Miniaturní počítače do HDMI slotu

Miniaturní počítače do HDMI slotu | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Vylepšení televize za tři tisíce: krabička s Androidem není nic moc

  • 93
Na papíře vypadají skvěle. Dva miniaturní androidí počítače, připojitelné do HDMI vstupu, mají být výkonné a jsou docela levné. Z televize by měly udělat multimediální centrum na všechno. Ve skutečnosti však narazíte na spoustu nepříjemných kompromisů a omezení.

Vypadají trochu jako přerostlé USB paměti, jenže místo USB mají HDMI port a místo paměti s řadičem celý počítač. Jsou postaveny na procesoru ARM a operačním systému Android. Napájení obstarává micro USB konektor, paměť můžete rozšířit microSDHC kartou a mají jeden plnohodnotný USB port. Pokud si jej neucpete donglem pro dálkový ovladač, můžete do něj připojit flashku s filmy nebo muzikou.

Vyzkoušeli jsme dva minipočítače: Point of View HDMI Smart TV 200BT a Rikomagic MK802 IV. Ten první pohání dvoujádrový procesor ARM v7 s maximální frekvencí 1,6 GHz, ten druhý čtyřjádrový procesor ARM v7 a maximální frekvencí 1,8 GHz. Point of View má k dispozici 1 GB operační paměti a 4 GB pro data, Rikomagic má 2 GB operační paměti a 8 GB pro data. Oba mají stejný čtyřjádrový grafický čip MALI-400 a operační systém Android 4.1 Jelly Bean.

Je zřejmé, že oba přehrávače mají prakticky identický základ. V obou případech je to základní deska a čipová sada Rockchip.

Ovládání pro trpělivé

Lépe se nám pracovalo s počítačem značky Point of View. Jeho dálkový ovladač se připojí přes Bluetooth, takže nezabírá USB port. Jeho součástí je QWERTY klávesnice, jejíž pravou stranu zabírá touchpad, levou pak "myší" tlačítka. Touchpad sice nevyniká přesností obsluhy, ale s trochou cviku se na něm pracovat a na klávesnici psát bez potíží dá. Většina kritických připomínek však zmizí, když vyzkoušíte ovladač Rikomagicu.

Ovladač Point of View kombinuje QWERTY klávesnici a touchpad, pracuje se na něm docela dobře.

Ten jsem neprohodil zavřeným oknem jen proto, že jsem jej po skončení testu potřeboval vyfotit. Nepříjemnou vlastností ovladače Rikomagicu je totiž chybující komunikace. Někdy je ignorován i opakovaný stisk klávesy, někdy je znak vyslán vícekrát. A zkuste tak napsat třeba heslo.

Podobně jako ovladače chytrých televizorů LG je Rikomagic vybaven pohybovými snímači, takže kurzor na obrazovce ovládáte pouhým pohybem ovladače, jako byste na televizor mířili ukazovátkem. Rychlost pohybu lze nastavit ve třech krocích, ale použitelný je jen ten nejpomalejší. Ve vyšších rychlostech se projevuje nepřesnost senzorů a trefit menší tlačítko na první pokus je prakticky nemožné. V pomalém režimu funguje docela dobře.

QWERTY klávesnice je předělená pruhem s "myšími tlačítky", tím uprostřed vypínáte pohybová čidla.

Z druhé strany je programovatelný (učením) dálkový ovladač pro televizor, DVD přehrávač atd.

Výhodou ovladače Rikomagicu je vestavěný mikrofon a sluchátko, které by měly sloužit kupříkladu pro telefonování přes Skype. To se mi však v kombinaci s androidím minipočítačem rozchodit nepodařilo. Nevýhodou je pak komunikace prostřednictvím USB donglu, který vám zabere jediný port na miniaturním počítači.

Android a Google Play: bez dotyku to není ono

V obou minipočítačích je nainstalován operační Systém Android 4.1 Jelly Bean. U Point of View má přepracované grafické rozhraní, které sice nepůsobí dvakrát elegantně, ale usnadňuje obsluhu, která jinak u Androidu počítá s dotykovou obrazovkou. Rikomagic má standardní elegantní, ale bez dotyku trochu složitěji použitelné androidí rozhraní.

Hlavní obrazovka Point of View je velmi zjednodušená.

Rikomagic má klasické rozhraní operačního systému Android.

Oba mají přístup do obchodu s aplikacemi Google Play. Fungovalo mi vše, co jsem se pokusil nainstalovat.

Benchmarky

SunSpider 1.0

Sérii javascriptových testů zvládl samozřejmě lépe Rikomagic se čtyřjádrovým procesorem. Test dokončil v čase 1798,7 ms. Point of View s dvoujádrovým procesorem na to potřeboval 2228,5 ms.

Jako základ považuji internetový prohlížeč Chrome OS, se kterým tak na televizoru můžete prakticky bez omezení surfovat na webových stránkách. Videa v HTML5 (iDNES.cz, Koukni.cz, iVysilani.cz) přehrávají bez problémů, u těch s vysokým rozlišením se však obraz občas trhal. Flash a Silverlight však Chrome pro Android nepodporuje. Ten první lze zprovoznit v jiném prohlížeči, se druhým máme smůlu.

Pro přehrávání multimédií jsme vyzkoušeli mediacentrum Plex (se serverovou částí na počítači s Windows 8). U Point of View hrál plynule ve všech situacích, u Rikomagicu se obraz trhal, nejspíše za to může pomalejší síťová wi-fi karta. V obou případech však byl obraz mizerný. Pokud jsem na na televizoru Samsung přepnul do Smart TV aplikací a spustil Plex tam, byl obraz dramaticky lepší.

Nainstalované aplikace se u Point of View abecedně seřadí do seznamu.

Schopnost přehrávat multimédia je odvislá od zvoleného přehrávače. Vyzkoušeli jsme BS Player, MX Player i třeba VPlayer (s UPNP/DLNA rozšířením). Úspěšně se nám podařilo přehrávat multimédia z SD karty i v síti sdíleného disku (NAS). Při přehrávání z paměťové karty se oba přehrávače chovaly stejně. Zvládnou i 1080p video, ale při komplexnějších pohybech, například při švenkování kamery, ne vždy zcela plynule. Při přehrávání ze sítě se obraz silně trhal i u 720p ripů s vyšším datovým tokem, patrně nestíhal bezdrátový přenos.

S přehráváním muziky nenastal problém. Se správným přehrávačem zvládnou oba stroje MP3, FLAC i mnohé další formáty.

Korektní zobrazení internetu je silnou stránkou obou testovaných minipočítačů.

Další aplikace, například Flipboard, GMail, Deezer, TuneIn radio, Google Maps a další, fungovaly bez potíží. Co se týče ovládání map nebo hraní většiny androidích her, platí jedno velké omezení: počítají s dotykovým displejem a jejich ovládání ovladačem je nepohodlné, leckdy skoro nemožné.

Závěrem

Když si je ochočíte, nabízejí vhledem k pořizovacím nákladům docela zajímavou hodnotu. Chválíme velmi povedené surfování na internetu i svižný chod mnoha androidích aplikací. Mnoho z nich je však přizpůsobeno dotykovému ovládání a dálkovým ovladačem se řídí mnohem hůře. Nesmíte také počítat s tím, že kvalitně nahradí multimediální centrum. Zde lépe poslouží i ten nejlevnější mediabox.

Point of View HDMI Smart TV 200BT pořídíte za 2 690 korun, Rikomagic MK802 IV za 2 398 korun (+ 1099 korun za dálkový ovladač MK 702 II).

Jak si vede levný tablet?

Androidí minipočítače si s HD videm moc neporadily. Jak se povede levnému tabletu? Na stejné síti, se shodnými soubory, jsme to vyzkoušeli na novém Acer Iconia A-1.

Srdcem tabletu je nový čtyřjádrový ARM v7 procesor MediaTek MT8125 s grafickým čipem PowerVR Series5XT. Android 4.2.2 má k dispozici 1 GB operační paměti a 12 GB prostoru pro data.  

Android Iconia A-1
Android Iconia A-1

Jako první jsme zkusili de VPlayeru z NASu streamovat 8 GB MKV soubor (720p v x264), který oba minipočítače přehrály spíše jako slideshow. Na tabletu běžel film naprosto plynule. Stejně tak i všechny ukázky (720p, 1080p) z SD karty. Svižně fungovalo i mediacentrum Plex. Test Sunspider zvládl za 1791,5 ms.

Zapomenout však nesmíme, že mini počítače posílaly obraz do obrazovky s rozlišením 1920 x 1080 obrazových bodů, zatímco tablet jen do displeje s rozlišením 976 x 768 pixelů.

Acer Iconia A-1 pořídíte za 4 990 Kč.

Rikomagic MK802IV do testu zapůjčil obchod kv-mobil.cz, Point of View HDMI Smart TV 200BT pak oficiální zastoupení PoV pro ČR.