Mironet: Microsoft nás málem zničil, teď proti němu svědčíme

  • 19
Česká počítačová firma Mironet na vlastní kůži zažila, co to znamená dráždit nadnárodního obra, jako je Microsoft. Před pěti lety do jejich sídla vtrhla policie a zabavila všechny počítače v jejich prodejnách, velkoobchodu i v bytě majitele Roberta Novotného, a to včetně kompletního účetnictví firmy.
„Policie měla od Microsoftu informace, že jsme nekupovali jejich software, ale prodáváme ho. Obcházela proto všechny naše prodejny, hledala tajné vchody, lisovny cédéček,“ popisuje tehdejší události Robert Novotný.

Společnost Microsoft dala podnět k zásahu na základě takzvaného mystery shoppingu. To znamená, že její pracovníci dělají kontrolní nákupy, aby zjistili, jestli se neprodávají počítače s pirátskými programy.

„O nekupování našich programů vůbec nešlo. Byli jsme přesvědčeni, že Mironet prodává pirátský software, a proto jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Na další postup policie nemáme vliv,“ říká mluvčí Microsoftu v Česku Jiří Grund. „Mystery shopping provádíme, abychom ochránili náš byznys. Na 40 procentech nově prodaných počítačů v tuzemsku je podle našich odhadů pirátský software,“ dodává Grund.

Spor s policií ohledně zásahu v Mironetu nakonec skončil ve prospěch menší firmy. V roce 2002 Ústavní soud došel k závěru, že zásah policie nebyl oprávněný, a nařídil zabavené věci vrátit. A o rok později bylo zastaveno i trestní stíhání na Novotného. „Kdybychom tehdy neměli prostředky na stěhování firmy a rekonstrukci, tak naše firma skončila,“ popisuje Novotný.

Po zabavení věcí musel nakoupit veškeré vybavení znovu, a to včetně licencí na software. Škodu vyčíslil na 14 milionů korun, které nyní požaduje od ministerstva spravedlnosti. „Vyžádali jsme si od policie spisy a stanoviska, a až je budeme mít, rozhodneme, jestli je žádost oprávněná,“ říká mluvčí ministra spravedlnosti Petr Dimun.

Dnes se Mironet věnuje této kauze z jiného pohledu. „Evropská komise nás na přelomu roku požádala o informace týkající se tohoto případu za účelem jejich možného použití v soudním sporu, který vede s Microsoftem,“ říká Novotný. Podklady teď ve firmě zpracovávají. EU přinutila Microsoft, aby přestal ke svému operačnímu systému přibalovat i program na sledování videa. Domnívá se, že tím omezuje právo na výběr takového softwaru.

Podle Novotného unii zajímá hlavně role Microsoftu v ovlivňování policie.

Letošní svědectví pro Evropskou komisi však jako odplatu nevnímá. „Je to uzavřená kauza,“ říká.