela prokazatelná a je jasně patrné, že objekt právě vyrostl z výstrusů, které se na místě nacházely. Domnělý kámen tedy byl v daném místě podle Josepha celou dobu, mezi prosincovým a lednovým snímkem jen "vykvetl".

Žalující strana dále žádá soud, aby přikázal straně žalované: a) pořídit sto detailních snímků objektu s vysokým rozlišením, b) pořídit 24 detailních snímků prohloubeniny ve středu objektu ze všech úhlů, c) zaslat neprodleně žalující straně všechny fotografie pořízené na základě požadavků v bodech a) a b).

Zatím se nám nepodařilo dohledat žádné oficiální prohlášení NASA k žalobě. A přestože bychom neměli ve zpravodajství spekulovat, z nějakého důvodu pochybujeme, že soud Rhawnovi Josephovi vyhoví, a předpokládáme, že objevu mimozemšťanů na Marsu se v dohledné době nedočkáme.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Žádné kecy a rovnou k věci. Přečtěte si nejkratší vědecké studie všech dob

Nejkratší vědecké studie - ilustrační foto

Vědecké studie jsou charakteristické přesným vyjadřováním, pečlivým citováním, poznámkovým aparátem, argumentací...

Proč i v horku spíme pod dekou? I proto, že v noci jsme jako plazi

V posteli. Olejomalba Henri de Toulouse-Lautreca z roku 1893

I v létě stále platí, že v noci naše tělo potřebuje zahřát více než ve dne. Navíc nám pokrývka dává pocit bezpečí....

Najdete na iDNES.cz