Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ministerstvo informatiky: "První digitální televize začne vysílat do konce roku"

aktualizováno 
Digitální televize nabídne uživatelům více televizních programů, kvalitnější příjem a doplňkové služby. V ČR by se první digitální vysílání mělo spustit do konce roku 2004.

První řádné digitální televizní vysílání by v tuzemsku mělo začít do konce letošního roku. Počítá s tím ministerstvo informatiky, které příští týden na jednání vlády znovu předkládá návrh koncepce digitálního vysílání do roku 2006. Ministr informatiky Vladimír Mlynář materiál z jednání kabinetu před měsícem stáhl, protože se s ním ministři chtěli podrobněji seznámit.

Digitální televize nabídne uživatelům více televizních programů, kvalitnější příjem, který například nebude závislý na povětrnostních vlivech, či možnost sledovat televizi například za jízdy v dopravním prostředku. Vedle toho se mohou lidé těšit na doplňkové služby, například v podobě rychlého přístupu na internet, grafického teletextu kombinovaného s internetovými prezentacemi či interaktivní reklamu. Uživatelé si budou moci i objednat vybraný film z virtuální videopůjčovny, přímo se účastnit televizních soutěží nebo spravovat prostřednictvím televizní obrazovky bankovní konto.

K příjmu digitálního signálu z dosavadních analogových televizních přijímačů budou lidé potřebovat speciální přídavná zařízení, takzvané set top boxy. Jejich cena začíná na 50 eur, tedy více než 1500 Kč. Kvůli set top boxům vedou spor ministerstva informatiky a financí. Zatímco Mlynář požaduje kvůli podpoře rozjezdu služby jejich zařazení do snížené pětiprocentní sazby DPH, ministerstvo financí trvá na zdanění základní sazbou. Později by měly set top boxy nahradit přímo digitální televizní přijímače. Ty jsou ale v současnosti s cenou přes 1000 eur (33.000 korun) příliš drahé.

Koncepce počítá s tím, že v první fázi vznikne prostor pro celoplošné vysílání dvou programových skupin, takzvaných multiplexů. V rámci každého bude možné přijímat minimálně čtyři televizní programy. Oba multiplexy by měly provozovat komerční televize s tím, že vždy jeden program musí vyčlenit pro veřejnoprávní televizi. Česká televize by měla později získat vlastní multiplex. Dosavadní analogové vysílání by mělo skončit po roce 2010. Tuzemské televize již digitalizaci zahrnuly do svých plánů. Skupina vlastnící televizi Prima chce vytvořit síť metropolitních televizí. Nova je připravena rozšířit nabídku o filmový a sportovní kanál. ČT chce vytvořit další dva kanály, zpravodajský a vzdělávací. Spolu s Českým rozhlasem by chtěla provozovat ve veřejnoprávním multiplexu služby pro veřejnost.

Pozemní digitální šíření televizního signálu zkouší od roku 1999 České radiokomunikace a společnost Czech Digital Group. Začátkem letošního roku požádal o licenci i Český Telecom. V Evropě je digitální televize podle údajů ministerstva informatiky rozšířena zhruba v pětině domácností. Tento údaj však zahrnuje i příjem ze satelitu a digitální kabelovou televizi. Samotný příjem pozemního digitálního vysílání je rozšířen mezi čtyřmi procenty domácností. Nejdále je zřejmě Velká Británie, která spustila prvních šest multiplexů již v roce 1998 a nyní eviduje 44 procent domácností s digitální televizí. Digitální televizi mají i ve Švédsku, Finsku, Španělsku, Švýcarsku, Německu a Nizozemsku.

Zdroj: ČTK

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Google tajně připravuje cenzurované hledání pro Čínu, tvrdí programátor

Google prý hledá, jak zpět do Číny (ilustrační koláž)

Vyhledávání firmy Google je v Číně nedostupné. Nesplňuje totiž požadavky čínské vlády na cenzurování obsahu. Podle...

Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

Mujweb.cz končí

Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz