Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MIR MP3-Renamer v3.2 snadné a rychlé přejmenovávání MP3

  0:18aktualizováno  0:18
Program MIR je neocenitelným pomocníkem pro práci s MP3 soubory. Hromadné přejmenovávání MP3 souborů nebo změna ID3 tagu je s tímto programem otázkou chvilky.
Pro dokonalý přehled mezi mnoha MP3 soubory je nutné využívat popisky umístěné přímo v souborech a řádně soubory pojmenovávat. Orientovat se ve stovkách souborů pojmenovaných nedostatečně nebo anonymně jako track je nemožné. Při velkém množství souborů je však taková práce velmi úmorná, a proto vznikla řada pomocných programů, jež si vzaly za úkol tyto činnosti z automatizovat.

Jednu skupinu těchto programů tvoří software zaměřený na hromadné přejmenovávání souborů, obvykle nazývaný renamer. Zástupce těchto programů, a to zástupce velmi kvalitního, bychom vám chtěli dnes představit. Jde o program MIR MP3-Renamer, který se právě objevil ve své nejnovější verzi 3.2. Proti pouhému přejmenovávání souborů nabízí komplexní provázání mezi ID3 tagem a jménem souboru.

Program nabízí velmi přehledné uživatelské rozhraní. Přístup k souborům na disku je řešen podobně jako v Průzkumníku. V levém okně jsou adresáře na vybraném disku, v pravém jejich obsah. Soubory můžete zobrazovat podle nastavené masky (všechny solubory, jen MP3 soubory, jen soubory s ID3 tagem, jen bez ID3 tagu). Kliknutím pravého tlačítka se zobrazí nabídka, dvojím kliknutím na soubor se zobrazí ID3 tag. Můžete pracovat s jednotlivými soubory, ale hlavní síla spočívá v hromadném zpracování MP3 souborů.

Jeho funkce lze rozdělit v zásadě na tři hlavní:

  • ID3Tag -> jméno souboru
  • jméno souboru -> ID3Tag
  • editor ID3tagu

Bezesporu nejvíce práci urychlí funkce automatického přejmenovávání: Program přejmenovává soubory na základě informací z ID3 tagu. Název souboru se vytvoří podle uživatelem nastavené kombinace až tří polí ID3 tagu (zpravidla artist - album - title). Soubory mohou být číslované. Velkou výhodou je, že MIR nabízí preview, možnost podívat se, jak budou změny vypadat. Pokud by přesto došlo k nějakému pochybení, je tu poslední záchrana ve formě funkce Undo. Všechny změny je možné vrátit zpět.

Ke přejmenovávání se řadí další automatická funkce, která vytváří a reorganizuje strukturu adresářů s MP3 soubory na velikost určenou uživatelem. Využijete ji zejména, pokud si svou sbírku MP3 souborů ukládáte na CD-R. V takovém případě oceníte také automatické zkracování názvů souborů na velikost, již vyžaduje ukládání na CD (Joliet).

Ne všichni jsou tak pečliví a trpěliví, aby u všech souborů vyplňovali ID3 tag. Řada programů a přehrávačů s ním však pracuje a dokáže podle něj soubory třídit. MIR proto nabízí funkci vytváření ID3 tagu na základě jmen souborů. Máte-li tedy soubory bez ID3 tagu, ale pojmenované, program celou operaci provede za vás a hromadně. Možnost automatizace je ještě větší, protože program nabízí možnost skriptování funkce "cleanup filename". Skripty je možné uložit.

Další možností je vytvářet, měnit a vymazávat ID3 tag v jednom souboru nebo opět hromadně ve více souborech. Editor ID3 tagu dovoluje jednoduše upravovat všechna pole ID3 tagu verze 1.0 a 1.1. Navíc podporuje i rozšířený tag Lyrics3 v2.00, který umožňuje používat delší pojmenování v jednotlivých polích než dovolují omezené možnosti ID3 tagu. Jméno interpreta a alba editor umí přejímat z názvu adresáře a další velmi šikovnou vlastností programu je možnost kopírovat tag do jiného souboru pomocí schránky.

Poslední verze programu přinesla zásadní novinku, jíž je kompatibilita s novým operačním systémem Windows 2000. Dále došlo ke změnám ve vzhledu uživatelského rozhraní a k opravám drobných chyb.

Program M.I.R pochází z Německa, a tak obsahuje kromě angličtiny také německou lokalizaci. Mezi oběma jazykovými verzemi je možno přepínat. Program získáte na jeho domovských stránkách zdarma. Nejedná se však o freeware, ale eMail-ware a autor žádá všechny, kteří se rozhodnou program pravidelně užívat, aby mu zaslali e-mail. Používání programu lze jen doporučit. Získáte přehlednou sbírku MP3 souborů, a přitom ušetříte čas, jenž by zabralo ruční přejmenovávání. MIR je neocenitelná pomůcka a je defakto zadarmo.

Autor: Sensai
Website: http://www.mp3renamer.de/
Platforma: Windows 95/98/NT/2000
Download: http://www.mp3renamer.de/ddownload_official.html (994 kB)
Cena: emailware

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Šest novinek v jarním vylepšení Windows 10 Spring Creators Update

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Microsoft vypouští novou verzi Windows 10. Přináší řadu změn, které nejsou sice zcela převratné, ale na druhou stranu...

Najdete na iDNES.cz