Mobilní Pentium 4-M dosáhlo 2,2 GHz, PIII zatím v produkci

  7:38aktualizováno  7:38
Intel opět zvýšil rychlosti mobilních procesorů a současně snížil ceny nyní nižších modelů. Zajímavě se rozevírají nůžky cenové i výkonové u mobilních Pentií 4-M a Celeronů s několikanásobky cen, naopak Intel brzdí větší rozšíření nejvýkonnějších mobilních Pentií III-M cenovou penalizací výrobců. PIII-M stojí stejně jako Pentium 4-M.

Špičky u mobilních Pentií

Intel Pentium 4-M 2,2 GHz a dalšíIntel představil hned jedenáct nových notebookových procesorů, nejvyšším modelem je Pentium 4-M s frekvencí 2,2 GHz. Mobilní Celeron s jádrem 1,8 GHz dosáhl již ne tak zajímavé frekvence 1,8 GHz, a dokonce Intel ještě neobětoval Pentium III-M. I ta se ještě zrychlila.

Největší náskok získává špička řady - s půl megabajtem druhoúrovňové vyrovnávací paměti a 400 MHzovou sběrnicí si Pentium 4-M polepšilo na 2,2 GHz síťového taktu - tedy takového, kdy je v provozu na elektrické síti, při napětí 1,3 Voltu, zatímco při použití na cestách funguje na "obyčejných" 1,2 GHz a 1,2 Volt, díky čemuž má odebírat méně jak 2 Watty (v úsporném módu). Vysoká taktovací frekvence a image nejrychlejsího procesoru na trhu má svou cenu: 562 dolarů při velkoodběrech nad 1000 kusů je vysoko nasazeno, téměř 18 tisíc v nejlepších cenách čistě jen za nový procesor, to už se v ceně notebooku projeví markantněji než nejdražší část - displej.

Pentium III se zatím neloučí

Intel Pentium 4-M 2,2 GHz a dalšíVelice zajímavým detailem je rozšíření mobilní řády Mobile Pentium III-M s taktéž 512 KB vyrovnávací paměti druhé úrovně na čipu - Intel ještě evidentně neobětoval starší řadu procesorů, tak jako dříve, ačkoliv ve stolních řadách už stačil zcela "přepnout" výrobu (i zákazníky) na Pentium 4, v noteboocích se Pentium III drží pozoruhodně dlouho. Zbavit se nejlépe vybaveného procesoru minulé generace evidentně není snadné.

Nová Pentia III-M se mohou pochlubit 1,333 a 1,266 GHz, s avšak pouze se 133 Mhzi externího taktu a napětím 1,4 V při provozu na zásuvku. Při mobilním provozu automaticky přepíná na 800 Mhz a 1,15 Voltů, čímž spotřeba v úsporném režámu klesá blízko k 1,15 Wattu. Cena? Světe div se, ale téměř jako za Pentium 4-M 2,2 - 508 dolarů za nejrychlejší model, 401 za 1,266 variantu.

Kdo spoří, má hodin provozu za tři

Intel Pentium 4-M 2,2 GHz a dalšíMimoto se s námi nerozloučila ani další klasika - ultraspořivé procesory Pentium III-M Low Voltage (LV), které nyní dosáhly taktu již 1 GHz, resp. úsporných 533 MHz, a napětí 1,15 či 1,05 Voltu, s odběrem pod 1 Watt. Ceny jsou zde přijatelnější - nový procesor přijde v novém notebooku na 316 dolarů.

Intel přitlačil i u nejagresivněji spořící verze Ultra Low Voltage Pentium III-M, která se v rozpočtu projeví jen 209 dolary a to nezávisle od taktu - uvedl totiž dvě varianty ULV procesory PIII-M, 866 a 850 MHz, a obě stojí na chlup stejně. Pracují s napětím 1,1 a 0,95 Voltu, s nejnižší spotřebou kolem 0,5 Wattu a 400 MHzovým úsporným taktem. (To už je ale na výkonové hranici dostačující pro rozumnou práci - DVD už by zde mohlo být trhané, stejně jako MPEG4 přehrávání, práce v Office pomalejší než vhodné...)

Mobilní Celerony P4 - z nouze ctnost?

Intel Pentium 4-M 2,2 GHz a dalšíZklamáním jsou nadále mobilní Celerony - ne cenou, ale výkonem. 112 dolarů za 1,6 GHz, 134 1,7 GHz a 149 za 1,8 GHz Celeron na jádře Pentium 4, ale s poloviční vyrovnávací pamětí oproti P4-M - 256 KB - není mnoho, ale výkonem jsou často pomalejší i než starší Pentium III-M modely. Navíc postrádají veškeré úsporné funkce a pořádně hluboko sáhnou do energetických zásob notebooku - 1,3 Voltu, z pochopitelných důvodů bez udání spotřeby. Pokud trváte na Celeronu, ale chcete také rozumnou dobu provozu, Intel uvedl ULV Celerony s taktem 700 a 733 MHz, které běží na 1,1 Voltu a stojí 144 dolarů (téměř tolik jako dva a půl krát rychlejší obyčejný mobilní Celeron) - zde se jedná zřejmě ještě o Celerony na starém Pentium III jádru, a Intel se snaží (podobně jako Microsoft) penalizovat cenově za používání starší generace procesorů.

Všechny zde jmenované procesory by měly být okamžitě k dispozici výrobcům notebooků, ceny platí jako směrodatné při odběru 1000 kusů - ovšem skutečné tržní ceny se od těchto mohou lišit, podle aktuálního stavu poptávky.

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Najdete na iDNES.cz