Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Monkey business na vaše MP3

aktualizováno 
Nekonečný nepořádek mezi MP3? Už nevíte, co za cédéčka vlastníte, resp. která skladba vám chybí, abyste měli kompletní album? Začněte spravovat váš MP3 archiv inteligentně a využijte možností MP3 na maximum. S MediaMonkey nastolíte řád. Česky a zdarma.

MediaMonkey je vskutku vydařeným manažerem (nejen) MP3 souborů. Za posledních několik měsíců jsem měl možnost vyzkoušet plné verze předních výrobců podobných aplikací a mohu říci, že MediaMonkey tvoří (spolu s Konec chaosu mezi MP3 soubory, iTunes, RealPlayer a pro příznivce programů společnosti Microsoft i Windows Media Player ad.) absolutní špičku.

Protože ovšem patřím ke skupině uživatelů, kteří vsadili a zůstávají věrni přehrávači WinAmp, hledal jsem takového inteligentního správce MP3 souborů, který by s nejpopulárnějším přehrávačem MP3 spolupracoval na 100 %. MediaMonkey se jeví jako krok správným směrem. Proč? Podívejte se, co vše je v jeho silách. Předesílám: MediaMonkey je jedním z nejrychlejších a funkčně velmi vybavených správců hudebních souborů.

MediaMonkey je distribuován ve dvou verzích: MediaMonkey Gold a MediaMonkey Standard. Mezi těmito dvěma verzemi je rozdíl ve škále poskytovaných funkcí. Pokud se spokojíte s verzí Standard, šetříte necelých dvacet dolarů. 

Dostupné funkce v jednotlivých distribucích MediaMonkey

MediaMonkey Gold

MediaMonkey Standard

Manažer hudebních formátů

ano

ano

Přehrávač hudebních formátů (MP3, OGG atp.)

ano

ano

Grafický ekvalizér, DSP efekty

ano

ano

Nastavování virtuální jednotné úrovně hlasitosti

ano

ano

CD ripper (OGG, WMA, MP3)

ano

ano

Audio konvertor

ano

ano

Inteligentní automatické přejmenovávání

ano

ano

Editor ID3 popisků

ano

ano

Manažer seznamů skladeb

ano

ano

Náhledy detailů skladeb

ano

ano

Vizualizace

ano

ano

Synchronizace s přenosným zařízením

ano

ano

Monitorování složek s hudebními formáty

ano

x

Rozšířené vyhledávání a tvorba automatických seznamů skladeb

ano

x

Virtuální CD

ano

x

Tvorba náhledů hudebních souborů

ano

x

Generování reportů (HTML, XML, CSV, XLS)

ano

x

Sleep Timer - přechod do uspání a vypnutí systému

ano

x

Osobní nastavení pomocí skriptů

ano

x

Distribuce

shareware 19,95 USD

freeware

Podívejme se nejprve na funkce verze Standard, které v závěru doplníme o vylepšení dostupná pouze ve verzi Gold.

Základní rozhraní aplikace MediaMonkey

Základní rozhraní aplikace MediaMonkey

Manažerem tělem i duší

MediaMonkey s přehledem zvládá katalogizování komprimování hudebních formátů i klasických audio CD. Databáze je (na rozdíl od konkurence stejného kalibru) zkonstruována tak, aby popsala a obhospodařila více než 50 000 titulů, céreček a seznamů skladeb, které mohou být uloženy na pevném disku, přenosných mediích i na síti. Katalog MediaMonkey spravuje hudbu prostřednictvím základních klíčů, jako jsou žánr, titul, album, interpret, hodnocení, rok vydání, název skladby, ale také podle tempa, kvality hudebního souboru, nálady apod.

MediaMonkey přehrává klasická audio CD a také základní MP3 (ID3v2+), OGG, WMA, MPC, APE, WAV. Asociovat prostřednictvím nastavení MediaMonkey je dále možné soubory typu APL, M3U, MAC, MP+, MP1, MP2, MPP, RMP a VQF. K přehrávání samotnému je možné využít buď interního přehrávače, který vládne základními funkcemi, nebo jako standardní přiřadit přehrávač WinAmp. MediaMonkey podporuje verzi WinAmp 2 (tedy i 5). S obsluhou verze WinAmp 3 má mnohdy problémy; ostatně kdo ne. Pokud se rozhodnete pro interní přehrávač, MediaMonkey vám nabídne i tzv. okno Právě přehrávám, které má vlastnost „vždy nahoře“ a je možné u něj nastavit průhlednost.

Kontrola a vyhledávání inkriminovaných souborů je opravdu jednoduchou záležitostí

Kontrola a vyhledávání inkriminovaných souborů je opravdu jednoduchou záležitostí

Další nezanedbatelnou funkcí dobrého správce hudby je možnost jejich přenosu do MP3 přehrávačů. MonkeyAudio je možné přinutit přenést soubory do přehrávače jednak postupně, ale také na základě (automaticky) vytvořeného seznamu skladeb. MediaMonkey za vašimi zády analyzuje počet a dobu přehrávání jednotlivých skladeb a je poté schopen vytvořit například seznam vašich nejoblíbenějších skladeb a přenést je do přehrávače. MediaMonkey podporuje přehrávače, které se v operačním systému hlásí jako Mass Storage Device; například přehrávače Creative Muvo2, iRiver, Archos apod.

Chcete tip? Někdy se mi osobně stane, že potřebuji přenést nějaké soubory i hudbu z jednoho místa na druhé; MediaMonkey a můj digitální fotoaparát od pana Sonyho umějí věci… MonkeyMedia toho umí ovšem mnohem víc. Pojďme dál.

Vizualizace a ekvalizér

Aplikace MediaMonkey podporuje také vizualizace. V základní instalaci je k dispozici vizualizační modul, rozšiřovat je možné o většinu modulů kompatibilních s WinAmp. Pokud se chcete podívat, jaká nabídka 100% funkčních zásuvných vizualizačních modulů je nyní k dispozici, hledejte zde.

Ekvalizér je desetipásmový a velmi pěkně spolupracuje s technologií Replay Gain a MP3 Gain pro automatické vyrovnávání hlasitosti MP3 souborů získaných z různých zdrojů. K čemu? Nemusíte se při přehrávání různých MP3 zdržovat individuálním zesilováním, resp. zeslabováním každé z nich.

Při přehrávání prostřednictvím integrovaného přehrávače máte možnost využít virtuální kontroly vyrovnání hlasitosti pro všechny skladby (základní nastavení je 82 dB)

Při přehrávání prostřednictvím integrovaného přehrávače máte možnost využít virtuální kontroly vyrovnání hlasitosti pro všechny skladby (základní nastavení je 82 dB)

Cédéčka na pevný disk

Pokud si „zálohujete“ zakoupená audio CD v podobě MP3 na váš pevný disk, MediaMonkey vám opět ušetří čas a námahu, resp. instalaci dalšího softwaru. Dokáže převést a zkomprimovat audiostopy do formátu OGG, MP3 a WMA. Samozřejmostí je napojení na Freedb databázi, ze které snadno získáte kompletní ID3 popisky. MediaMonkey je také schopen doplnit chybějící ID informace automaticky z internetu.

Pokud již na pevném disku máte hudbu ve formátu, který vám z jakýchkoli důvodů nevyhovuje, může využít konvertoru a převádět jednotlivé formáty mezi sebou. MonkeyMedia je velmi otevřený dalším zásuvným modulům podporujících přehrávání například FLAC, APE a AAC.

Velmi dobře je zpracován editor ID3 popisků, podporující formáty a dostupné popisující klíče MP3 (ID3v1 i ID3v2), OGG, WMA a APE. Popsat jednotlivé soubory je také možné automaticky jak z jejich názvu, resp. přejmenovat souborové názvy využitím ID3 popisků. Všechny tyto činnosti je možné provést velmi rychle a bez obav z chyby. MediaMonkey před spuštěním konkrétní operace ukáže výsledek v náhledu.

Změny v ID3 popiscích je možné provádět buď individuálně pro každou skladbu, nebo skupinově

Změny v ID3 popiscích je možné provádět buď individuálně pro každou skladbu, nebo skupinově

MediaMonkey umožňuje tvorbu seznamů skladem metodou drag and dorp nebo vytváří tyto seznamy automaticky podle předem definovaných kriterií. Pozor ovšem: Pokud dojde k přejmenování souboru, nebo změně v jeho ID popisku, nebude inkriminovaný soubor v seznamu skladeb platný. Z jednotlivých MP3 souborů je samozřejmě možné vypalovat klasická audio CD.

Předem definované sestavy automaticky generovaných seznamů skladeb

Předem definované sestavy automaticky generovaných seznamů skladeb

Pokud vám výše popsaná nálož funkcí nestačí, jistě stojí za úvahu inovovat MediaMonkey na verzi Gold. Co vás za zlatými dveřmi čeká?

Gold za všechny peníze

V první řadě je v plné verzi plně funkční tzv. File Monitor, který hlídá obsahy vámi definovaných složek a aktualizuje obsah databáze podle skutečného stavu na monitorovaných médiích (pevný disk, výměnná média, síť). Druhou a velmi užitečnou funkcí je tvorba rozšířených automatických seznamů skladeb. Tvorba těchto filtrů je limitována pouze počtem polí, které podporuje ID3 a vlastností hudebních souborů. Pro příklad: umí váš stávající program pro správu disků vytvořit filtr, kterým propadnou pouze skladby, které jsou hodnocené lépe než dvěma hvězdičkami, byly hrány za poslední měsíc alespoň dvakrát, byly interpretem vydány za poslední dva roky a jsou umístěny pouze na síťových discích? Ne? Moje MediaMonkey ano.

Většina funkcí je vždy přístupná z hlavní nebo kontextové nabídky

Většina funkcí je vždy přístupná z hlavní nebo kontextové nabídky

Ve verzi Gold je dále možné hudbu vyhledávat podle desítek kriterií, upravovat vzhled a stromovou strukturu databáze, tvořit virtuální CD, tedy média, která budete buď chtít později vypálit, resp. s nimi dále jakkoli pracovat (vhodné i pro DJ), importovat a uložit zvukové náhledy vašich hudebních CD (pokud je nechcete ihned a kompletně převést na MP3), využívat funkce Sleep Timer, která postupně zeslabuje hlasitost přehrávaných skladeb (overall fade off) a po nastaveném čase vypne celé PC, nebo pomocí skriptů integrovat MediaMonkey do jiných/s jinými aplikacemi.

Velmi kvalitně je zpracována možnost exportu textových informací z databáze do tzv. XML, HTML, CSV a XLS www.mediamonkey.com/dj-playlist.htm. A konečně: Funkce MediaMonkey je možné rozšířit o stovky zásuvných modulů, jazykových lokalizací, skriptů. Nejedná se tudíž o uzavřenou platformu známých softwarových molochů. Pokud ještě stále váháte, rozhodně doporučuji začít při hudebním úklidu s MediaMonkey, nebo Helium 2. Odvedou kus tvrdé práce a věřte, že bez takovýchto nástrojů byste si užili opravdový monkey business. Odpor je zbytečný.

Infobox

MediaMonkey 2.2.1.760

Ventis Media

Distribuce: MediamMonkey Standard (Freeware), MediaMonkey Gold (Shareware, 19,95 USD)

Velikost instalačního souboru: 4 MB

Podpora hudebních formátů: MP3, WMA, OGG, APE, MPC, VQF, WAV a Audio CD

Plusy a minusy

+ interní přehrávač s ekvalizérem

+ rychlost při práci s databází hudebních souborů

+ provádění vícero operací s MP3 na pozadí

+ generování reportů XML

- chybí podrobnější analýza/informace o komprimovaném souboru

- nižší provázanost s volně dostupnými informacemi na internetu (např. Allmusic.com)

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Takto by mohla fungovat rozšířená realita. Ukažte, kde to máte pokažené

Kužník Jan: Streem - Nová mobilní služba s rozšířenou realitou pro řemeslníky i...

Rozšířená realita v mobilu nemusí být je zábavná hračka. Autoři služby Streem.pro ukazují, jak může vypadat komunikace...

Nechte tablet převést zvuk na noty nebo se podívejte na předpověď počasí

Tablet pro práci i záýbavu

Tablet vám umožní lehce ovládat cloudové úložiště s obří zdarma dostupnou kapacitou. Vyzkoušet můžete i šikovný...

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Najdete na iDNES.cz