Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ministerstvo informatiky: "První digitální televize začne vysílat do konce roku"

aktualizováno 
Digitální televize nabídne uživatelům více televizních programů, kvalitnější příjem a doplňkové služby. V ČR by se první digitální vysílání mělo spustit do konce roku 2004.

První řádné digitální televizní vysílání by v tuzemsku mělo začít do konce letošního roku. Počítá s tím ministerstvo informatiky, které příští týden na jednání vlády znovu předkládá návrh koncepce digitálního vysílání do roku 2006. Ministr informatiky Vladimír Mlynář materiál z jednání kabinetu před měsícem stáhl, protože se s ním ministři chtěli podrobněji seznámit.

Digitální televize nabídne uživatelům více televizních programů, kvalitnější příjem, který například nebude závislý na povětrnostních vlivech, či možnost sledovat televizi například za jízdy v dopravním prostředku. Vedle toho se mohou lidé těšit na doplňkové služby, například v podobě rychlého přístupu na internet, grafického teletextu kombinovaného s internetovými prezentacemi či interaktivní reklamu. Uživatelé si budou moci i objednat vybraný film z virtuální videopůjčovny, přímo se účastnit televizních soutěží nebo spravovat prostřednictvím televizní obrazovky bankovní konto.

K příjmu digitálního signálu z dosavadních analogových televizních přijímačů budou lidé potřebovat speciální přídavná zařízení, takzvané set top boxy. Jejich cena začíná na 50 eur, tedy více než 1500 Kč. Kvůli set top boxům vedou spor ministerstva informatiky a financí. Zatímco Mlynář požaduje kvůli podpoře rozjezdu služby jejich zařazení do snížené pětiprocentní sazby DPH, ministerstvo financí trvá na zdanění základní sazbou. Později by měly set top boxy nahradit přímo digitální televizní přijímače. Ty jsou ale v současnosti s cenou přes 1000 eur (33.000 korun) příliš drahé.

Koncepce počítá s tím, že v první fázi vznikne prostor pro celoplošné vysílání dvou programových skupin, takzvaných multiplexů. V rámci každého bude možné přijímat minimálně čtyři televizní programy. Oba multiplexy by měly provozovat komerční televize s tím, že vždy jeden program musí vyčlenit pro veřejnoprávní televizi. Česká televize by měla později získat vlastní multiplex. Dosavadní analogové vysílání by mělo skončit po roce 2010. Tuzemské televize již digitalizaci zahrnuly do svých plánů. Skupina vlastnící televizi Prima chce vytvořit síť metropolitních televizí. Nova je připravena rozšířit nabídku o filmový a sportovní kanál. ČT chce vytvořit další dva kanály, zpravodajský a vzdělávací. Spolu s Českým rozhlasem by chtěla provozovat ve veřejnoprávním multiplexu služby pro veřejnost.

Pozemní digitální šíření televizního signálu zkouší od roku 1999 České radiokomunikace a společnost Czech Digital Group. Začátkem letošního roku požádal o licenci i Český Telecom. V Evropě je digitální televize podle údajů ministerstva informatiky rozšířena zhruba v pětině domácností. Tento údaj však zahrnuje i příjem ze satelitu a digitální kabelovou televizi. Samotný příjem pozemního digitálního vysílání je rozšířen mezi čtyřmi procenty domácností. Nejdále je zřejmě Velká Británie, která spustila prvních šest multiplexů již v roce 1998 a nyní eviduje 44 procent domácností s digitální televizí. Digitální televizi mají i ve Švédsku, Finsku, Španělsku, Švýcarsku, Německu a Nizozemsku.

Zdroj: ČTK

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Představitelé G20 oddálili regulaci kryptoměn. Chtějí dostatek dat

Ilustrační snímek

Na summitu skupiny dvaceti ekonomicky nejsilnějších států se mimo jiné řešily i kryptoměny. Na konkrétní regulaci se...

Ruská obdoba WhatsAppu musí podle soudu spolupracovat s tajnou službou FSB

Messenger Telegram

Ruský nejvyšší soud v úterý rozhodl, že komunikační síť Telegram, která je obdobou oblíbené aplikace WhatsApp, musí...

Facebook v problémech. Šéf bezpečnosti končí, lidem vadí nečestní analytici

Logo Facebooku

Společnost Cambridge Analytica nečestně získala informace o padesáti milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo...

Najdete na iDNES.cz