Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Monitory a displeje - trendy z CeBITu

  5:00aktualizováno  5:00
Přemýšlíte o nákupu LCD displeje ke svému počítači, nebo snad plochého televizního panelu? Z CeBITu jsme přivezli několik postřehů, jak to s LCD vypadá do budoucna!
Letošní CeBIT proběhl mimo jiné ve znamení postupného konce monitorů a razantního nástupu LCD displejů. Zatímco ještě vloni byly LCD displeje sice častou součástí stánku, ale rozhodně ne všude byly samozřejmě nabízeným výrobkem, letos je nejenom všechny stánky vystavovaly jako součást vlastní firemní image, ale také všude nabízely, doporučovaly, zkrátka displeje byly všude.

Veškeré debaty o tom, zda LCD displeje proniknou, nebo neproniknou na stoly nejenom bohatých a dynamických firem, ale také domácností, jsou zřejmě prozatím zažehnány. Ceny displejů padají dolů solidně rychlým tempem, za stejné peníze jsou k dispozici podstatně větší a kvalitnější displeje než loni. S velikostí totiž roste i kvalita displejů, a tak zatímco prastaré notebookové displeje zanechávaly stopy při průjezdu myší, ty novější nemají problémy ani s akčními scénami hollywoodských šlágrů promítaných přes DVD.

Každý vylepšuje posvém. Toshiba vsadila na polysilikonovou metodu zostření obrazu, Epson se snaží rozjasnit barvy bádáním nad organickými displeji, také Sony usilovně vylepšuje svůj Advanced Digital FlexRes, ale nejlepší dojem na nás zanechala přeci jen technologie firmy Sharp nazvaná BlackTFT. Displeje vybavené touto technologií hýří tak oslnivými barvami, že budete spíše muset regulátor kontrastu poštelovat trochu dolů, než že byste měli opačný problém. Displeje BlackTFT lze pozorovat pod velmi širokým úhlem, až 170 stupnů, a vyznačuje se velmi krátkou dobou překreslení bodu na displeji, okolo 25 ms. Pro jasné a čisté barvy Sharp ještě přidal technologii, kterou nazval 10-bit Depth Extension - tedy zpracování barvy v desetibitové hloubce kombinací hardware a optimalizačního software. Ty dva bity navíc oproti normálním displejům jsou opravdu poznat!

Displeje pro počítače

Sharp BlackTFT displej 18 palcůNa obrázku jeden takový displej vidíte, jde o 18ti palcový displej Sharp LL-T1820-H/B. Doporučená koncová cena je 2399 €, tedy zhruba 76 000 Kč s DPH. 

Sharp ovšem svoje displeje dodává i dalším výrobcům, takže pokud se technologie BlackTFT prosadí (a zatím vypadají její výsledky hodně slibně), nebudete omezeni jen na výrobky Sharp. Ostatně, své velmi dobré displeje Sharp dal i do svých prvních GSM telefonů, které zatím bezkonkurenčně vedou, co se věrnosti a kvality barevného zobrazení týká.

Zatímco v počítačových monitorech je situace jasná a postupné snižování cen displejů 15 a 17 palců, tedy těch nejzajímavějších pro domácí a kancelářské použití, nasvědčuje tomu, že v běžných oblastech práce s počítačem displeje monitory v rámci obměny dosluhující techniky nahradí, v oblasti televizí není situace zdaleka tak jednoduchá.

Televizní panely

Ne snad, že by výrobci na tuto oblast zapomínali, o to opravdu nejde a na trhu jsou přehršle velikých a nádherných televizních panelů (ať jsou LCD, plasmové nebo jiné). Jenže právě v jejich velikosti tkví problém - tato zařízení stojí spíše statisíce než desetitisíce a i pro domácnosti v západní Evropě je to velká suma, když uvážíme, že běžná televize vydrží o hezkých pár let déle než počítačový monitor. To si výrobci uvědomují, a tak do panelových televizí integrují propojení s počítačem a snaží se vás přesvědčit, že DVD + počítač + jejich LCD panel, to je ta pravá kombinace pro vaši multimediální domácnost. Na jednu stranu samozřejmě mají pravdu - tedy až potud, pokud vaše kapsa tyto nápady akceptuje. Na druhou stranu se ale na CeBITu šuškalo o problémech, které odvětví přináší digitální televize a HDTV.

Situace se totiž má tak: HDTV jako vysokorozlišitelný televizní obraz je stále ještě analogová norma, zatímco DVD jakožto záznam obrazu je digitální. Jenže bohužel v podstatně nižší obrazové kvalitě, než jakou HDTV vyžaduje. Čili z DVD dnes nemůžete reprodukovat kvalitní HDTV obraz - a rozdíl mezi obrazem normální TV a HDTV je opravdu veliký! Jenže v praxi z toho plyne skutečnost, že pokud budeme chtít mít kvalitní obraz, musíme popřemýšlet, jak dál s HDTV (digitalizovat?) a jak dál s DVD (zvětšit úložnou kapacitu pro násobek dat nutných pro HDTV záznam?) - a z toho všeho je jasné, že zařízení dnes prodávaná jsou dnes dost možná odsouzena k odsunutí na vedlejší kolej. Výrobce DVD mechanik a LCD panelů by to mohlo vést k hluboké depresi, věc má ale malý háček. Standardizovat digitální televizní vysílání ve vysoké kvalitě a návazně upravit DVD formát a to vše ještě technologicky zvládnout je práce na desetiletí. A to zní pro prodejce podstatně lépe, než kdyby nové standardy měly přijít příští rok.

Výše řečeným se tedy nemusíte zatím nechat příliš deptat - po technologické stránce bude zajímavé sledovat, jak práce budou pokračovat a zda v některých oborech vůbec začnou. Pokud si dnes koupíte nový velmi drahý TV displej, velmi pravděpodobně do doby, než nové standardy a jejich derivace vzniknou, bude již mimo službu. Nepříjemné je, že podle posledních odhadů budou ceny rozumně velkých TV displejů na akceptovatelné úrovni oproti dnešním moderním televizím tak zhruba za tři roky.

Takže jako českému čtenáři s omezeným € rozpočtem vám radíme: o LCD displeji pro počítače se vyplatí už velmi vážně uvažovat, s tím že nákup v druhé polovině roku přinese za vaše peníze vyšší kvalitu díky novým technologiím. Úspora místa a nakonec i očí je velmi příjemná. Pokud toužíte po LCD televizoru, zatím si asi necháte zajít chuť - naše doporučení zní, ještě minimálně do příštího CeBITu s nákupem počkat.

Sony Desktop MX - s LCD displejem je opravdu nádherný...
Ilustrační snímek počítačové sestavy Sony Desktop MX:
takhle krásná sestava by s velkým monitorem místo LCD displeje nevynikla...

 

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Spotify zřejmě představí přehrávač do auta. Půjde ovládat hlasem

Chytrý reproduktor od Spotify

Hudební služba Spotify podle zatím neověřených spekulací představí na konci dubna svůj první hardware. Dle dostupných...

Český router MOX si složíte sami. Zaplatíte jen za to, co potřebujete

Modulární router Turris MOX.

Potřebujete jen wi-fi, ale ne vícero portů? Nebo naopak gigabitové porty a síťové uložiště pro data? Nebo optickou...

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Najdete na iDNES.cz