Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP Man, video přehrávač, který cestuje s vámi (MP-AV40 - recenze)

aktualizováno 
Do auta, na chatu, do postele, na záchod, k vodě, na zahradu, do vlaku, pod stůl, do letadla a vůbec všude kam si vzpomenete si s sebou můžete vzít přensoný audio/video/foto přehrávač od společnosti MP Man. V batůžku vám nezabere více místa než jedna půlkilová konzerva a rozhodně si s ním užijete více legrace.

Společnost MP Man se na trhu v ČR teprve zavádí a jedním z jejích produktů je právě harddiskový audio/video jukebox M-AV40 s kapacitou 40GB. MP Man nepřišel s ničím objevným, přenosné audio/video jukeboxy již představily například Thomson a Samsung, novinku v této oblasti chystá i iRiver a další. Model MP-AV40 je zajímavý tím, že na svém 2,5“ TFT-LCD displeji přehraje filmy komprimované kodekem DivX nebo Xvid. Umožňuje také prohlížení JPEG fotografií a přehrávání hudebních souborů s příponou MP3 nebo WMA. Navíc disponuje výstupem pro TV takže není problém užít si uložené filmy a obrázky i na velké obrazovce televize. Napájení obstarává vyměnitelný dobíjecí akumulátorek nebo devítivoltový adaptér zapojený do sítě. Přístroj podporuje Mass storage a chová se jako výměnný disk. Nevýhodou Mpmana je skromná výdrž baterie (cca. 3 hodiny) a minimum uživatelských nastavení.

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40 MPman MP-AV40

 

V balení naleznete

 • MP-AV20/40 s HDD 20 respektive 40GB - rozměry 142 x 85 x 40 mm,
 • sluchátka (pecky),
 • dálkové ovládání,
 • Li-ion akumulátor 2200 mAh, 7,2 V, 
 • A/V kabel pro propojení s TV,
 • USB kabel,
 • textilní sáček na uskladnění přístroje,
 • manuál a CD s drivery pro Windows 98

MPman MP-AV40 

Menu a ovládání - jednoduché a přehledné

Základní ovládací prvky naleznete na těle přístroje (play, stop, pause, přetáčení).

MPman MP-AV40

Při poslechu hudby a při propojení přehrávače s počítačem je vhodné vypnout displej čímž výrazně snížíte spotřebu energie. K vypnutí a opětné aktivaci displeje slouží tlačítko „LCD mode“.

Korekci jasu monitoru a hlasitosti reprodukce lze provést pomocí otočných voličů umístěných na boku přehrávače.

Přes dálkové ovládání (iinfrared) lze komplexně ovládat veškeré funkce přístroje a navíc pomocí tlačítka OSD vyvolat informační tabulku o právě přehrávaném souboru.

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40

Základní menu je velmi jednoduché a přehledné. Stačí si vybrat  zda se chcete dívat na video, poslouchat hudbu, či prohlížet fotografie. Pak už jen navolíte příslušný režim a přístroj vám zobrazí seznam relevantních souborů. Pomocí šipek umístěných na prstenci vyberete požadovaný film/píseň/fotografii a stisknete tlačítko OK.
Návrat do základního menu je možný pomocí tlačítek stop nebo menu.

MPman MP-AV40

Jak a co přehrává?

Po připojení k PC se MP Man přihlásí jako výměnný disk a pomocí libovolného filemanageru do něj nakopírujete požadovaná data. Nejprve je však nutné přístroj zapnout a teprve posléze připojit USB kabel, jinak se spojení nenaváže. Všechny soubory je potřeba nahrát do přednastaveného adresáře „romfs“.

 • Video:

Při našem testování si jukebox pohodlně poradil jak s filmy komprimovanými kodekem DivX (verze 4 i 5), tak formátem Xvid (MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4). Problém mu dělal pouze zvuk. Nedokázal přehrát zvuk k filmu komprimovaný v MP3 s bitrate 8bps (vzorkovací frekvence 44kHz, mono). Bitrate 16 bps a ostatní MP3 běžné kvality, tj. 128kbps a vyšší, přehrával již bez problémů. Obraz je vzhledem k rozměrům displeje (2,5“) překvapivě kvalitní. Vychutnáte si na něm stejně dobře akční scény, jako temná hororová zákoutí. Kromě souborů AVI (s kompresí DivX nebo Xvid) přehraje i soubory s příponou MPG.

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40

Bohužel MP Man není vybaven žádnou záložkou (bookmark), kterou byste si založili rozkoukaný film a posléze se k ní vrátili. Tady pomůže jedině přetáčení a  to nepatří k nejrychleším, chvilku rozhodně potrvá než se doprostřed filmu proklikáte.

Obraz lze pouze zesvětlit nebo ztmavit, žádné jiné úpravy (např. barevné) nejsou možné.

Díky televiznímu výstupu není nutné se omezovat pouze na sledování snímků na titěrném displeji. Filmy i fotografie lze sledovat na obrazovce TV (PAL/NTSC).

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40

 • Audio:

MP Man přehraje skladby zkomprimované do MP3 a  WMA. Orientace v albech/adresářích je stejně přehledná jako u filmů. Nepředpokládáme, že by někdo tohoto cvalíka používal jako klasický přenosný MP3 přehrávač, na to je přeci jen trošku veliký a těžký, ale jako stacionární přehrávač připojený na televizi (například na chatě) poslouží dobře.

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40

Reprodukci nelze bohužel nijak upravovat, k dispozici není ani žádný equalizer. I tak je poměrně kvalitní a dynamická. Informace z ID3 tagu lze zobrazit pouze pomocí tlačítka OSD jinak je na monitoru zobrazen název souboru. Češtinu MP Man nepodporuje.

 • Fotografie:

Prohlížení fotografií je opět zcela analogické k poslechu hudby a sledování videa. Přístroj dokonce umožňuje nastavení "slide show" a snímky se automaticky obměňují v cca sedmisekundových intervalech.

Přístroj dokáže zobrazit fotografie s maximálním rozlišením 1920 x 1080 obr. bodů.

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40

Výdrž baterie - MPmanova smrt

Odnímatelný robustní akumulátor má podle výrobce kapacitu celých 2.200mAh, ale ani to mu není nic platné. Po tříhodinovém nabíjení (přes AC adaptér) vydrží přibližně stejnou dobu těšit obrázky a hudbou. A to se nám zdá zatraceně málo. Při testování přístroj fungoval přibližně půlhodinu pouze jako externí disk s vypnutým displejem a posléze na něm byl promítnut film. Přesně po 2 hodinách a 50 minutách se odporoučel do věčných lovišť.

MPman MP-AV40

Marně jsme hledali nějaký indikátor stavu baterie, který by signalizoval blížící se konec. Proto se vám lehce může stát, že se díváte na film a v tom nejnapínavějším okamžiku přestane zničehonic akumulátor dodávat šťávu, obrazovka ztmavne a je konec. Přístroj se také při přehrávání poměrně značně a nepříjemně zahřívá a vlivem otáčení harddisku doslova vrní.

Komunikace s PC

Výrobce ve specifikaci výrobku uvádí rozhraní USB 2.0. Nám se nepodařilo z přehrávače vymáčknout větší přenosovou rychlost než 909 kB/s (na PC 700 MHz, 256 MB RAM, USB 2.0). Kopírování dat z/na disk přístroje bylo jinak zcela bezproblémové. Přehrávač je navíc vybaven konektorem MCP.

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40

Koupit či nekoupit?

Těžká otázka. Z vlastní zkušenosti musíme konstatovat, že MP Man nám byl opravdu příjemným společníkem při každodenním dojíždění do práce, stejně jako na dovolené pod stanem. Přes všechny dětské nemoci, kterými trpí, zastane obstojně všechny své funkce. Pokud tedy nemůžete nikdy a nikde být bez svých oblíbených filmů, je jukebox MP-AV40 jednou z možných koupí. Počítejte však i s jeho nevýhodami, kterými jsou malá výdrž baterie, chudé uživatelské rozhraní a vysoká cena. Jukebox MP-AV40 je momentálně nabízen za  19.790 Kč.

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40

K testovaní zapůjčila společnost SCHUSS Praha, spol. s r.o.

Technickou specifikaci naleznete na stránkách www.mpmaneurope.net

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40            

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Luxusní sluchátka BeoPlay H9i potěší zvukem, ale v létě se mění v saunu

Bang&Olufsen H9i

Krásná, dobře hrající, ticho tvořící a v chladnějším období i pohodlná sluchátka. To jsou ve zkratce nová H9i od...

Legenda ožívá. Po 34 letech výroby jsou Koss Porta Pro bezdrátová

Nová sluchátka Koss Porta Pro Wireless budou v prodeji v polovině července.

Ačkoli někomu může připadat kombinace více než tři desetiletí starého modelu sluchátek a Bluetooth konektivity jako...

Chytrý reproduktor Volareo umožní hudebníkům zaplatit potleskem

Reproduktor pro blockchainové hudební služby Volareo.

Chytrý reproduktor Volareo má ambice změnit digitální hudební online distribuci. Dnes jde do prodeje prvních 100 kusů....

Najdete na iDNES.cz