Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MixMeister 1.0 - každý mistrem v mixování MP3

  0:15aktualizováno  0:15
MixMeister je nový program, který slouží ke snadnému vytváření mixů z mnoha skladeb ve formátu MP3. Máte-li chuť připravit ze svých MP3 non-stop hudební mix pro určitou příležitost, neváhejte. Jeho použití bez zbytečných těžkostí zvládne opravdu každý.
Na Internetu se objevil nový program, který slouží ke snadnému vytváření mixů ze skladeb ve formátu MP3. MixMeister v. 1.0, který má na svědomí stejnojmenná firma, umožňuje maximálně jednoduché použití. Program využívá zvláštního mixovacího algoritmu, který automaticky uplatňuje na vložené skladby. MixMeister vytváří zvláštní profil pro každou skladbu, profily lze upravovat a ukládat pro pozdější použití. Program poskytuje grafické ztvárnění zvuku podobně jako zvukové editory. V zobrazeném mixu je přesně vidět, jak jsou skladby dlouhé a hlasité.

MixMeister

Instalace programu je bezproblémová a s programem můžete začít hned pracovat. Na začátku si MixMeister připraví všechny skladby. Každý zvukový soubor zmapuje a změří u něj BPM (tempo hudby měřené v rytmických jednotkách BPM - beats per minute). Tento proces je třeba provést s každým souborem pouze jednou. Příprava souborů běží v pozadí, a proto můžete s připravenými soubory okamžitě pracovat. Doba, kterou příprava zabere je závislá na výkonu počítače. Pohybuje se od několika sekund po několik minut.

Když začnete sestavovat mix, soubory se zobrazí graficky. Skladby můžete do programu importovat jednotlivě, s celým adresářem nebo z hotového playlistu. Playlist si můžete vytvořit přímo v programu nebo využít playlistů z MP3 přehrávačů. U playlistů z posledních verzí Winampu však má program problémy s doprovodnými informacemi obsaženými v souboru M3U. Nedokáže je rozlišit a musíte je manuálně přeskočit. Další nevýhodou je omezení při práci se soubory vypálenými na CD. Program ukládá naskenované profily jednotlivých souborů do jejich adresáře. A u vypáleného CD, jež je obvyklým médiem pro ukládání MP3 souborů, tak odpadá možnost grafického zobrazení zvuku na obrazovce a při dalším použití je nutno znovu čekat, až se vytvoří profily souborů. Vytvořený playlist se ukládá i s parametry, a proto z něj můžeme celý mix kdykoliv znovu přehrát. Skladby v playlistu je možné seřadit v náhodném pořadí nebo podle BPM.

Okno programu je rozděleno na tři části. V horní levé části je Song Catalog, seznam dostupných hudebních souborů. V katalogu můžete procházet svou MP3 sbírku a přehrát si ukázky souborů. Z katalogu přenesete soubory do playlistu myší pomocí drag and drop. V protější pravé části okna je playlist. V něm jsou zobrazeny písně, které bude MixMeister přehrávat v daném pořadí. Do playlistu můžete přidávat skladby z katalogu, měnit jejich pořadí, uspořádat je podle tempa (BPM).

MixMeister

V dolní polovině programového okna je umístěn graf, který zobrazuje průběh skladeb v pořadí, v němž je bude MixMeister přehrávat z playlistu. Ukazuje změny hlasitosti každé skladby v čase a překrývání skladeb (cross fade), kdy jsou dvě písně hrány ve stejný čas. Přehrávání mixu je opět jednoduché. Ovládání v programové liště odpovídá normálním MP3 přehrávačům. V dolním grafickém zobrazení je možné spustit přehrávání z kteréhokoliv místa v  mixu prostým kliknutím myši.

MixMeister nastavuje přechody mezi skladbami automaticky a nastavené parametry běžnému použití dobře vyhovují. Způsob mixování je však možno nastavit i ručně. Myší podle potřeby posuneme ve spodním grafu znázorňujícím časový průběh nahrávky zeleně zobrazené okraje přechodů mezi skladbami (sprockets).

Sprockets"

Jedinou speciální funkcí, kterou program nabízí je Beat Mixing. Spojuje dvě písně dohromady tak, aby zněly jako jedna skladba. K  tomu je nutné změnit rychlost jedné nebo obou skladeb, aby měly stejné BPM. Použití funkce je opět jednoduché. Stačí vybrat v playlistu skladby a v menu zatrhnout Use Beat Mixing. V praxi je uplatnitelný hlavně u taneční hudby a skladeb s obdobným rytmem.

Beat Mixing

MixMeister je program, který co nejvíce zjednodušuje proces mixování velkého množství skladeb. Plynulý přechod mezi skladbami (cross fade) sice umožňují i některé pluginy přehrávače Winamp, ale práce s MixMeisterem je mnohem pohodlnější. Proti jiným mixovacím programům pro MP3 jako jsou Virtual Turntables nebo OtsJuke DJ neposkytuje MixMeister tolik možností, ale nabízí jednoduché a snadno pochopitelné uživatelské rozhraní. Uživatel několika kliknutími importuje připravenou hudbu, vytvoří playlist, případně zorganizuje skladby podle BPM a výsledkem je profesionálně znějící mnohahodinový mix. Kdo si chce připravit odpovídající hudbu pro určitou příležitost, např. pro party, využije program dokonale. Na domovské stránce MixMeisteru si můžete stáhnout zkušební verzi programu, jejíž platnost vyprší k prvnímu srpnu roku 2000. Návod ve formátu html je součástí souboru.

Výrobce: MixMeister, Inc.
Website: http://www.mixmeister.com/
Platforma: Windows 95/98/NT/2000
Download: http://www.mixmeister.com/DownLoadPage.htm (3,68 MB)
Cena: zdarma (Evaluation Version )

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Tablet vám naklonuje Facebook a zkontroluje příliš drzé aplikace

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety tento týden nechybí například nástroj na prověření oprávnění instalovaných...

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz