Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Monitory a displeje - trendy z CeBITu

  5:00aktualizováno  5:00
Přemýšlíte o nákupu LCD displeje ke svému počítači, nebo snad plochého televizního panelu? Z CeBITu jsme přivezli několik postřehů, jak to s LCD vypadá do budoucna!
Letošní CeBIT proběhl mimo jiné ve znamení postupného konce monitorů a razantního nástupu LCD displejů. Zatímco ještě vloni byly LCD displeje sice častou součástí stánku, ale rozhodně ne všude byly samozřejmě nabízeným výrobkem, letos je nejenom všechny stánky vystavovaly jako součást vlastní firemní image, ale také všude nabízely, doporučovaly, zkrátka displeje byly všude.

Veškeré debaty o tom, zda LCD displeje proniknou, nebo neproniknou na stoly nejenom bohatých a dynamických firem, ale také domácností, jsou zřejmě prozatím zažehnány. Ceny displejů padají dolů solidně rychlým tempem, za stejné peníze jsou k dispozici podstatně větší a kvalitnější displeje než loni. S velikostí totiž roste i kvalita displejů, a tak zatímco prastaré notebookové displeje zanechávaly stopy při průjezdu myší, ty novější nemají problémy ani s akčními scénami hollywoodských šlágrů promítaných přes DVD.

Každý vylepšuje posvém. Toshiba vsadila na polysilikonovou metodu zostření obrazu, Epson se snaží rozjasnit barvy bádáním nad organickými displeji, také Sony usilovně vylepšuje svůj Advanced Digital FlexRes, ale nejlepší dojem na nás zanechala přeci jen technologie firmy Sharp nazvaná BlackTFT. Displeje vybavené touto technologií hýří tak oslnivými barvami, že budete spíše muset regulátor kontrastu poštelovat trochu dolů, než že byste měli opačný problém. Displeje BlackTFT lze pozorovat pod velmi širokým úhlem, až 170 stupnů, a vyznačuje se velmi krátkou dobou překreslení bodu na displeji, okolo 25 ms. Pro jasné a čisté barvy Sharp ještě přidal technologii, kterou nazval 10-bit Depth Extension - tedy zpracování barvy v desetibitové hloubce kombinací hardware a optimalizačního software. Ty dva bity navíc oproti normálním displejům jsou opravdu poznat!

Displeje pro počítače

Sharp BlackTFT displej 18 palcůNa obrázku jeden takový displej vidíte, jde o 18ti palcový displej Sharp LL-T1820-H/B. Doporučená koncová cena je 2399 €, tedy zhruba 76 000 Kč s DPH. 

Sharp ovšem svoje displeje dodává i dalším výrobcům, takže pokud se technologie BlackTFT prosadí (a zatím vypadají její výsledky hodně slibně), nebudete omezeni jen na výrobky Sharp. Ostatně, své velmi dobré displeje Sharp dal i do svých prvních GSM telefonů, které zatím bezkonkurenčně vedou, co se věrnosti a kvality barevného zobrazení týká.

Zatímco v počítačových monitorech je situace jasná a postupné snižování cen displejů 15 a 17 palců, tedy těch nejzajímavějších pro domácí a kancelářské použití, nasvědčuje tomu, že v běžných oblastech práce s počítačem displeje monitory v rámci obměny dosluhující techniky nahradí, v oblasti televizí není situace zdaleka tak jednoduchá.

Televizní panely

Ne snad, že by výrobci na tuto oblast zapomínali, o to opravdu nejde a na trhu jsou přehršle velikých a nádherných televizních panelů (ať jsou LCD, plasmové nebo jiné). Jenže právě v jejich velikosti tkví problém - tato zařízení stojí spíše statisíce než desetitisíce a i pro domácnosti v západní Evropě je to velká suma, když uvážíme, že běžná televize vydrží o hezkých pár let déle než počítačový monitor. To si výrobci uvědomují, a tak do panelových televizí integrují propojení s počítačem a snaží se vás přesvědčit, že DVD + počítač + jejich LCD panel, to je ta pravá kombinace pro vaši multimediální domácnost. Na jednu stranu samozřejmě mají pravdu - tedy až potud, pokud vaše kapsa tyto nápady akceptuje. Na druhou stranu se ale na CeBITu šuškalo o problémech, které odvětví přináší digitální televize a HDTV.

Situace se totiž má tak: HDTV jako vysokorozlišitelný televizní obraz je stále ještě analogová norma, zatímco DVD jakožto záznam obrazu je digitální. Jenže bohužel v podstatně nižší obrazové kvalitě, než jakou HDTV vyžaduje. Čili z DVD dnes nemůžete reprodukovat kvalitní HDTV obraz - a rozdíl mezi obrazem normální TV a HDTV je opravdu veliký! Jenže v praxi z toho plyne skutečnost, že pokud budeme chtít mít kvalitní obraz, musíme popřemýšlet, jak dál s HDTV (digitalizovat?) a jak dál s DVD (zvětšit úložnou kapacitu pro násobek dat nutných pro HDTV záznam?) - a z toho všeho je jasné, že zařízení dnes prodávaná jsou dnes dost možná odsouzena k odsunutí na vedlejší kolej. Výrobce DVD mechanik a LCD panelů by to mohlo vést k hluboké depresi, věc má ale malý háček. Standardizovat digitální televizní vysílání ve vysoké kvalitě a návazně upravit DVD formát a to vše ještě technologicky zvládnout je práce na desetiletí. A to zní pro prodejce podstatně lépe, než kdyby nové standardy měly přijít příští rok.

Výše řečeným se tedy nemusíte zatím nechat příliš deptat - po technologické stránce bude zajímavé sledovat, jak práce budou pokračovat a zda v některých oborech vůbec začnou. Pokud si dnes koupíte nový velmi drahý TV displej, velmi pravděpodobně do doby, než nové standardy a jejich derivace vzniknou, bude již mimo službu. Nepříjemné je, že podle posledních odhadů budou ceny rozumně velkých TV displejů na akceptovatelné úrovni oproti dnešním moderním televizím tak zhruba za tři roky.

Takže jako českému čtenáři s omezeným € rozpočtem vám radíme: o LCD displeji pro počítače se vyplatí už velmi vážně uvažovat, s tím že nákup v druhé polovině roku přinese za vaše peníze vyšší kvalitu díky novým technologiím. Úspora místa a nakonec i očí je velmi příjemná. Pokud toužíte po LCD televizoru, zatím si asi necháte zajít chuť - naše doporučení zní, ještě minimálně do příštího CeBITu s nákupem počkat.

Sony Desktop MX - s LCD displejem je opravdu nádherný...
Ilustrační snímek počítačové sestavy Sony Desktop MX:
takhle krásná sestava by s velkým monitorem místo LCD displeje nevynikla...

 

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Najdete na iDNES.cz