Mobilní Internet

aktualizováno 
Nedávno jsem uváděl jsem do provozu notebook s připojením k Internetu. Jednalo se o notebook Umax Actionbook 240T a mobilní telefon Siemens ME45. Zkušenosti s provozem Internetu pomocí technologie GPRS najdete v tomto článku.

Siemens ME45

Siemens ME45 Mobilní telefon Siemens ME45 je malý, ale robustní, odolný proti otřesům a prachu. Zvládá GPRS 3+1, tzn. 3 sloty pro příjem dat a 1 pro odesílání. V našich podmínkách můžeme tedy s tímto přístrojem přijímat rychlostí maximálně 40,2kBit/s a vysílat 13,4 kBit/s, tyto rychlosti ale nejsou garantované. V principu GPRS využívá volnou přenosovou kapacitu GSM sítí, která není využitá jinými hlasovými ani datovými přenosy. Touto kapacitou tedy neplýtvá, z toho se odvíjí i charakter, jak za tyto datové služby platit - platí se za přenesený objem dat, připojeni můžete být jak dlouho chcete. Pokud volná kapacita není, klesá přenosová rychlost GPRS na nulu. Více o této technologii se můžete dočíst i v jiných článcích věnujících se GPRS. Z českých operátorů nabízí přenosy GPRS Eurotel a Paegas. My jsme se připojovali na Internet přes Eurotel.

Umax ActionBook 240T

Umax ActionBook 240T Notebook Umax ActionBook 240T je jeden z nejlevnějších, ale dobře vybavených notebooků na našem trhu. S procesorem Celeron 750 Mhz, pamětí 128 MB a všemi dalšími dnes už standardními komponentami jako CDROM, integrovaná síťová a modemová karta,atd, na tomto serveru se o něm už psalo na http://www.notebooky.cz/news.asp?nid=547.

Instalace

Telefon lze připojit přes sériový port, lze dokoupit kabel, nebo přes infračervený port. Připojení pomocí kabelu je pohodlnější, infra port doporučuju použít pouze, když se telefon nabíjí, protože kabel k sériovému portu blokuje nabíjecí vstupy. Instalace potřebného softwaru se ale neobešla bez potíží. Na CD dodávaném s telefonem se nachází software pro podporu GPRS, který ale nepracuje s českou verzí Windows. Instalace se tedy musí provést ručně, několikrát jsme se obraceli do diskusních skupin na Internetu o radu a kontaktovali jsme i zákaznickou podporu Eurotelu, protože připojení přes GPRS neprobíhalo vždy spolehlivě.

Instalaci by měl zvládnout zkušenější uživatel s trochou trpělivosti a času, nebo by ji měla provést profesionální firma, kterou jsme ale např. na severu Moravy bohužel nenašli, nevím, jak je na tom Praha nebo jiné kraje.Oba operátoři na svých stránkách mají podrobný návod jak instalovat modemové služby využívající GPRS a Internet pro systémy MS Windows, Eurotel na www.eurotel.cz/eurotel/Site/sluzby/sl_mi.htm a Paegas nawww.paegas.cz/rdmnet/sluzby/sluzby_gprs.htm. Další informace o telefonu jsou např. na stránkách Internetového obchodu Exit99 .

Provoz InternetuGPRS

Jak už jsem řekl, doba připojení k Internetu nemá vliv na cenu, a platí se pouze za přenesené kilobajty. Ceny služeb GPRS českých operátorů se příliš neliší. S měsíčním paušálem kolem 200 korun můžete využívat datové přenosy GPRS a za přenesený KByte se platí asi 3 haléře, takže MByte vyjde kolem 30 Kč. Pokud vypnete stahování obrázků, tak za stáhnutí úvodní stránky Neviditelného Psa, které mají něco kolem 70 kByte zaplatíte 2,10 Kč. Pozor na tarify bez měsíčního paušálu, např. jeden z operátorů nabízí cenu 0,50 Kč za kilobajt, takže za 1MB zaplatíte 500Kč!

Je-li GPRS přístupné v místě, kde se pohybujete, objeví se na displeji příslušný nápis GPRS ohraničený tečkami. Pokud GPRS není přístupné, pak je pravděpodobně síť plně vytížená. Někdy ale pomůže kontaktovat operátora, že vám GPRS nejede. Testovali jsme provoz během dne i večer. Rychlost byla poměrně slušná a s dobrým signálem se většinou blížila oněm 40 kBit/s. Pokud dokážete denně nestahovat více jak 1 MB, což by se mi asi nepodařilo, ale stačí to na přečtení pošty a nějakých novin, pak by se cena za mobilní Internet pohybovala kolem 1000 Kč za měsíc.

Závěr

Notebook Umax se prodává už od 40 tis.Kč včetně DPH, telefon Siemens ME45 nabízí Eurotel za zvýhodněnou cenu kolem 11 tis.Kč. Propojení obou zařízení však není tak triviální. Nejlepší je, když to vše za vás udělá nějaká firma, nebo aspoň zkušenější uživatel. Po uvedení do provozu dostanete za zhruba 50 tis. Kč nakonec docela slušnou mobilní kancelář s Internetem opravdu všude, kde chytíte signál.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Neuvěřitelný článek? Skandál? Možná jste naletěli na satiru. Jako my

Na satirický článek může nalétnout kdokoli...

Co je pro jednoho očividný vtip a povedená satira, může být pro druhého věrohodný článek. Stačí, když zapadá do...

Další z rubriky

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Ťuk ťuk, tady Yoga Book. Nový laptop od Lenova se otevře na zaklepání

Nový Yoga Book C930

Lenovo se na německém veletrhu IFA pochlubilo novou generací lehce kritizovaného Yoga Booku. Představený model C930 je...

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Najdete na iDNES.cz