Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mini notebook Wind v testu. Za 9 500 Kč stále drahý

Nízká výdrž při běhu na baterie nebo povolené klouby víka displeje. Výtek se našlo dost, MSI má však i kladné stránky. Ohrozí krále malých počítačů ASUS Eee?
MSI Wind U100

MSI Wind U100 | foto: Jiří Zahrádka

Po testu si troufáme konstatovat, že se důstojným soupeřem nestane a do boje mezi ASUSem a Acerem promluví jen minimálně. Vše si však projdeme popořadě...

Jsou malé, levné a všude se o nich píše. Můžete díky nim surfovat na internetu, psát a číst dokumenty, sledovat filmy nebo poslouchat hudbu. Lídrem je ASUS Eee, kterého jsou na trhu již téměř čtyři verze a další stále přibývají. Netrpělivě se čeká na Acer Aspire One a dnes testované MSI Wind.

Trochu stranou zůstává HP Mini-Note s cenou od 9 000 Kč, které jsme ještě neměli možnost otestovat. Zahraniční recenze však nejsou příliš pozitivní, nelíbí se malá výdrž na baterie a nadměrné zahřívání.

HP 2133 Mini-Note HP 2133 přední pohled

ASUS Eee se u nás prodává od poloviny května, naplno se prodeje rozjely minulý měsíc, když dorazila verze 901. Ta nabízí oproti starší 701 větší úhlopříčku displeje a díky úspornějšímu procesoru také pracovní výdrž i přes 6 hodin.

Acer Aspire One by konečně měl přijít v září v těchto konfiguracích:

 Model Cena 
 8.9" LED, Atom N270 1,6 GHz, 512 MB RAM, 8GB SSD, 802.11bg, čtečka 5-in-1, 3 cells, webcam, Linux  8590 Kč s DPH
 8.9" LED, Atom N270 1,6 GHz, 1 GB RAM, 120 GB HDD, 802.11bg, 5-in-1, 3 cells, webcam, Win XP Home  9900 Kč s DPH

MSI Wind U100 přichází
Nepřehlednou situaci na trhu zesložití MSI Wind. Toho očekáváme každým týdnem v české lokalizaci, zatím lze v obchodech zakoupit stroje s anglickou klávesnicí a anglickými operačními systémy. Vyrábí se rovněž 9" verze U90, která u nás však není dostupná ani v jiné lokalizaci.

MSI Wind U100


Výrobcem je asijský Micro-Star International (MSI) se sídlem na Taiwanu. Zkušeností s výrobou notebooků má více než dost a i přes vysoký výkon / užitnou hodnotu bývá vždy o něco levnější než konkurence. Mezi uživateli je proto oblíbený a mnoho z nich stále čeká na Wind v naději, že bude lepší než ASUS, Acer nebo HP.

Na vlně Windu se společně s MSI sveze také mivvy, které brzy začne dodávat tento model pod svým jménem. Označilo jej názvem mivvy M310 a hlavním rozdílem jsou 2 GB operační paměti oproti 1 GB v modelu od MSI, větší je též disk (120 GB místo 80 GB). Cena je u mivvy stanovena na 9 499 Kč s DPH za základní verzi s Linuxem.

Jak tedy mini notebook MSI vypadá
Na fotografiích pěkně. Při reálném kontaktu ale překvapily laciné plasty, situace není lepší ani v bílém provedení. Na leštěný povrch ASUSu Eee, Aspiru One nebo matně stříbrné HP nemá ani při sebevětší snaze. Černé plasty jsou matné, otisky prstů jsou na nich přesto vidět ve stejné míře, jako u leštěných povrchů a doporučujeme tedy spíše světlé verze. MSI se bude prodávat také v bílé a růžové barvě.

MSI Wind U100

MSI Wind U100

MSI Wind U100

MSI Wind U100


Příliš nepotěšila ani konstrukce. Týká se to především víka displeje, které vypadá pevně, dosedá však příliš těsně na displej a ten se tak již při malém tlaku nebezpečně prohýbá. Při běžném používání bude proto lepší ušetřit MSI nešetrného chování.

Co však v praxi těžko ovlivníte, je četnost otevírání a zavírání samotného mini notebooku. Klouby displeje jsou poměrně tenké a víko nedrží příliš pevně - stačí do něj lehce klepnout a chvěje se ještě několik sekund poté. Jak budou držet klouby displej po půl roce, kdy ultramobilní počítač na cesty během dne pětkrát otevřete a zavřete, lze zatím jen odhadovat...

MSI Wind U100

MSI Wind U100


Zbytek těla se zdá být pevný, nikde nepovrzává a prohýbá se jen minimálně. Konkurence je na tom podobně, překvapilo již jen velké, možná až zbytečné množství stavových diod v přední části. Svítí však velmi slabě a nepůsobí ani při sledování filmu výrazně rušivě.

MSI Wind U100

Velikost
Pokud jste ještě neviděli žádný počítač tohoto formátu, nejspíše netušíte, jak je malý. Titulní fotka by mohla napovědět, přikládáme ještě několik dalších s běžným mobilním telefonem a dvacetikorunou. Rozměry činí jen 260 x 180 x 19-31,5 mm.

MSI Wind U100MSI Wind U100MSI Wind U100MSI Wind U100


Výbava nepřekvapí
Počet a rozsah všech rozhraní odpovídá trendu jednoduchého počítače - trojice USB, čtečka karet 4 v 1, VGA pro připojení k externím monitorům a dva audio konektory. Konektivitu zajišťuje ethernet 10/100, bezdrátový adaptér 802.11 b/g a Bluetooth. Nechybí webová kamera s rozlišením až 1,3 Mpix. U některých verzí bývá uvedena hodnota jen 0,3 Mpix.

MSI Wind U100MSI Wind U100

MSI Wind U100MSI Wind U100


Ergonomie je slušná, USB konektory na levé straně by ale mohly být umístěny ve větší vzdálenosti od sebe, neboť si připojená zařízení mohou překážet. Chválíme audio konektory na pravém boku, výrobci si snad konečně začali uvědomovat nevhodnost jejich umístění na přední straně. U MSI Wind tak před uživatelem nepřekáží kablík od externích reproduktorů a dostupnost je stále velmi dobrá.

MSI Wind U100

MSI Wind U100


Osvědčený hardware
Procesor Intel Atom se dnes stává standardem, použit je v Aceru i ASUSu. Jinou cestou se vydalo HP s procesorem VIA C7-M, který je oproti Atomu lehce slabší. Čeká se proto na nástupce VIA Nano, od kterého si VIA hodně slibuje.

Vrátíme-li se k našemu "MSIčku" a jeho motoru, musíme popsat již několikrát popsané. Procesor Atom s označením N270 je taktován na 1,6 GHz a je optimalizován pro co nejnižší spotřebu. I tak zvládne přehrávání filmů a další náročnější činnosti bez větších problémů. N270 je jednojádrový procesor, Intel chystá také dvoujádrovou verzi. Ta však již bude samozřejmě méně úsporná, vhodnost dvoujádra pro tuto kategorii počítačů si proto každý musí rozmyslet dle svých preferencí.

Operační paměti v námi testované verzi byl 1 GB (2x 512 MB), specifikace u nás prodávaných verzí nemáme od výrobce k dispozici. 2 GB by však mělo mít zatím jen mivvy M310.

Data si lze ukládat na pevný disk o kapacitě 80 GB. Plotny rotují rychlostí 5400 otáček za minutu a o dopravu dat se stará rozhraní SATA 150. Použití pevného disku je poměrně překvapením, neboť se v podobných počítačích používají spíše SSD uložiště. Ta jsou rychlejší, tišší, nezahřívají se a především - jsou odolná vůči nárazům. Pro nejlevnější počítače, které určitě nebude nikdo šetřit, jsou SSD daleko vhodnější. Omezením je zatím kapacita, která se pohybuje jen od 8 do 40 GB (v ASUSu Eee 1000).

Grafická karta je součástí chipsetu 945, jde proto o starou a léty prověřenou GMA 950. Zhodnotit výkon je jednoduché - pro tuto kategorii stačí. Pokud chcete hrát hry nebo stříhat video, nezbývá než se porozhlédnout v jiné kategorii.

 Tabulka naměřených hodnot
  •  Výkon procesoru Intel Atom:

Výkon v CPU - měřeno programem SiSoftware Sandra. Hodnoty pro další procesory převzaty z databáze. Výkon v FPU - měřeno programem SiSoftware Sandra. Hodnoty pro další procesory převzaty z databáze.

CPU 4011 MIPS, FPU 3318 MFLOPS

Procesor je velmi slabý, pro nenáročné použití však stačí. V této kategorii počítačů se více cení úspornost.

  • Výkon pevného disku:

 Průměrná rychlost čtení z disku 39,7 MB/s
 Průměrná přístupová rychlost 17,2 ms
Disk je velmi rychlý a značně dopomohl k rychlému ovládání počítače i pod Windows XP. SSD uložiště mají kratší přístupovou dobu, rychlost čtení z disku je srovnatelná.

  • Datová propustnost paměti:

1721 MB/s
Slušný výsledek, kterého dosahují i levnější plnohodnotné notebooky. Srovnatelná hodnota s konkurencí.

  • Výkon grafické karty nenaměřen, 3DMark05/06 nestabilní. 
  • Náběh Windows XP do 30 sekund.

A jdeme pracovat
Wind jsme si představili a tak zbývají již jen zkušenosti z praxe. Hmotnost činí krásných 1,11 kg, dodávaný adaptér navýšil hmotnost o 284 gramů. Bohužel se bez něj obejdete jen zřídkakdy - na standardní tříčlánkovou baterii s kapacitou 24,4 Wh nám MSI vydrželo běžet v redakčním testu jen 2 hodiny a 1 minutu. Test je založen na přehrávání hudby v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací a nastaveným maximálním jasem displeje. Na málo výkonný přenosný počítač je to poměrně velká zátěž, přikládáme proto ještě údaj při nečinnosti s minimální úrovní jasu displeje - zde MSI dosáhlo času 3 hodiny a 4 minuty.

Při běžné práci se zapnutou Wi-Fi a displejem nastaveným na přibližně 75 % maximálního podsvícení se výdrž pohybovala okolo 2 hodin a 20 minut. Koupit naštěstí půjde baterie s dvojnásobnou kapacitou, i tak je na tom konkurence s výdrží lépe.

10" displej - bílá barva je zobrazována lehce do šeda, podsvícení je však na maximální úrovni silné a čtení textů je při rozlišení 1024 x 600 překvapivě komfortní. V porovnání s 10" ASUSem Eee je MSI jasnější a barvy vypadají lépe.

Klávesnice - tvrdé klávesky činily z psaní radost, příjemná byla i po delší práci. Prohýbání není nikterak významné. Horší je rozložení a velikost kláves v pravé části, naprakticky malé jsou klávesky především okolo Shiftu. Enter je jednořádkový, nová 10" "éčka" již mají dvouřádkový a psaní je tak komfortnější. Na rychlosti obsluhy nepřidal malý touchpad, který má dvě tlačítka překrytá jedním kusem plastu. Ten je přichycen k notebooku ve svém středu, střídavé používání levého a pravého kliku tak připomíná houpačku. Nepovedená povrchová úprava plastů, kterou jsme Windu vytýkali na začátku článku, se nejvíce podepsala právě na touchpadu - značně využívaný střed byl vydřený a začínal se již lesknout. Na snímcích se nenechte zmást anglickými popiskami, testem prošla ještě nelokalizovaná verze.

MSI Wind U100

MSI Wind U100


Hlučnost a zahřívání - gratulejeme! Inženýrům se v tomto ohledu zadařilo na 100 %, MSI se nikde výrazně nepřehřívá a při běžné práci je tiché. Slyšitelné je jen v noci díky lehce vrčivému zvuku větráčku. Ze zkušeností s ASUSem Eee s procesorem Atom je Wind rozhodně chladnější.

Shrnutí všech parametrů
Vzhledem k jednoduchému designu a laciným plastům bychom MSI Wind tipovali na nižší cenu než 9 500 Kč s Linuxem. Na Acer nebo ASUS v takovém případě nemá, nabízí jen o málo lepší konfiguraci, kterou konkurenti dokáží dohnat lepším zpracováním. Chválíme za displej a nízkou míru hlučnosti, klouby displeje nebo plasty však přinesly jen zklamání. Postupem času by se měla podobně jako u ASUSu Eee cena snižovat, jestli se však vyplatí čekat, musí každý zákazník zvážit sám za sebe.

MSI Wind U100

 Specifikace MSI Wind U100

• Procesor: Intel Atom N270 1,6GHz, 533MHz FSB
• Paměť: DDR2-667, 1 GB RAM
• Pevný disk: SATA 80 GB, 2.5" HDD, 5400ot/min
• Wi-fi: 802.11 b/g
• Chipset: Intel 945GSE + ICH7-M
• Grafický čip: integrovaná Intel GMA 950, 400Mhz
• Displej: LCD 10" palců, TFT, WSVGA (1 024 x 600), LED podsvícení
• Baterie: 3 článková
• Síťová karta: Realtek RTL8101E 10/100Mb/s
• Bluetooth
• Webkamera: 1,3Mpx CMOS
• Stereo reproduktory
• Rozměry: 260 x 180 x 19-31,5 mm
• Hmotnost: 1,11 kg + 284 gramů adaptér
• Rozhraní: 3x USB 2.0, RJ-45, čtečka karet SD/MMC/MS/MSpro, VGA, výstup na sluchátka, Mic-in/Line-in, mikrofon
• Síťový adaptér: výstup 20V DC, 40W/vstup 100~240V AC, 50/60Hz
• Operační systém: Linux nebo Windows XP Home

Odhadovaná cena od 9 500 Kč vč. DPH


Za zapůjčení děkujeme obchodu Czech Computer.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Nyní startuje naposledy

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. března 2024  15:36

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...