Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP Man, video přehrávač, který cestuje s vámi (MP-AV40 - recenze)

aktualizováno 
Do auta, na chatu, do postele, na záchod, k vodě, na zahradu, do vlaku, pod stůl, do letadla a vůbec všude kam si vzpomenete si s sebou můžete vzít přensoný audio/video/foto přehrávač od společnosti MP Man. V batůžku vám nezabere více místa než jedna půlkilová konzerva a rozhodně si s ním užijete více legrace.

Společnost MP Man se na trhu v ČR teprve zavádí a jedním z jejích produktů je právě harddiskový audio/video jukebox M-AV40 s kapacitou 40GB. MP Man nepřišel s ničím objevným, přenosné audio/video jukeboxy již představily například Thomson a Samsung, novinku v této oblasti chystá i iRiver a další. Model MP-AV40 je zajímavý tím, že na svém 2,5“ TFT-LCD displeji přehraje filmy komprimované kodekem DivX nebo Xvid. Umožňuje také prohlížení JPEG fotografií a přehrávání hudebních souborů s příponou MP3 nebo WMA. Navíc disponuje výstupem pro TV takže není problém užít si uložené filmy a obrázky i na velké obrazovce televize. Napájení obstarává vyměnitelný dobíjecí akumulátorek nebo devítivoltový adaptér zapojený do sítě. Přístroj podporuje Mass storage a chová se jako výměnný disk. Nevýhodou Mpmana je skromná výdrž baterie (cca. 3 hodiny) a minimum uživatelských nastavení.

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40 MPman MP-AV40

 

V balení naleznete

 • MP-AV20/40 s HDD 20 respektive 40GB - rozměry 142 x 85 x 40 mm,
 • sluchátka (pecky),
 • dálkové ovládání,
 • Li-ion akumulátor 2200 mAh, 7,2 V, 
 • A/V kabel pro propojení s TV,
 • USB kabel,
 • textilní sáček na uskladnění přístroje,
 • manuál a CD s drivery pro Windows 98

MPman MP-AV40 

Menu a ovládání - jednoduché a přehledné

Základní ovládací prvky naleznete na těle přístroje (play, stop, pause, přetáčení).

MPman MP-AV40

Při poslechu hudby a při propojení přehrávače s počítačem je vhodné vypnout displej čímž výrazně snížíte spotřebu energie. K vypnutí a opětné aktivaci displeje slouží tlačítko „LCD mode“.

Korekci jasu monitoru a hlasitosti reprodukce lze provést pomocí otočných voličů umístěných na boku přehrávače.

Přes dálkové ovládání (iinfrared) lze komplexně ovládat veškeré funkce přístroje a navíc pomocí tlačítka OSD vyvolat informační tabulku o právě přehrávaném souboru.

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40

Základní menu je velmi jednoduché a přehledné. Stačí si vybrat  zda se chcete dívat na video, poslouchat hudbu, či prohlížet fotografie. Pak už jen navolíte příslušný režim a přístroj vám zobrazí seznam relevantních souborů. Pomocí šipek umístěných na prstenci vyberete požadovaný film/píseň/fotografii a stisknete tlačítko OK.
Návrat do základního menu je možný pomocí tlačítek stop nebo menu.

MPman MP-AV40

Jak a co přehrává?

Po připojení k PC se MP Man přihlásí jako výměnný disk a pomocí libovolného filemanageru do něj nakopírujete požadovaná data. Nejprve je však nutné přístroj zapnout a teprve posléze připojit USB kabel, jinak se spojení nenaváže. Všechny soubory je potřeba nahrát do přednastaveného adresáře „romfs“.

 • Video:

Při našem testování si jukebox pohodlně poradil jak s filmy komprimovanými kodekem DivX (verze 4 i 5), tak formátem Xvid (MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4). Problém mu dělal pouze zvuk. Nedokázal přehrát zvuk k filmu komprimovaný v MP3 s bitrate 8bps (vzorkovací frekvence 44kHz, mono). Bitrate 16 bps a ostatní MP3 běžné kvality, tj. 128kbps a vyšší, přehrával již bez problémů. Obraz je vzhledem k rozměrům displeje (2,5“) překvapivě kvalitní. Vychutnáte si na něm stejně dobře akční scény, jako temná hororová zákoutí. Kromě souborů AVI (s kompresí DivX nebo Xvid) přehraje i soubory s příponou MPG.

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40

Bohužel MP Man není vybaven žádnou záložkou (bookmark), kterou byste si založili rozkoukaný film a posléze se k ní vrátili. Tady pomůže jedině přetáčení a  to nepatří k nejrychleším, chvilku rozhodně potrvá než se doprostřed filmu proklikáte.

Obraz lze pouze zesvětlit nebo ztmavit, žádné jiné úpravy (např. barevné) nejsou možné.

Díky televiznímu výstupu není nutné se omezovat pouze na sledování snímků na titěrném displeji. Filmy i fotografie lze sledovat na obrazovce TV (PAL/NTSC).

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40

 • Audio:

MP Man přehraje skladby zkomprimované do MP3 a  WMA. Orientace v albech/adresářích je stejně přehledná jako u filmů. Nepředpokládáme, že by někdo tohoto cvalíka používal jako klasický přenosný MP3 přehrávač, na to je přeci jen trošku veliký a těžký, ale jako stacionární přehrávač připojený na televizi (například na chatě) poslouží dobře.

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40

Reprodukci nelze bohužel nijak upravovat, k dispozici není ani žádný equalizer. I tak je poměrně kvalitní a dynamická. Informace z ID3 tagu lze zobrazit pouze pomocí tlačítka OSD jinak je na monitoru zobrazen název souboru. Češtinu MP Man nepodporuje.

 • Fotografie:

Prohlížení fotografií je opět zcela analogické k poslechu hudby a sledování videa. Přístroj dokonce umožňuje nastavení "slide show" a snímky se automaticky obměňují v cca sedmisekundových intervalech.

Přístroj dokáže zobrazit fotografie s maximálním rozlišením 1920 x 1080 obr. bodů.

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40

Výdrž baterie - MPmanova smrt

Odnímatelný robustní akumulátor má podle výrobce kapacitu celých 2.200mAh, ale ani to mu není nic platné. Po tříhodinovém nabíjení (přes AC adaptér) vydrží přibližně stejnou dobu těšit obrázky a hudbou. A to se nám zdá zatraceně málo. Při testování přístroj fungoval přibližně půlhodinu pouze jako externí disk s vypnutým displejem a posléze na něm byl promítnut film. Přesně po 2 hodinách a 50 minutách se odporoučel do věčných lovišť.

MPman MP-AV40

Marně jsme hledali nějaký indikátor stavu baterie, který by signalizoval blížící se konec. Proto se vám lehce může stát, že se díváte na film a v tom nejnapínavějším okamžiku přestane zničehonic akumulátor dodávat šťávu, obrazovka ztmavne a je konec. Přístroj se také při přehrávání poměrně značně a nepříjemně zahřívá a vlivem otáčení harddisku doslova vrní.

Komunikace s PC

Výrobce ve specifikaci výrobku uvádí rozhraní USB 2.0. Nám se nepodařilo z přehrávače vymáčknout větší přenosovou rychlost než 909 kB/s (na PC 700 MHz, 256 MB RAM, USB 2.0). Kopírování dat z/na disk přístroje bylo jinak zcela bezproblémové. Přehrávač je navíc vybaven konektorem MCP.

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40

Koupit či nekoupit?

Těžká otázka. Z vlastní zkušenosti musíme konstatovat, že MP Man nám byl opravdu příjemným společníkem při každodenním dojíždění do práce, stejně jako na dovolené pod stanem. Přes všechny dětské nemoci, kterými trpí, zastane obstojně všechny své funkce. Pokud tedy nemůžete nikdy a nikde být bez svých oblíbených filmů, je jukebox MP-AV40 jednou z možných koupí. Počítejte však i s jeho nevýhodami, kterými jsou malá výdrž baterie, chudé uživatelské rozhraní a vysoká cena. Jukebox MP-AV40 je momentálně nabízen za  19.790 Kč.

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40

K testovaní zapůjčila společnost SCHUSS Praha, spol. s r.o.

Technickou specifikaci naleznete na stránkách www.mpmaneurope.net

MPman MP-AV40 MPman MP-AV40            

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Apple kupuje Shazam, iTunes se naučí rozpoznávat hrající hudbu

Aplikace Shazam

Apple chce své služby obohatit o prvky rozšířené a virtuální reality a koupě Shazamu je logickým krokem - aplikace...

Najdete na iDNES.cz