Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mixle v piksle i učostroj. Představujeme nejlepší vynálezy ze Čtyřlístku

aktualizováno 
Antirobot Alfons, pilulky proti rýmě, vrtichvost atd. Exkluzivně pro Technet.cz vybral kreslíř Jaroslav Němeček svou nejoblíbenější desítku Myšpulínových vynálezů. Přidal i jeden dosud ve Čtyřlístku nepublikovaný bonus.

Ne každý vynález se Myšpulínovi povede | foto: Jaroslav Němeček

"Řada Myšpulínových vynálezů je dlouhá už čtyřicet let a vyzvednout důležitost některého z nich je pro mne těžké, ba nemožné," říká kreslíř a spoluautor Čtyřlístku Jaroslav Němeček.

Zde je jeho pohled na kocourovy vynálezy. Mimochodem první v dlouhé řadě bylo docela obyčejné malé rádio.

O co je důležitější vynález konzervování zvuků v příběhu Mixle v piksle oproti pilulkám na růst vlasů z příběhu Podařené pilulky? Předčí ve své dokonalosti miniaturní ponorka z příběhu Nekonečně malý svět kovovou pěnkavu na ochranu ptáků v příběhu Akce pěnkava? Je pro lidstvo důležitější vrták, kterým se lze provrtat k protinožcům, a tak si zkrátit cestu o tisíce kilometrů, v jednom z prvních příběhů, nebo objev skákajícího závodního auta z příběhu Modrý přízrak?

Odpovím si za vás: není. Všechny Myšpulínovy vynálezy jsou hodny geniality svého tvůrce. Snad jen dokonalost stroje na putování časem, který se objevuje v mnoha příbězích, svým dosahem a použitím má větší možnosti než ostatní Myšpulínovy vynálezy. Velká škoda, že se ho ještě nepodařilo v reálném světě sestrojit a tím mít možnost se zúčastnit dalších výprav Čtyřlístku do světa fantazie ............a ještě větší škoda je, že autorka většiny těchto vynálezů, spisovatelka Ljuba Štíplová, již není mezi námi. Já byl tou rukou, která jim dala konkrétní podobu.

To nejlepší z Myšpulínových vynálezů

Vznikl proto, že musel hlídat Čtyřlístek před Zádrhelem lačnícím po Myšpulínově tajném vzorci 1+1= ?. "Tomuto základnímu vědeckému principu bychom měli vzdát hold," připomíná Němeček.

Čtyřlístek: Vrtichvost

Čtyřlístek: Vrtichvost

Nezachoval se, sám Myšpulín ho zničil, přestože si o právě takový stroj nebo robota, který by za ně chodil do školy, psaly v dopisech děti často. Myšpulín byl však samozřejmě proti, protože nic nenahradí pilné studium. Sám však narazil na to, že na vlastní studium nemá dost klidu. Proto stroj postavil pro sebe. Z jedné strany se vloží kniha, z druhé strany hlava. Myšpulín je ale po celé proceduře úplně mimo a jediné, co říká, jsou poučky z knihy. Vezme tedy sekeru a učostroj rozbije.

Čtyřlístek: učostroj

Čtyřlístek: učostroj

Čtyřlístek: Absurdion

Čtyřlístek: Absurdion

Nevznikl kvůli řešení nějakého problému, ale aby dělal nemožné úkoly. Proto se jmenuje Absurdion. Myšpulín už má totiž za sebou 99 patentů a přemýšlí nad tím, který by měl být právě ten jubilejní stý. Absurdion vypadá jako mobil, ale dokáže tenisový míček proměnit v kostku nebo stisknutím tlačítka přestává platit rčení "hlavou zeď neprorazíš".

Na třeskoprském posvícení vyzkouší Myšpulín, jaké by to bylo, kdyby pečení holubi létali sami do pusy. Úspěch s tím ale nemá, protože ve vzduchu začne poletovat všechno jídlo i pití. Nakonec se přeci jen dá vynález použít i prakticky: Čtyřlístek havaruje v malém letadle uprostřed pouště. Najdou oázu, ale tamní voda není pitná, zato se hemží komáry. Dobrá příležitost pro Absurdion. Znáte přece přísloví "udělat z komára velblouda".

Pilulka, po které snad touží každý. Čtyřlístek taky potká rýma, a rovnou všechny najednou. Myšpulín sice lék má, ale zatím ho ještě nevyzkoušel. Po léku rýma opravdu zmizí, ale přibude něco jiného: všem naroste velký nos a Bobíkovi dokonce chobot. Myšpulín tedy přichází s Antinosinem. Nos se sice zmenšuje, ale všem rostou zběsile vlasy. Myšpulín znovu bádá a opět všichni risknou nové nevyzkoušené pilulky, na nekontrolovatelný růst vlasů to zabere, ale všichni začnou okoušet stav beztíže. Ten se ale dá dobře využít: televize zrovna natáčí film o kosmu.

Čtyřlístek: Pilulky proti rýmě

Čtyřlístek: Pilulky proti rýmě

Myšpulín je sice stále zavřený ve své laboratoři, ale nezůstává imunní vůči steskům svých kamarádů, tu po robotovi na pečení palačinek, tu po autorizaci vstupu hlasem (místo věčně zapomenutých klíčů). Fifince zase vyrobí automatickou meteorologickou stanici a propojí s šatníkem, který vždy vybere vhodný oděv. Myšpulín dokonce napojí vše na centrální počítač, který sám navaří. Má sportovní program na hlasové ovládaní a v zimě odhrabává pomocí chapadel sníh a dokonce postaví sněhuláka. Podobně vznikl i stroj proti dřině, který vypere, usuší, vyžehlí a zase umaže. 

Čtyřlístek: Praktické vynálezy do domácnosti
Čtyřlístek: Praktické vynálezy do domácnosti

Roboti jsou Myšpulínovou specialitou. Antirobot Alfons vznikl kvůli válce s přemnoženými roboty (vyrobenými robotem na výrobu robotů). Alfons je nepřesný, nespolehlivý, nedokonalý a to se robotům nezdá, proto ho schválně jmenují svým velitelem. Alfons poroučí robotům, aby všechno uvedli do původního stavu a sám si lehne a nic nedělá. Roboti se ptají na další rozkazy, Alfons je pošle k šípku. Roboti poslechnou a jdou k nejbližšímu šípkovému keři, který je 100 kilometrů daleko.

Čtyřlístek: Alfons (antirobot)

Čtyřlístek: Alfons (antirobot)

Do příběhů Čtyřlístku se musela promítat i aktuální témata, a tak došlo často i na ekologii. V roce 1998 se Pinďa s Bobíkem potýkají s množstvím plastových kelímků a talířků, popelnice jsou přeplněné, popeláři neodvezli odpad. Bobík se snaží odpad v popelnici udusat, a tak Myšpulín přináší svůj nový vynález, sprej O. O. O. - Odstraňovač Obtížných Odpadů, který likviduje všechny plasty. Myšpulína bohužel nenapadne, že z plastu je i popelnice. Snaží se sprejem zlikvidovat další haldu harampádí, ale zvedne se vítr a sprej se dostane i na vyprané prádlo, taky z plastu. Nakonec se však sprej přeci jen hodí: Poštu přepadne lupič v masce a ohrožuje lidi zbraní, Myšpulín použije O. O. O. a rozpustí se jak lupičova maska tak dokonce i zbraň.

Čtyřlístek: O. O. O. (Odstraňovač Obtížných Odpadů)

Čtyřlístek: O. O. O. (Odstraňovač Obtížných Odpadů)

Antivysílačku musel Myšpulín vynalézt, když někdo odposlechl a ukradl jiný Myšpulínův nápad. Pinďa chtěl puk, co se vždy trefí do branky. Myšpulín o něm nahlas přemýšlel a jejich rozhovor si vyposlechl padouch. Další den je Čtyřlístek na zápase, góly protihráčů jsou až neuvěřitelné. Myšpulín dalekohledem odhalí, co se děje. Jednomu muži v hledišti trčí z kabátu anténa a knoflíkem na kabátě ovládá puk. Ten najednou vyletí z hřiště, Myšpulín ho prohlédne a ihned sestrojí rušičku. 

Čtyřlístek: Rušička a vysílačka, která ruší rušičky
Čtyřlístek: Rušička a vysílačka, která ruší rušičky

Rušička v dalším díle byla namířena proti jiným rušičkám, a opět vznikla kvůli nesportovnímu chování. Soutěž dálkově řízených modelů vždycky vyhrává Jindra Fiškus a kluci jsou smutní, že nemá cenu závodit, protože všechny ostatní modely vždycky havarují. Myšpulín odhalí, že s Fiškusem jezdí kamarád, který všechno natáčí na kameru, která je ve skutečnosti rušičkou dálkového ovládání. Čtyřlístek kontruje silnou vysílačkou zabudovanou do dalekohledu. S její pomocí převezmou při soutěži řízení Fiškusova stroje a Fiškus je nakonec ze závodu vyloučen.

Jednoduchým, ale geniálním řešením mne i mnoho mých přátel přivádí v úžas spojení dvou principů při vyřešení potřeby nahrání zvuku, a to zavřít a otevřít.

V příběhu Mixle v piksle Myšpulín systém konzervování masa, který známe od našich babiček, aplikoval na uchování zvuku a to zcela nečekaným způsobem. Zvuk, který nás obklopuje prostě zamáčkl do plechové konzervy a uložil do chladna, aby se nezkazil. I po třech letech, po otevření zvukové konzervy, byly tóny zpěvu ptáků zcela zřetelné a například i lesní ticho nevykazovalo žádné závady a bylo zcela čerstvé. Genialita Myšpulínova přístupu vynikne obzvlášť při vzpomínce, co námahy, pokusů, nezdarů zažili ostatní vynálezci, než mohl jeden z nich nahrát na voskový válec písničku a konečně uslyšet svůj "zakonzervovaný" hlas. 

Čtyřlístek: konzervování zvuků (Mixle v piksle)

Čtyřlístek: konzervování zvuků (Mixle v piksle)

Závodní auto, motokáru jménem Modrý přízrak, vyrobil Myšpulín pro Bobíka. Na zkušebním kolečku s autem Bobík drtivě porazí jezdce motokáry Ďas. Pinďa ale zaslechne, jak si neúspěšný závodník s trenérem dohadují nečestnou strategii. Myšpulín s Pinďou tedy v noci připraví na Modrém přízraku různá vylepšení.

Druhý den řidič Ďasu podvádí, vysype na trať hřebíky, na ty však má Bobík magnet. Proti slznému plynu má masku, proti oleji na trati nožičky a kládu přes cestu Modrý přízrak přeletí. Řidič Ďasu je naštvaný, že ho Bobík předjel a narazí do cílové branky. Bobík samozřejmě vítězí.

Čtyřlístek: Modrý přízrak

Čtyřlístek: Modrý přízrak

Filmovými hvězdami už se Čtyřlístek stal (při natáčení oněch záběrů v beztíži) a to už je jen krok k tomu, aby se stal hrdiny i počítačové hry určené pro mobilní telefony. Bobík, Myšpulín i Pinďa s Fifinkou našli tajemnou mapu popisující očividně cestu za pokladem. Zavádí je ke starému chrámu v Mexiku, v patách mají místní bandity, a začíná závod o to, kdo se dostane k vrcholku chrámu jako první. Pouze vítěz získá bájný poklad Aztéků.

Hra na motivy legendárního Čtyřlístku

Hra na motivy legendárního Čtyřlístku

Hra na motivy legendárního Čtyřlístku

Hra na motivy legendárního Čtyřlístku

Postavičky nebo spíše jejich avataři skáčou po různých platformách a výstupcích. Pod Čtyřlístkem se stavba propadá, naraží na různé skluzavky, atd. Tohoto příběhu se ale můžete zúčastnit i sami a hru si zahrát, pokud máte telefon Nokia.

Autoři:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Prožijte znovu přílet olympioniků ve speciálně „pomalovaném“ letadle

Letoun A330-200 korejských aerolinií s olympijskými motivy dosedá na plochu...

V půl druhé dosedl na plochu letiště Václava Havla letoun Airbus A330-200 s našimi olympioniky na palubě. Přistání jsme...

Giganty na obloze. Největší vrtulníky světa Mil V-12 postavili v SSSR

Mil V-12

Mezi úzkou světovou špičku vrtulníkových konstruktérů se bezpochyby zapsal Michail Leonťjevič Mil z tehdejšího...

Je budoucnost ve dřevě? Vědci z něj vytvořili nečekaně odolný materiál

Dřevo pevné jako železo? (ilustrační foto)

Dřevo je levný a užitečný materiál, ovšem nepříliš tvrdý, což ho pro některá využití diskvalifikuje. Vědci nyní ale...

Najdete na iDNES.cz