Modernizace českých soudů: software místo zapisovatelek

  13:08aktualizováno  13:08
Soudním zapisovatelkám možná brzy ubude práce. Software pro rozpoznávání řeči se automaticky postará o záznamy odůvodnění rozsudků.

Zdůvodnění rozsudku zaznamená software ... | foto: MF DNES

O zakázku na dodání speciálního programu přepisujícího hlas soudce přímo do písemné podoby budou zřejmě soutěžit dva projekty. Jeden připravila společnost Consulting Company Novasoft spolu s firmou SpeechTech zřízenou Západočeskou univerzitou v Plzni, druhý Technická univerzita v Liberci spolupracující s firmou Newton IT. Oba programy dnes jejich tvůrci představili na Žofínském fóru, které je věnováno reformě justice.

Jeden z programů nyní zkoušejí soudci Krajského a Městského soudu v Praze, Okresního soudu Praha západ a Plzeň město. Další testují na Liberecku.

Soudci tak mají nyní k dispozici přes 30 instalací. Od června ale firmy dodají zdarma 50 až 100 zařízení. Testování bude trvat dva až tři měsíce a poté se systémy vyhodnotí. Pokud se osvědčí, vypíše ministerstvo ještě letos veřejné výběrové řízení na jeho nákup. Toho se samozřejmě budou moci zúčastnit i další společnosti.


Rozpoznávání řeči na Technetu

O softwaru, který přemluvené slovo na text se můžete více dočíst v těchto článcích:


Možná ano, možná ne

Kolik bude vše stát, zatím ministerstvo tají. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila si nechce předem komplikovat vyjednávací pozici a sdělovat, kolik peněz má na nákup připraveno. Řádově se ale bude jednat o miliony korun. Novinářům dnes řekl, že finance budou k dispozici. "Když to vidím, tak vám ty peníze asi opravdu dám," řekl dnes premiér Mirek Topolánek po prezentaci jednotlivých firem. "Pokud to ale fungovat nebude, tak se odkážu na svou prioritu číslo jedna.

To jsou zdravé veřejné finance a tento projekt z úsporných důvodů zruším," dodal s úsměvem vzápětí.

Oba systémy se liší například velikostí svého slovníku, ale i v tom, zda jsou schopny rozeznávat jen jeden hlas, nebo jsou v tomto ohledu univerzální. Přesnost při rozpoznávání jednotlivých slov se u obou pohybuje mezi 94 až 99 procenty.

Vítězný systém se bude využívat především pro přepisy odůvodnění rozsudků.

Protokoly ze soudních jednání by se podle navrhované novely trestního řádu už v budoucnu nemusely automaticky přepisovat a v papírové podobě by se pořizovaly jen ve vyjmenovaných případech.

O práci se však bát nemusí

Podle soudcovské unie nyní soudy zaměstnávají kolem 3000 zapisovatelek. Asi 20 procent jejich práce přitom zabere právě přepisování odůvodnění.

Zavedení systému by tak ušetřilo práci asi 500 zapisovatelkám. Pospíšil ale ihned upozornil, že tyto pracovnice se rozhodně nemusí bát o práci.

Vzhledem k jejich velké fluktuaci prý postačí, když se přestanou nabírat nové síly, případně by je soudy přeškolily na jinou potřebnou práci.

Autor:


Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: nechte si pomoci s formuláři a jejich odesíláním

Ilustrační foto - notebook

Poznat zajímavá místa v tuzemsku a zaznamenat si zážitek zprostředkuje portál Turistický-denik.cz. Vyplňovat formuláře...

Netflix, YouTube a další budou muset nabízet 30 procent děl z EU

Videoslužby v Česku

Nová směrnice, kterou v úterý schválil Evropský parlament, požaduje po všech audiovizuálních platformách, aby od roku...

Google nemusí platit za data uživatelů iPhonu, rozhodli v Británii

Stránky sdružení Google You Owe Us, které podalo žalobu na Google

Britský Nejvyšší soud zablokoval žalobu na společnost Google za údajně nezákonné shromáždění údajů o milionech...Najdete na iDNES.cz