Ministerstvo spravedlnosti chce digitalizovat soudy

  • 9
Rozměrné šanony s rozsudky nebo zápisy z líčení, které má ve svých kancelářích většina tuzemských soudců, by se měly stát minulostí. Veškeré soudní spisy by totiž do tří let měly být k dispozici pouze v elektronické podobě.

„Je to způsob, který by projednávání jednotlivých případů, ať již trestních nebo civilních, urychlil. V elektronických soudních dokumentech by také šlo mnohem snadněji hledat,“ vyjmenoval hlavní výhody novinky Petr Dimun, tiskový mluvčí ministerstva spravedlnosti. „Navíc by díky systému šlo rychle zjistit, zda některé případy se zbytečně neprotahují,“ dodal.

Schválení ambiciózního plánu měla včera na programu končící vláda. Nakonec ho však odložila na příští týden, přestože může jít o jedno z jejích posledních jednání. I tak má však návrh velkou šanci, že se nakonec do praxe uvede. Podporují ho totiž i politici z vítězné ODS, která nyní skládá novou vládu. „Elektronické spisy jsou celosvětovým trendem. Zavedení takového systému je nutností,“ řekl Jiří Pospíšil z ODS, který má velkou šanci stát se novým ministrem spravedlnosti.

Do systému by kromě soudců měli přístup i policisté. Také jim by měly elektronické spisy urychlit práci. Zavedení novinky bude poměrně drahé. Odhady hovoří od 570 milionech korun. Jen v roce 2007 by si zavádění systému vyžádalo 27 milionů korun, především kvůli drahému technickému vybavení pro soudy i policii. Ministerstvo spravedlnosti však tvrdí, že jiné náklady se zavedením systému naopak sníží. „Už jen úspory na papíru budou velké. Sníží se také náklady na pořizování přepisů,“ dodal Dimun.

Existují však další okolnosti, které by mohly zavádění novinky v budoucnu zpomalit. Samo ministerstvo uznává, že problémy mohou nastat například kvůli nízké počítačové gramotnosti některých soudců i široké veřejnosti. Kvůli návrhu se také budou muset měnit některé zákony a projednávání příslušných novel se může protáhnout.