Mobilní Duron, Athlon 4 a Athlon XP - v čem se liší?

  3:34aktualizováno  3:34
Mobilně s AMD. Který z nabídky zvolit? Co nabízí tři různé procesory AMD pro notebooky? Který je vhodný pro obyčejnou práci a který pro nejvyšší nároky? A proč? Bez přílišných technických detailů Vás provedeme rozdíly, dosti značnými, v jednotlivých řadách procesorů AMD. Vyberte si ten pravý, my Vám pomůžeme se srozumitelným pozadím věci.

Mobilní procesory AMD - proč, co a jak?

Protože se nám v minulosti podařilo promíchat AMD procesory v testovaných noteboocích (omylem jsme uvažovali o Mobile Athlon XP v Evo N115, namísto skutečného Mobile Athlonu 4), rozhodli jsme se uvést vše na pravou míru, jak pro nás, tak pro Vás - pojďme se podívat na rozdíly v jednotlivých řadách mobilních procesorů společnosti AMD. Slibujeme, že se budeme snažit vysvětlit vše méně technicky, spíše se zaměřením na běžnou praxi, nežli na hluboké architektonické detaily - tyto přineseme v samostatném seriálu věnovaném mobilním procesorům.

Představovat společnost AMD zřejmě nemá příliš smysl - tedy ve stručnosti, Advanced Micro Devices jsou druhou společností na světě, která je schopna vyrábět v masových množstvích moderní procesory, srdce dnešních počítačů. Žel pro AMD, jsou skutečně až druhou společností - na prvním místě je Intel, který dominuje trhu.

AMD a Intel si udílí tvrdé rány ve stolních procesorech, před rokem ještě mělo lehce navrch AMD, dnes je to opět Intel, který vede ve výkonu. AMD si drží pozici výhodného, výkonného řešení za nižší cenu. V mobilní oblasti je situace výrazně odlišná, Intel zde ovládá přes čtyři pětiny trhu a jeho mobilní procesory byly dlouho nejefektivnější: nejlépe uchladitelné a přijatelně výkonné. AMD nemělo co nabídnout, protože jeho procesory vždy s tepelnými emisemi zápasily více nežli Intelovské.

Teprve s příchodem Mobile Duron a Mobile Athlon 4 procesorů se ledacos změnilo - především díky integraci vícestupňové PowerNow! technologie, která umožňuje měnit výkon procesoru variabilně za běhu počítače, v širokém rozmezí. A díky optimálnějšímu návrhu a sníženému příkonu konečně AMD navrhlo procesory, které nabídly výrobcům notebooků tolik očekávanou alternativu k Intel procesorům. Pojďme se podívat, v čem se jednotlivé procesory liší a který zvolit pro jaké nároky.

Mobile Duron - levný pivovarský valach

Mobile AMD CPUsNedostanete z něj špičkové výkony, ale bohatě Vám vystačí pro většinu kancelářských úkolů a požadavků běžného pracovního dne. Mobile Duron je vlastně menší bráška Mobile Athlon 4, se všemi jeho přednostmi, krom jediné - nabízí pouze malou vyrovnávací paměť druhé úrovně, což jej deklasuje na stejné frekvenci při komunikaci s pamětí: menší velmi rychlá vyrovnávací paměť znamená více přístupů do podstatně pomalejší operační paměti - a z toho plynoucí prostoje. V technických detailech proto uvažujte o Duronu jako o Mobile Athlon 4, se všemi jeho výhodami a architektonickými přednostmi. Avšak ve výkonu očekávejte na stejné pracovní frekvenci o 10 až 20 procent nižší hrubý výpočetní výkon nežli plnohodnotný Athlon 4. (Zde je nutno podotknout, že oproti stolní verzi Duronu a Athlonu, Mobile Duron sdílí skutečně všechny výhody Mobile Athlon 4, není tedy krom vyrovnávací paměti nijak jinak omezen.) Mobile Duron se dodává na frekvencích od 1 do 1,3 GHz, se 100 MHzovými odstupy.

Mobile Athlon 4 - starší, teplejší, dosti rychlý

Vylepšená kopie stolního Athlonu - zlepšený algoritmus vyrovnávací paměti zvyšuje efektivnost přístupů do paměti, velká 256 KB vyrovnávací paměť druhé úrovně a poměrně vysoké frekvence zaručují vysoký výkon, díky PowerNow! technologii při spotřebě cca o 20 procent nižší nežli u srovnatelného stolního Athlonu. Na druhé straně, Athlon 4 disponuje pouze 200 MHzovou externí sběrnicí, namísto standardních 266 MHz stolního Athlonu. To jej sráží opět při komunikaci s operační pamětí. Nad to, i Athlon 4 je vyráběn starší .18ti mikronovou metodou, která znamená větší struktury procesoru a díky tomu vyšší spotřebu - tedy kratší dobu provozu na akumulátory a potřebu lepšího chlazení.

Mobile Athlon 4 tak byl "mobilní" jen z polovičky, šlo o úspěšný pokus alespoň trochu na sebe strhnout pozornost médií a výrobců, ale nejde ještě o skutečně mobilní procesor - spíše upravený stolní. Předností oproti starším stolním AMD Athlon procesorům a levným Intelovským Celeronům je rozšířená sada multimediálních instrukcí 3DNow! Professional, která zahrnuje přednosti 3DNow! Enhanced a SSE instrukcí Intelu, obojí používané v hrách a multimediálně orientovaných programech. Mobile Athlon 4 se vyšplhal až na frekvenci 1,4 GHz alias výkon ekvivalentní Pentiu 4 na 1600 MHzích, tedy 1600+. Je nepravděpodobné, že by se tato generace jak Mobile Duron, tak Mobile Athlon 4 dočkaly dalšího zvýšení frekvencí, z pohledu AMD jde o starší řady, určené "k likvidaci".

Mobile Athlon XP - nejvýkonnější a nejúspornější

Mobile AMD CPUsKonečně procesor AMD, jenž si skutečně zaslouží své označení - postaven na stejném jádru jako stolní Athlon XP procesory (Thoroughbred) nabízí všechny výhody této výkonné architektury. Mobile Athlon XP nabízí dvakrát 64 KB prvoúrovňové vyrovnávací paměti a 256 KB paměti druhé úrovně, i kompletní 3DNow! Professional. Výrazný krokem vpřed je vnitřní .13ti mikronová architektura (namísto 0.18ti mikronů) - menší tranzistory spotřebovávají méně energie, a v kombinaci s PowerNow! se pak Mobile Athlon může poměřovat se spotřebou mobilních Pentium 4-M, s vyšší efektivností spořícího mechanismu nežli je Intelovský SpeedStep.

A jako bonbónek, AMD integrovalo i 266 MHzovou externí sběrnici, díky čemuž je procesor schopen využívat plné komunikační rychlosti s DDR paměťmi a čipovou sadou. Teprve s těmito procesory se AMD vyrovnává Intelovským mobilním procesorům, které nabízí srovnatelné rychlosti. Mobile Athlon XP se dodává ve verzích od 1600+ do současných nejvyšších 2000+, efektivně tak konkurujíc intelovské mobilní nabídce, se současným reálným maximem na 2 GHz a nedávno uvedeným 2,2 GHzovým Pentium 4-M, budoucí špičkou řady.

Zhodnocení závěrem

Duron berte jen v případě nezbytné nutnosti, pokud máte možnost, rozhodněte se alespoň pro Mobile Athlon 4. Na druhé straně, mějte na paměti, že se jedná o rozdíl jen ve velikosti vyrovnávací paměti, druhou klíčovou charakteristiku - vnější komunikační frekvenci - mají oba starší procesory stejnou, na pomalých 200 MHzích.

Naopak, pokud máte tuto volbu, vyberte Mobile Athlon XP - jeho úsporné algoritmy, miniaturnější vnitřní návrh, o třetinu vyšší vnější komunikační frekvence a vyšší celkový takt procesoru z něj dělají excelentní volbu pro libovolné nároky, v kombinaci s vhodnou čipovou sadou obávaného konkurenta Pentia 4-M, za zlomek jeho ceny.

Pro představu o budoucích procesorech AMD si klikněte zde, otevře se nové okno s mapou současných a budoucích produktů AMD.Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...Najdete na iDNES.cz