Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krvavý stroj na smrt slaví letos morbidní a dvojité výročí

aktualizováno 
Gilotina sťala jen během francouzské revoluce do roku 1799 přes 15 tisíc hlav. Posledním popraveným se před 35 lety stal Hamida Djandoubi. Desátého září 1977 jej popravili v Marseille za mučení a vraždu přítelkyně. Gilotina nyní slaví 220 let od první a 35 let od poslední popravy.

Vladimír Šebeček z Brna ukazuje vlastnoručně vyrobený funkční model pankrácké gilotiny | foto: Igor Šefr ČTK

Oficiálně se "na trhu" objevila 11. dubna v roce 1792, ale už před tím se objevily nástroje, které gilotinu připomínaly. Jsou známy záznamy z Irska ze 14. století, i informace o podobných zařízeních na porážku dobytka.

Jako popravčí nástroj se stal populární až za Velké francouzské revoluce. Autorství moderní gilotiny se připisuje lékaři Josephu Guillotinovi, po němž později převzala název. Byl to nástroj, který byl ve své době humánnější k odsouzencům na smrt než používané stínání mečem. I zkušený profesionální kat totiž mohl chybovat.

Doktor Guillotin tedy vymyslel šedesátikilovou sekeru se šikmým ostřím, upevnil ji do svislých vodicích drážek ve stojanu a za pomoci odborníka, chirurga Antoinea Louise, vytvaroval plochu pro tělo i šíji. Nástroj byl nejdříve pojmenován "louisette" (volně přeloženo 'lízinka'), název gilotina se ujal až později.

Čímž se dostáváme k prvnímu výročí tohoto popravčího stroje. Přesně 25. dubna 1792 byl v Paříži poprvé gilotinou sťat člověk. Byl to lupič a desperát Jacques Pelletier.

Někdy se hlavy hýbaly

"Gilotina padá jako blesk, hlava odlétne, krev vystříkne. A člověk nežije," pochvaloval si vynálezce. Okamžik od setnutí ke ztrátě vědomí býval různě dlouhý, podobně jako u věšení, kyanidace či elektrifikace.

Tradují se případy, že hlavy měnily mimiku, či dokonce reagovaly na slova. Jednoho červnového rána roku 1905 prý padla odťatá hlava náhodou tak, že zůstala vzpřímeně "stát" na krčním pahýlu. Několik vteřin pomrkávala a stahovala rty. Když ji povinně přítomný lékař oslovil jménem, zvedla prý víčka, stejně jako když se zaživa někdo vzbudí či vytrhne z myšlenek. Oči se pozvedly a upřeně se zahleděly do doktorových.

Během Velké francouzské revoluce stihli popravčí prostřednictvím gilotiny sprovodit ze světa asi 15 000 osob. Nejvýše společensky postavené oběti tohoto stroje jsou asi dodnes král a královna Francie. Ti přišli o hlavu 21. ledna a 16. října 1793. První byl Ludvík XVI., poté Marie Antoinetta.

Poslední Francouz, kterého na gilotině popravili, byl Hamida Djandoubi, odsouzený v roce 1977 za mučení a vraždu mladé dívky. Tento rok je také brán jako oficiální konec používání původně humánního popravčího nástroje v rozvinutých zemích.

Nyní se s gilotinami, či spíše jejich zmenšeninami, můžete setkat třeba u kuřáků doutníků, kteří jimi odkrajují konce, nebo u sběratelů. (Více o zálibě ve sbírání modelů gilotin se můžete dočíst v tomto článku.)

Autoři:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Operátoři chtějí spravovat i vaše domácí wi-fi sítě. Nejlépe za poplatek

Domácí wi-fi síť jako placená služba operátora? Na Floridě již běžná nabídka.

Zodpovědnost za kvalitu internetového připojení nemůže končit domovní zásuvkou, ale až každým připojeným zařízením. Na...

Pohlídá kvalitní vzduch doma, upozorní na smog. Philips má novou aplikaci

Kužník Jan: Na spánku záleží, Philips představil nové aplikace a přístroje pro...

Air Matters je název nové aplikace, kterou lze propojit s čističkami vzduchu Philips. Hlídá kvalitu ovzduší po celém...

Jak funguje parní raketa, která má dokázat, že je Země placatá

Američan Mike Hughes a jeho vlastnoručně vyrobená raketa (6. března 2018)

V noci na neděli v Mohavské poušti vyletěla do vzduchu parní raketa Mikea Hughese. Byť údajný důvod jeho startu byl...

Najdete na iDNES.cz