Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Miniprohlížeč obrázků poráží i velké značky. Vešel by se i na disketu

aktualizováno 
Hledáte malý, ale vynikající program pro prohlížení a jednoduchou editaci vašich fotografií? Nechcete, aby se musel instalovat a zároveň si ho chcete brát s sebou na USB klíčence? Že má podporovat RAW, umět bezztrátový ořez, rotaci a pracovat s EXIF? Potom jsme takový produkt našli za vás.

Když jsme před několika týdny publikovali článek Vyzkoušejte si aplikace, které se vejdou na USB klíčenku, dostali jsme v diskusi pod ním od jednoho čtenáře tip na zajímavý prográmek. Nelenili jsme a šli ho ihned vyzkoušet. Po několikatýdenním používání musíme konstatovat, že jde opravdu o přívětivou aplikaci, se kterou je radost pracovat. Bude mít ACDSee, IrfanView, XnView a podobní zástupci v tomto produktu konkurenci? Pojďte se s námi podívat na tak trochu jiný program na zobrazování a konverze obrázků.

cPicture slouží pro práci nejen s digitálními snímky, ale i s dalšími obrázky (interně podporuje JPEG a BMP). Navíc zobrazuje i videa (AVI, MOV, MPEG, QT, WMV) a přehrává hudební soubory v MP3. Nabízí podobné funkce a vlastnosti, jako jeho konkurenti. Problém mu tedy nečiní obrázky prohlížet, editovat, bezztrátově otáčet, ořezávat, odstraňovat červené oči, vytvářet HTML galerie a dokonce podporuje i zobrazení snímků v RAWu. Jeho další předností je však i to, že se nemusí instalovat, tudíž si ho můžete brát sebou na cesty například na USB klíčence. Pojďme se na něj nyní podívat blíže.

Stažení a instalace
Domovské stránky produkt naleznete na této adrese. Samotný program si potom můžete stáhnout zde – cPicture (953 KB). Pracuje ve všech operačních systémech Windows 95 a vyšších. V této verzi je dispozici zdarma, takže za jeho používání nemusíte platit. Po stažení cPicture, zapomeňte na nějakou instalaci. Celý produkt se totiž skrývá v jediném spustitelném EXE souboru. Poklikejte tedy na něj.

První krůčky
Již při prvním spuštění si všimnete, že uživatelským rozhraním tak trochu vybočuje ze zaběhaných kolejí. Ovládání se provozuje prostřednictvím ikon a dalších prvků rozmístěných po obrazovce. Zcela nahoře obsahuje základní lištu a hned pod ní sadu několika ikonek pro změnu způsobu zobrazení náhledů obrázků. Možná si nyní říkáte, že zobrazení a ovládání je chaotické, možná až hrozné. Jakmile však jeho ovládání dostanete do ruky, uvidíte, že tomu tak vůbec není.

cPicture

Co kde najdete
Chcete-li si začít prohlížet své fotografie, vyberte nejprve složku. To provedete na levé straně hned v prvním okně s označením Folder view. Dozvíte se nejen informaci o tom, kolik složka obsahuje fotografií, ale také její celkovou velikost. Pro lepší orientaci jsou složky - které neobsahují obrázky - označeny šedou barvou (toto lze v nastavení vypnout). Další váš krok by měl vést k sadě ikonek pod hlavní lištou. Zde totiž naleznete několik druhů zobrazení obrázků. Vlevo dole se nachází další okno, které obsahuje seznam několika základních funkcí, co lze s obrázkem dělat (poslat e-mailem, vytisknout, odstranit červené oči, práce s EXIF apod.). Mimo jiné zde naleznete i základní informace o pořízení snímku a jeho modifikaci.

cPicture

Na hlavní liště pod tlačítkem File naleznete možnost snímek vytisknout, smazat, zjistit detaily apod. Mnohem více možností se již skrývá pod tlačítkem Edit. Kromě možnosti snímky editovat (otáčet, ořezávat, měnit jejich barevnost apod.) je totiž můžete také označovat. Zajímavé možnosti se však skrývají v menu View. Kromě toho, že se zde nastavuje způsob zobrazení snímků vám možná přijde vhod možnost nechat si zobrazit i další hodnoty. Těmi může být kompletní informace z EXIFu snímku, struktura snímku či binární zobrazení. Zde se také nachází histogram a ukazatel kvality snímku. Tím tak lehce odhalíte přepálení snímku a také se dozvíte, v jaké kvalitě (zvolenou kompresi) byl ukládán.

cPicture

Další vaše kroky by měly vést do menu Tools. V nástrojích totiž naleznete nejen exportní funkce, ale především možnost aktivovat doplňkové funkce programu. Díky tomu získáte možnost vyrábět 3D obrázky, rozkládat panoramatické snímky (bohužel je neumí skládat), konvertovat je, porovnávat je, vytvářet HTML a ještě mnohem více. To vše se nyní aktivuje v menu Picture tasks.

cPicture

Nastavení
Veškeré konfigurační volby naleznete pod menu Tools -> Settings. Prostřednictvím několika záložek můžete ovlivňovat vzhled a chod programu. Měnit tak lze nejen jeho podobu, ale i možnosti otáčení, ukládání modifikovaných snímků, slide show, nastavit zobrazení monitoru (gamma) vč. barevných profilů. V tomto menu nám však chybí možnost vybrat si složku, kam se má ukládat nastavení programu. Vlastně jsme tuto možnost nenašli ani nikde jinde. Defaultně je totiž nastaveno C:\Documents and Settings\jmeno.prijmeni\Data aplikací\cPicture. Pokud si tak program upravíte podle svého, nastavení si s sebou na cesty (třeba na USB klíčence) nevezmete, což je škoda.

cPicture

Závěrem
cPicture je opravdu zajímavý a malý program pro prohlížení a jednoduchou editaci obrázků. Nevyžaduje instalaci, takže ji můžete nosit na USB klíčence a navíc podporuje RAW (po instalaci DCRAW knihovny). Bohužel kromě JPEG a BMP formátu nepodporuje interně žádné další obrazové formáty. Absence PNG či GIF tedy jistě zamrzí.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

Ilustrační foto - notebook

Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

Najdete na iDNES.cz