Místo videa a HiFi věže notebook - mobilní zábavní Toshiba

  0:01aktualizováno  0:01
Zvládne prakticky všechny funkce domácí elektroniky. Snad jen televizi nenahradí. Ovšem od videa přes hudbu až po práci lze těžko najít oblast, kde tento superstroj Toshiby nemůže něco nabídnout. Dálkové ovládání, maxidisplej, DVD-RAM,R,RW vypalovačka, GeForce FX grafika - to a další trumfy tahá Toshiba jen tak z rukávu.

Toshiba uvádí na trh notebook s Windows XP Media Center

Toshiba Satellite 5205-S705 má být podle vlastního vyjádření první notebook, který přináší Windows Media Center a nVidia grafiku nejvyšší současné třídy, GeForce FX Go 5600. 64 MB videopaměti a 15palcový UXGA displej jen doplňují špičkové vybavení této domácí "super" stanice.

Digitální zábava doma je skutečně srdcem tohoto notebooku, nicméně zkrátka zde nepřichází ani práce. Mobilní Pentium 4-M s taktem 2,4 GHz, podporované čipovou sadou Intel i845MP a 512 MB operační paměti je skutečně přesvědčivá výbava. K tomu 60GB pevný disk s 5400 otáčkami za minutu (mezi běžně dostupným vybavením s 4200 otáčkami pak patří ke špičce) a multifunkční DVD mechanika, která zvládá s výjimkou DVD+R/+RW médií popsat snad cokoliv na stříbrném disku. Přečte totiž 8x DVD a 24x CD-ROM, zapíše 4x DVD-R/-RW, 2x DVD-RAM, 16x CD-R a 8x CD-RW.

Notebooky.cz - Skutečně, tato optická mechanika řadí notebook ke světovým unikátům. K tomu modulární design s šachtou pro druhý disk, optické mechaniky či lepší akumulátor. Se standardním akumulátorem prý notebook "přežije" 2 hodiny 27 minut, se dvěma pak až 4 hodiny (tedy, žádný zázrak, tento drobek spotřebovává pořádné dávky energie).

Síť, faxmodem, PCMCIA slot a bezdrátový adaptér 11 Mbit/s 802.11b patří ke standardu této sestavy. 3x USB, TV výstup, infračervené, VGA, FireWire, S/P DIF rozhraní, Secure Digital slot - z moderních rozhraní takřka cokoliv, naopak zde chybí ta starší. Harman Kardon reproduktory a Yamaha zvuková karta, to je záruka na notebookový nadprůměrný zážitek, co se hudby týče. V noteboocích nezvykle kvalitní reprodukci basů má na starost minisubwoofer, též integrovaný v mobilním zábavním supercentru Toshiby.

Aby toho nebylo dost, dodává Toshiba k této audiovizuálně zábavní stanici infračervené dálkové ovládání. Windows XP ve verzi Media Center tak mohou využít všech předností, na které u perfektně vybavené multimediální stanice spoléhají. Zda se u této Toshiby bude jednat o skutečnou náhradu za prakticky libovolné zařízení domácí zábavní elektroniky, které bude alespoň téměř stejně snadno použitelné jako video či GameBoy, nebo půjde o další zajímavý experiment, který skončí v propadlišti dějin, to ukáží následující měsíce. Hardwarově na to Toshiba rozhodně má.

Vybavení a špičková technika však něco váží a zabírají "jistý" prostor. Tento přírůstek od Toshiby se tak dostal na pět centimetrů tloušťky, se zabranou plochou 33,274 x 30,48 centimetrů. A hmotnost překročila výrazně tři kilogramy: 3 580 gramů! V USA se Toshiba začíná prodávat za 2 699 dolarů, kdy a za kolik se dostane do Evropy, zatím není známo.

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Ve dveřích stihl dát synovi hodinky, pak ředitele ČSA popravili

František Stočes, s obrácenou buřinkou v ruce. Za povšimnutí stojí černá páska...

Inženýr František Stočes byl druhým ředitelem letecké společnosti ČSA. Právě on se významně zasloužil o to, že se stala...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Další z rubriky

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na iDNES.cz