Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Monkey's Audio 3.80 - bezeztrátová komprese zdarma

  0:05aktualizováno  0:05
Freewarový program Monkey's Audio umožňuje komprimovat zvukové soubory WAV až o polovinu, narozdíl od MP3 zcela bez ztrát. Oproti mnohým jiným bezeztrátovým kompresním formátům lze komprimované soubory přímo přehrávat v programech Winamp a Media Jukebox.

Hudebníci a všichni ostatní, kteří si váží kvalitního zvuku nebo potřebují uložit své nahrávky ve vysoké kvalitě (např. pro pozdější zápis na zvukové CD), jsou nuceni čelit velkým nárokům digitalizovaného zvuku na kapacitu úložných médií. Jediným řešením (kromě nákupu větších pevných disků) je použít zvukovou kompresi. Nyní tak masově rozšířené metody komprese zvuku v čele s MP3 jsou však vesměs ztrátové. Zvuk uložený s jejich pomocí nikdy dokonale neodpovídá originálu. Používat běžné kompresní metody (Zip, Rar) je zase zcela bezúčelné, protože ušetřené místo je u zvukových souborů minimální. Naštěstí existují speciální kompresní metody, které při velké úspoře prostoru dokážou zachovat přesnou podobu digitalizované nahrávky. Takové bezeztrátové "sbalení" souborů WAV nabízí např. program WaveZip , který jsme již na našich stránkách představili.

Jeho velmi zajímavou freewarovou alternativou je program Monkey's Audio, nyní ve verzi 3.80. Program bez jakéhokoliv omezení pracuje s WAV soubory s rozličnými parametry (různé vzorkovací frekvence, 8, 16 i 24 bitový vzorek, mono i stereo). Komprimace pomocí programu Monkey's Audio je velmi rychlá. Při normálním nastavení zkoušené WAV soubory z CD o velikosti 536 MB zabraly 6 minut 10 sekund (procesor Pentium II 300MHz), výsledná velikost zkomprimovaných APE souborů byla 331 MB. V programu můžete upřednostnit maximální kompresi nebo co nejrychlejší zpracování (při zkoušce trvala maximální komprese dvojnásobný čas proti normálnímu nastavení, na souborech uspořila dalších 10 MB). Zajímavé srovnání dosažených výsledků Monkey's Audio a konkurenčních programů naleznete na stránce www.monkeysaudio.com/comparison.htm.

Monkey's Audio není pouhým komprimačním programem. Obrovskou výhodou oproti ostatním bezeztrátovým kompresím je možnost reprodukovat soubory přímo v populárním přehrávači Winamp bez nutnosti jejich předchozí dekomprimace. Stačí do Winampu nainstalovat potřebný vstupní plugin. Plugin nabízí oproti MP3 dekodéru Winampu i některé speciální možnosti, jako je normalizace hlasitosti souborů během přehrávání.

Pro instalaci vyžaduje program 5 MB volného místa a v případě, že používáte Winamp, automaticky nainstaluje i plugin pro tento přehrávač. Součástí programu Monkey's Audio je i samostatný přehrávač, ale výhodnější je použít plugin pro Winamp. Rozšíření Monkey's Audio prospělo i to, že (jak naši čtenáři vědí) jeho podporu zavedl v poslední verzi i známý multimediální program Media Jukebox. Monkey's Audio je podporováno i dalším softwarem, např. vypalovacím programem Exact Audio Copy. Program nabízí i další výhody. Pro kontrolu celistvosti souborů používá kontrolní součet (CRC). Do APE souborů můžete vkládat textové informace - tag, který je obdobou ID3 tagu souborů MP3.

Program skvěle slouží svému účelu. Komprimované soubory jsou skoro o polovinu menší bez jakékoliv změny digitalizovaného zvuku a proces komprimace je velmi rychlý. Navíc soubory můžete přehrávat v populárních přehrávačích. Zcela neopominutelnou předností je, že narozdíl od zmíněného WavZipu získáte Monkey's Audio zcela zdarma (i pro soubory s 24 bitovým vzorkováním). Programu lze vytknou jen drobnosti, poslední verze např. obsahuje pouze internetovou on-line nápovědu.

Autor: Matthew T. Ashland
Website: www.monkeysaudio.com
Platforma: Windows 9x/NT/2000
Download: www.monkeysaudio.com/download.html (2.7 MB)
Cena: Freeware

Autor:


Témata: MP3, software, WAV, WinAmp, Windows

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Tablet vám naklonuje Facebook a zkontroluje příliš drzé aplikace

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety tento týden nechybí například nástroj na prověření oprávnění instalovaných...

Vychází nová verze Windows 10. Nastavte si, kdy se vám nainstaluje

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft během večera a noci na středu SELČ vydá novou verzi Windows 10. Pokud nechcete, aby se vám začala instalovat...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz