Miniaturní bezkontaktní scanner Hitachi BlinkScan

  0:01aktualizováno  0:01
Žádné víko, žádné automatické podavače, jen položit dokument na stůl a nascannovat, dle možností i mobilně. Je to jen speciální nástroj pro určité oblasti nebo budoucnost scannerů? Představujeme miniaturní scanner, jaký jste ještě neviděli.

Scannování bez víka a bez vkládání, stačí položit

Hitachi Digital Media Group uvádí na evropský trh (doufejme, že to bude zahrnovat i nás) scanner, který je schopen snímat předlohy bez přímého kontaktu s nimi. Průběh scannování je podstatně rychlejší nežli u většiny stolních scannerů. Scanner vypadá jako stolní lampa a zvládne libovolné předlohy v barvě, dokonce i miniaturní 3D předměty - a má se hodit především pro scannování libovolných identifikačních dokumentů. (Že by návod od Hitachi na rychlé zkopírování občanského průkazu?) Notebooky.cz - Hitachi BlinkScan

Tento bezkontaktní scanner je plánován především pro použití na letištích, při pasových kontrolách, u ověřování identity v bance nebo při přijímání do nemocnice. Mimo vlastní rychlosti scannování je zde zajímavá i druhá možnost, kdy mohou být snadno nascannovány libovolné dokumenty najednou - pas i letenka, karta pojišťovny... A automaticky ukládány do jednoho souboru, který má dostatečné rozlišení, aby byl použitelný pro rozeznávání písma (OCR). Celý proces scannování jedné strany A4 trvá jen 3 sekundy - to s klasickým stolním scannerem není možné bez použití vysoce výkonného (a drahého) automatického podavače, a navíc se to i pak omezuje pouze na jednotlivé samostatné listy, zatímco zde lze scannovat téměř cokoliv.

Nás zaujala jednoduchost myšlenky, kdy lze vycházet prakticky z jakéhokoliv digitálního fotoaparátu. Princip je jednoduchý: v hlavičce "lampy" je umístěn vysokorozlišivý senzor, který zvládá až 12 miliónů pixelů v barvě, což se při použití klasické scannovací "hantýrky" dá přeložit do 200 dpi pro běžné použití a 400 dpi pro automatické rozeznávání písma. Současné scannery zvládají podstatně více, zato však se ani nepřibližují ideální jednoduchosti Hitachi BlinkScan.

"Scanner" zvládá pracovat při osvětlení v rozmezí 500 až 2300 lux, což znamená použití v alespoň průměrně osvětlené místnosti, lépe s vlastním zdrojem světla. Scannovat lze rozměry A4 a v případě potřeby lze rozšířit záběr až na 447 x 295 mm (oproti 297 x 210 mm A4). Hloubka ostrosti je 10 mm, takže si můžete rychle nascannovat i klíček od auta nebo propisku (nebo sousedův klíč od auta).

BlinkScan používá Twain32 kompatibilní ovladače a je vhodný pro Windows NT, Windows 2000 a Windows XP. Připojuje se buď přes USB 2 či SCSI rozhraní, k dostání by měl být koncem tohoto měsíce, cenu žel zatím Hitachi nezveřejnilo, zato (méně zajímavé) rozměry ano: 270 x 380 x 563 mm.

Pozn. red.: Do budoucna bychom zde viděli prostor pro podstatně větší rozšíření, zatím jsou 12megapixelové senzory příliš drahé. Jakmile ceny poklesnou, čip použitý v tomto "scanneru" se prakticky neliší od těch v digitálních fotoaparátech - pro běžné nároky by toto mohlo znamenat konec neskladných, velkých scannerů tak, jak je dosud známe. A nástup digitálních CMOS senzorů do další oblasti, která slibuje mnohé. A nám, uživatelům notebooků, by se přiblížila další, v současnosti téměř výlučně stolní oblast: scannování dokumentů. Kdekoliv.

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Ve dveřích stihl dát synovi hodinky, pak ředitele ČSA popravili

František Stočes, s obrácenou buřinkou v ruce. Za povšimnutí stojí černá páska...

Inženýr František Stočes byl druhým ředitelem letecké společnosti ČSA. Právě on se významně zasloužil o to, že se stala...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Další z rubriky

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...

Microsoft opět zkusí zaútočit na Apple. Nasadí levný Surface proti iPadu

Nový Microsoft Surface Pro 2

Microsoft podle agentury Bloomberg opět chystá levnější tablet, aby zkusil dobýt zatím neotřesitelnou pozici iPadu....

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Najdete na iDNES.cz