Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ministerstvo spravedlnosti chce digitalizovat soudy

  10:28aktualizováno  10:28
Rozměrné šanony s rozsudky nebo zápisy z líčení, které má ve svých kancelářích většina tuzemských soudců, by se měly stát minulostí. Veškeré soudní spisy by totiž do tří let měly být k dispozici pouze v elektronické podobě.

„Je to způsob, který by projednávání jednotlivých případů, ať již trestních nebo civilních, urychlil. V elektronických soudních dokumentech by také šlo mnohem snadněji hledat,“ vyjmenoval hlavní výhody novinky Petr Dimun, tiskový mluvčí ministerstva spravedlnosti. „Navíc by díky systému šlo rychle zjistit, zda některé případy se zbytečně neprotahují,“ dodal.

Schválení ambiciózního plánu měla včera na programu končící vláda. Nakonec ho však odložila na příští týden, přestože může jít o jedno z jejích posledních jednání. I tak má však návrh velkou šanci, že se nakonec do praxe uvede. Podporují ho totiž i politici z vítězné ODS, která nyní skládá novou vládu. „Elektronické spisy jsou celosvětovým trendem. Zavedení takového systému je nutností,“ řekl Jiří Pospíšil z ODS, který má velkou šanci stát se novým ministrem spravedlnosti.

Do systému by kromě soudců měli přístup i policisté. Také jim by měly elektronické spisy urychlit práci. Zavedení novinky bude poměrně drahé. Odhady hovoří od 570 milionech korun. Jen v roce 2007 by si zavádění systému vyžádalo 27 milionů korun, především kvůli drahému technickému vybavení pro soudy i policii. Ministerstvo spravedlnosti však tvrdí, že jiné náklady se zavedením systému naopak sníží. „Už jen úspory na papíru budou velké. Sníží se také náklady na pořizování přepisů,“ dodal Dimun.

Existují však další okolnosti, které by mohly zavádění novinky v budoucnu zpomalit. Samo ministerstvo uznává, že problémy mohou nastat například kvůli nízké počítačové gramotnosti některých soudců i široké veřejnosti. Kvůli návrhu se také budou muset měnit některé zákony a projednávání příslušných novel se může protáhnout.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Proč ruský tank narazil do domu v Liberci, už se nedozvíme. Zabil dva lidi

Sovětský tank narazil do podloubí domu na náměstí v Liberci. Přímo pod troskami...

Tu fotografii zná asi každý. Ruský tank naráží do podloubí na náměstí v Liberci. Lidé v panice prchají, ostatní...

Další z rubriky

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Nechte si to spočítat. Účetní systémy pro živnostníky i malé firmy

Ilustrační foto - finance

Zpracování účetnictví je nejvhodnější svěřit někomu znalému v tomto oboru. Pokud si přece jen chcete účetnictví vést...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz