Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Miniprohlížeč obrázků poráží i velké značky. Vešel by se i na disketu

aktualizováno 
Hledáte malý, ale vynikající program pro prohlížení a jednoduchou editaci vašich fotografií? Nechcete, aby se musel instalovat a zároveň si ho chcete brát s sebou na USB klíčence? Že má podporovat RAW, umět bezztrátový ořez, rotaci a pracovat s EXIF? Potom jsme takový produkt našli za vás.

Když jsme před několika týdny publikovali článek Vyzkoušejte si aplikace, které se vejdou na USB klíčenku, dostali jsme v diskusi pod ním od jednoho čtenáře tip na zajímavý prográmek. Nelenili jsme a šli ho ihned vyzkoušet. Po několikatýdenním používání musíme konstatovat, že jde opravdu o přívětivou aplikaci, se kterou je radost pracovat. Bude mít ACDSee, IrfanView, XnView a podobní zástupci v tomto produktu konkurenci? Pojďte se s námi podívat na tak trochu jiný program na zobrazování a konverze obrázků.

cPicture slouží pro práci nejen s digitálními snímky, ale i s dalšími obrázky (interně podporuje JPEG a BMP). Navíc zobrazuje i videa (AVI, MOV, MPEG, QT, WMV) a přehrává hudební soubory v MP3. Nabízí podobné funkce a vlastnosti, jako jeho konkurenti. Problém mu tedy nečiní obrázky prohlížet, editovat, bezztrátově otáčet, ořezávat, odstraňovat červené oči, vytvářet HTML galerie a dokonce podporuje i zobrazení snímků v RAWu. Jeho další předností je však i to, že se nemusí instalovat, tudíž si ho můžete brát sebou na cesty například na USB klíčence. Pojďme se na něj nyní podívat blíže.

Stažení a instalace
Domovské stránky produkt naleznete na této adrese. Samotný program si potom můžete stáhnout zde – cPicture (953 KB). Pracuje ve všech operačních systémech Windows 95 a vyšších. V této verzi je dispozici zdarma, takže za jeho používání nemusíte platit. Po stažení cPicture, zapomeňte na nějakou instalaci. Celý produkt se totiž skrývá v jediném spustitelném EXE souboru. Poklikejte tedy na něj.

První krůčky
Již při prvním spuštění si všimnete, že uživatelským rozhraním tak trochu vybočuje ze zaběhaných kolejí. Ovládání se provozuje prostřednictvím ikon a dalších prvků rozmístěných po obrazovce. Zcela nahoře obsahuje základní lištu a hned pod ní sadu několika ikonek pro změnu způsobu zobrazení náhledů obrázků. Možná si nyní říkáte, že zobrazení a ovládání je chaotické, možná až hrozné. Jakmile však jeho ovládání dostanete do ruky, uvidíte, že tomu tak vůbec není.

cPicture

Co kde najdete
Chcete-li si začít prohlížet své fotografie, vyberte nejprve složku. To provedete na levé straně hned v prvním okně s označením Folder view. Dozvíte se nejen informaci o tom, kolik složka obsahuje fotografií, ale také její celkovou velikost. Pro lepší orientaci jsou složky - které neobsahují obrázky - označeny šedou barvou (toto lze v nastavení vypnout). Další váš krok by měl vést k sadě ikonek pod hlavní lištou. Zde totiž naleznete několik druhů zobrazení obrázků. Vlevo dole se nachází další okno, které obsahuje seznam několika základních funkcí, co lze s obrázkem dělat (poslat e-mailem, vytisknout, odstranit červené oči, práce s EXIF apod.). Mimo jiné zde naleznete i základní informace o pořízení snímku a jeho modifikaci.

cPicture

Na hlavní liště pod tlačítkem File naleznete možnost snímek vytisknout, smazat, zjistit detaily apod. Mnohem více možností se již skrývá pod tlačítkem Edit. Kromě možnosti snímky editovat (otáčet, ořezávat, měnit jejich barevnost apod.) je totiž můžete také označovat. Zajímavé možnosti se však skrývají v menu View. Kromě toho, že se zde nastavuje způsob zobrazení snímků vám možná přijde vhod možnost nechat si zobrazit i další hodnoty. Těmi může být kompletní informace z EXIFu snímku, struktura snímku či binární zobrazení. Zde se také nachází histogram a ukazatel kvality snímku. Tím tak lehce odhalíte přepálení snímku a také se dozvíte, v jaké kvalitě (zvolenou kompresi) byl ukládán.

cPicture

Další vaše kroky by měly vést do menu Tools. V nástrojích totiž naleznete nejen exportní funkce, ale především možnost aktivovat doplňkové funkce programu. Díky tomu získáte možnost vyrábět 3D obrázky, rozkládat panoramatické snímky (bohužel je neumí skládat), konvertovat je, porovnávat je, vytvářet HTML a ještě mnohem více. To vše se nyní aktivuje v menu Picture tasks.

cPicture

Nastavení
Veškeré konfigurační volby naleznete pod menu Tools -> Settings. Prostřednictvím několika záložek můžete ovlivňovat vzhled a chod programu. Měnit tak lze nejen jeho podobu, ale i možnosti otáčení, ukládání modifikovaných snímků, slide show, nastavit zobrazení monitoru (gamma) vč. barevných profilů. V tomto menu nám však chybí možnost vybrat si složku, kam se má ukládat nastavení programu. Vlastně jsme tuto možnost nenašli ani nikde jinde. Defaultně je totiž nastaveno C:\Documents and Settings\jmeno.prijmeni\Data aplikací\cPicture. Pokud si tak program upravíte podle svého, nastavení si s sebou na cesty (třeba na USB klíčence) nevezmete, což je škoda.

cPicture

Závěrem
cPicture je opravdu zajímavý a malý program pro prohlížení a jednoduchou editaci obrázků. Nevyžaduje instalaci, takže ji můžete nosit na USB klíčence a navíc podporuje RAW (po instalaci DCRAW knihovny). Bohužel kromě JPEG a BMP formátu nepodporuje interně žádné další obrazové formáty. Absence PNG či GIF tedy jistě zamrzí.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: Zapněte klidový režim PC a nebude při práci rušit

Tipy a triky pro Windows 10

Tichý režim nemají jen telefony, ale také Windows. Podíváme se, kde ho aktivovat, jak zakázat zobrazování obrázku na...

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Stáhněte si zdarma: Pořady tuzemských TV, i když nejste on-line

Ilustrační foto

Stahovač FreeRapid Downloader stáhne soubory z různých míst i streamované videa z YouTube, ČT, TV Prima, Nova apod....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz