Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MixMeister 1.0 - každý mistrem v mixování MP3

  0:15aktualizováno  0:15
MixMeister je nový program, který slouží ke snadnému vytváření mixů z mnoha skladeb ve formátu MP3. Máte-li chuť připravit ze svých MP3 non-stop hudební mix pro určitou příležitost, neváhejte. Jeho použití bez zbytečných těžkostí zvládne opravdu každý.
Na Internetu se objevil nový program, který slouží ke snadnému vytváření mixů ze skladeb ve formátu MP3. MixMeister v. 1.0, který má na svědomí stejnojmenná firma, umožňuje maximálně jednoduché použití. Program využívá zvláštního mixovacího algoritmu, který automaticky uplatňuje na vložené skladby. MixMeister vytváří zvláštní profil pro každou skladbu, profily lze upravovat a ukládat pro pozdější použití. Program poskytuje grafické ztvárnění zvuku podobně jako zvukové editory. V zobrazeném mixu je přesně vidět, jak jsou skladby dlouhé a hlasité.

MixMeister

Instalace programu je bezproblémová a s programem můžete začít hned pracovat. Na začátku si MixMeister připraví všechny skladby. Každý zvukový soubor zmapuje a změří u něj BPM (tempo hudby měřené v rytmických jednotkách BPM - beats per minute). Tento proces je třeba provést s každým souborem pouze jednou. Příprava souborů běží v pozadí, a proto můžete s připravenými soubory okamžitě pracovat. Doba, kterou příprava zabere je závislá na výkonu počítače. Pohybuje se od několika sekund po několik minut.

Když začnete sestavovat mix, soubory se zobrazí graficky. Skladby můžete do programu importovat jednotlivě, s celým adresářem nebo z hotového playlistu. Playlist si můžete vytvořit přímo v programu nebo využít playlistů z MP3 přehrávačů. U playlistů z posledních verzí Winampu však má program problémy s doprovodnými informacemi obsaženými v souboru M3U. Nedokáže je rozlišit a musíte je manuálně přeskočit. Další nevýhodou je omezení při práci se soubory vypálenými na CD. Program ukládá naskenované profily jednotlivých souborů do jejich adresáře. A u vypáleného CD, jež je obvyklým médiem pro ukládání MP3 souborů, tak odpadá možnost grafického zobrazení zvuku na obrazovce a při dalším použití je nutno znovu čekat, až se vytvoří profily souborů. Vytvořený playlist se ukládá i s parametry, a proto z něj můžeme celý mix kdykoliv znovu přehrát. Skladby v playlistu je možné seřadit v náhodném pořadí nebo podle BPM.

Okno programu je rozděleno na tři části. V horní levé části je Song Catalog, seznam dostupných hudebních souborů. V katalogu můžete procházet svou MP3 sbírku a přehrát si ukázky souborů. Z katalogu přenesete soubory do playlistu myší pomocí drag and drop. V protější pravé části okna je playlist. V něm jsou zobrazeny písně, které bude MixMeister přehrávat v daném pořadí. Do playlistu můžete přidávat skladby z katalogu, měnit jejich pořadí, uspořádat je podle tempa (BPM).

MixMeister

V dolní polovině programového okna je umístěn graf, který zobrazuje průběh skladeb v pořadí, v němž je bude MixMeister přehrávat z playlistu. Ukazuje změny hlasitosti každé skladby v čase a překrývání skladeb (cross fade), kdy jsou dvě písně hrány ve stejný čas. Přehrávání mixu je opět jednoduché. Ovládání v programové liště odpovídá normálním MP3 přehrávačům. V dolním grafickém zobrazení je možné spustit přehrávání z kteréhokoliv místa v  mixu prostým kliknutím myši.

MixMeister nastavuje přechody mezi skladbami automaticky a nastavené parametry běžnému použití dobře vyhovují. Způsob mixování je však možno nastavit i ručně. Myší podle potřeby posuneme ve spodním grafu znázorňujícím časový průběh nahrávky zeleně zobrazené okraje přechodů mezi skladbami (sprockets).

Sprockets"

Jedinou speciální funkcí, kterou program nabízí je Beat Mixing. Spojuje dvě písně dohromady tak, aby zněly jako jedna skladba. K  tomu je nutné změnit rychlost jedné nebo obou skladeb, aby měly stejné BPM. Použití funkce je opět jednoduché. Stačí vybrat v playlistu skladby a v menu zatrhnout Use Beat Mixing. V praxi je uplatnitelný hlavně u taneční hudby a skladeb s obdobným rytmem.

Beat Mixing

MixMeister je program, který co nejvíce zjednodušuje proces mixování velkého množství skladeb. Plynulý přechod mezi skladbami (cross fade) sice umožňují i některé pluginy přehrávače Winamp, ale práce s MixMeisterem je mnohem pohodlnější. Proti jiným mixovacím programům pro MP3 jako jsou Virtual Turntables nebo OtsJuke DJ neposkytuje MixMeister tolik možností, ale nabízí jednoduché a snadno pochopitelné uživatelské rozhraní. Uživatel několika kliknutími importuje připravenou hudbu, vytvoří playlist, případně zorganizuje skladby podle BPM a výsledkem je profesionálně znějící mnohahodinový mix. Kdo si chce připravit odpovídající hudbu pro určitou příležitost, např. pro party, využije program dokonale. Na domovské stránce MixMeisteru si můžete stáhnout zkušební verzi programu, jejíž platnost vyprší k prvnímu srpnu roku 2000. Návod ve formátu html je součástí souboru.

Výrobce: MixMeister, Inc.
Website: http://www.mixmeister.com/
Platforma: Windows 95/98/NT/2000
Download: http://www.mixmeister.com/DownLoadPage.htm (3,68 MB)
Cena: zdarma (Evaluation Version )

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: omezte Microsoftu dolování dat ze systému

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft čelí stále kritice za sběr dat z Windows. Aktuální verze operačního systému je na tom podle některých...

Surfujte po webu anonymně nebo na tabletu sledujte závody formule 1

Tablet vám může zkrátit dlouhé čekání.

Užitečný je nový internetový prohlížeč pro anonymní surfování. Aplikace pro fanoušky Formule 1 nabídne i historické...

Neinstalujte konkurenci, žadoní Windows 10. Tady máte „rychlejší Edge“

Okno, které se testerům Windows 10 ukáže, když instalují konkurenční prohlížeč

Testovací verze Windows 10 ukázala další pokus Microsoftu nalákat uživatele k jejich novému prohlížeči Edge. Někteří...

Najdete na iDNES.cz