Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MIR MP3-Renamer v3.2 snadné a rychlé přejmenovávání MP3

  0:18aktualizováno  0:18
Program MIR je neocenitelným pomocníkem pro práci s MP3 soubory. Hromadné přejmenovávání MP3 souborů nebo změna ID3 tagu je s tímto programem otázkou chvilky.
Pro dokonalý přehled mezi mnoha MP3 soubory je nutné využívat popisky umístěné přímo v souborech a řádně soubory pojmenovávat. Orientovat se ve stovkách souborů pojmenovaných nedostatečně nebo anonymně jako track je nemožné. Při velkém množství souborů je však taková práce velmi úmorná, a proto vznikla řada pomocných programů, jež si vzaly za úkol tyto činnosti z automatizovat.

Jednu skupinu těchto programů tvoří software zaměřený na hromadné přejmenovávání souborů, obvykle nazývaný renamer. Zástupce těchto programů, a to zástupce velmi kvalitního, bychom vám chtěli dnes představit. Jde o program MIR MP3-Renamer, který se právě objevil ve své nejnovější verzi 3.2. Proti pouhému přejmenovávání souborů nabízí komplexní provázání mezi ID3 tagem a jménem souboru.

Program nabízí velmi přehledné uživatelské rozhraní. Přístup k souborům na disku je řešen podobně jako v Průzkumníku. V levém okně jsou adresáře na vybraném disku, v pravém jejich obsah. Soubory můžete zobrazovat podle nastavené masky (všechny solubory, jen MP3 soubory, jen soubory s ID3 tagem, jen bez ID3 tagu). Kliknutím pravého tlačítka se zobrazí nabídka, dvojím kliknutím na soubor se zobrazí ID3 tag. Můžete pracovat s jednotlivými soubory, ale hlavní síla spočívá v hromadném zpracování MP3 souborů.

Jeho funkce lze rozdělit v zásadě na tři hlavní:

  • ID3Tag -> jméno souboru
  • jméno souboru -> ID3Tag
  • editor ID3tagu

Bezesporu nejvíce práci urychlí funkce automatického přejmenovávání: Program přejmenovává soubory na základě informací z ID3 tagu. Název souboru se vytvoří podle uživatelem nastavené kombinace až tří polí ID3 tagu (zpravidla artist - album - title). Soubory mohou být číslované. Velkou výhodou je, že MIR nabízí preview, možnost podívat se, jak budou změny vypadat. Pokud by přesto došlo k nějakému pochybení, je tu poslední záchrana ve formě funkce Undo. Všechny změny je možné vrátit zpět.

Ke přejmenovávání se řadí další automatická funkce, která vytváří a reorganizuje strukturu adresářů s MP3 soubory na velikost určenou uživatelem. Využijete ji zejména, pokud si svou sbírku MP3 souborů ukládáte na CD-R. V takovém případě oceníte také automatické zkracování názvů souborů na velikost, již vyžaduje ukládání na CD (Joliet).

Ne všichni jsou tak pečliví a trpěliví, aby u všech souborů vyplňovali ID3 tag. Řada programů a přehrávačů s ním však pracuje a dokáže podle něj soubory třídit. MIR proto nabízí funkci vytváření ID3 tagu na základě jmen souborů. Máte-li tedy soubory bez ID3 tagu, ale pojmenované, program celou operaci provede za vás a hromadně. Možnost automatizace je ještě větší, protože program nabízí možnost skriptování funkce "cleanup filename". Skripty je možné uložit.

Další možností je vytvářet, měnit a vymazávat ID3 tag v jednom souboru nebo opět hromadně ve více souborech. Editor ID3 tagu dovoluje jednoduše upravovat všechna pole ID3 tagu verze 1.0 a 1.1. Navíc podporuje i rozšířený tag Lyrics3 v2.00, který umožňuje používat delší pojmenování v jednotlivých polích než dovolují omezené možnosti ID3 tagu. Jméno interpreta a alba editor umí přejímat z názvu adresáře a další velmi šikovnou vlastností programu je možnost kopírovat tag do jiného souboru pomocí schránky.

Poslední verze programu přinesla zásadní novinku, jíž je kompatibilita s novým operačním systémem Windows 2000. Dále došlo ke změnám ve vzhledu uživatelského rozhraní a k opravám drobných chyb.

Program M.I.R pochází z Německa, a tak obsahuje kromě angličtiny také německou lokalizaci. Mezi oběma jazykovými verzemi je možno přepínat. Program získáte na jeho domovských stránkách zdarma. Nejedná se však o freeware, ale eMail-ware a autor žádá všechny, kteří se rozhodnou program pravidelně užívat, aby mu zaslali e-mail. Používání programu lze jen doporučit. Získáte přehlednou sbírku MP3 souborů, a přitom ušetříte čas, jenž by zabralo ruční přejmenovávání. MIR je neocenitelná pomůcka a je defakto zadarmo.

Autor: Sensai
Website: http://www.mp3renamer.de/
Platforma: Windows 95/98/NT/2000
Download: http://www.mp3renamer.de/ddownload_official.html (994 kB)
Cena: emailware

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Nechte tablet změřit okolní hluk nebo prověřit bezpečí vaší sítě

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte výborné přehrávače videa a hudby nebo aplikaci na kontrolu zabezpečení zařízení připojených k domácí síti...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Fotomontáže jako nikdy dřív: Adobe se chlubí novou automatickou retuší

Adobe se pochlubil novými možnostmi filtru content-aware fill (automatické...

Adobe se pochlubil novými možnostmi automatického doplnění s ohledem na obsah. Do Adobe Photoshop CC by mělo dorazit v...

Najdete na iDNES.cz