Možná i vy jste spammeři a ani o tom nevíte

  • 7
Podle antivirového výrobce Sophos je asi třetina nevyžádané pošty na celém světě rozesílána z počítačů uživatelů, kteří o tom nemají ani potuchy. Lze se proti tomu nějak bránit?

Zhruba třetina všeho spamu, který je rozesílán do e-mailových schránek uživatelů na celém světě, je odesílána z privátních počítačů. Jejich majitelé o tom většinou nevědí, tvrdí antivirová společnost Sophos. Uživatelé si často nevědomky do počítače nainstalují spyware či trojského koně, který se následně postará o zpřístupnění počítače autorovi programu, který bývá nezřídkakdy i spammerem a nevyžádanou poštu pak odesílá přímo z počítače oběti. Počet tzv. zadních vrátek v počítačových systémech se podle Grahama Cluleyho, pracovníka Sophosu, v poslední době razantně zvýšil.

Jedním z důvodů tak vysokého nárůstu zneužívání počítačů za účelem spammingu je podle Sophosu stále se zvyšující rychlost internetové konektivity. Čím rychlejší připojení, tím více spamu lze za minutu odeslat a uživatel to nemusí ani poznat, pokud má internet dostatečně rychlý. Po krátké době spammer či spammeři většinou napadený počítač opustí, aby byla šance na jejich vypátrání podle IP adresy odesílatele co nejmenší.

Spammeři a tvůrci virů spolupracují

Poslední dobou podle společnosti Sophos dochází rovněž ke spolupráci tvůrců trojských koní, spywaru a spammerů. Právě spojení sil tvůrců virů a rozesilatelů nevyžádané pošty nasvědčuje nárůstu zneužívání počítačů. K tomu dochází více v domácnostech než ve firmách. Jejich administrátoři si často dokáží možnost zavirování počítače ohlídat instalací antivirů na poštovní server, případně monitorují přenos dat, a pokud dojde k jeho nenadálému zvýšení, zřejmě vědí proč. Nezřídka kdy jim přijde chvíli po započetí spamování také avízo od poskytovatele připojení, že jsou jejich počítače zneužívány ke spammingu.

Jinak je tomu u domácích uživatelů. Stále se najde mnoho těch, kteří nepoužívají antivirový software, a pokud ano, myslí si, že tím je vše vyřešeno. Většině počítačů v domácnostech s internetovým připojením však chybí firewall, který by uživateli sdělil, pokud do či z jeho počítače putují nevyžádaná data. Mnoho uživatelů také opomíjí nutnost aktualizace produktů nainstalovaných na PC.

Existuje východisko?

Spammerům zneužívajícím počítače k rozesílání nevyžádané pošty většinou nahrávají sami nedbalí uživatelé. Jistou míru viny na současném stavu můžou mít i softwaroví výrobci, kterým se nedaří uživatele přesvědčit o nutnosti záplatování, případně o potřebě využívání programů pro ochranu počítače. Možným východiskem by mohl být plnohodnotný firewall v operačním systému Windows, případně i v nižších verzích, které používá stále velké procento uživatelů. Integrován by měl být také antivirový program, k jehož aktualizaci by mělo docházet automaticky. Stejně tak by tomu mělo být u stahování aktuálních záplat. Na všem již výrobce, jehož operační systém používá nejvíce uživatelů, pracuje - lepší vůbec než nikdy.