MP3 a DivX vládnou CEBITu

Přenosné audio/video přehrávače podporující MP3 a filmy v DivX, Xvid a WMV, doslova opanovaly všech deset výstavních sálů věnovaných digitálním systémům a technice. Stovky, zejména tchajwanských výrobců zde hledá budoucí prodejce pro své kapesní přehrávače.
U některých stánků bylo znát, že s výrobou se teprve začíná a vystaveny byly pouze nefunkční makety. Je také otázka jaká část z tisíce vystavovaných výrobků se nakonec dostane na evropský trh.

Nabídka by se dala rozdělit do několika kategorií. Nejrozšířenější jsou obyčejné flashové přehrávače nejrůznějších tvarů a barev. Asijští producenti si zřejmě příliš nelámou hlavu s copyrighty, a tak se vám lehce stane, že přehrávač, který jste viděli pod značkou A, spatříte na Cebitu ještě pod nálepkou B, C, D. Oblíbené jsou zejména kopie přístrojů známějších značek jakou je například iRiver. U těchto základních modelů většinou nechybí FM tuner a diktafon. Méně častý je linkový vstup pro audio recording. Další kategorie tvoří klasická PMP(Portable Media Player) s pevným diskem, harddiskové jukeboxy, mini HDD jukeboxy a mini flashová PMP.

Kamera a GPS navigace nastupují i do PMP jukeboxů

Obojí se u PMP přehrávačů vyskytuje stále častěji. Příkladem budiž Mac Vision, jenž pořídíte s dokovací stanicí v podobě reproduktoru. Volitelným příslušenstvím je potom GPS modul, který vložíte do slotu pro CF karty. Z videorekordéru pak máte rázem GPS navigátor. Otázkou však zůstává výdrž baterie, která podle zkušeností s podobnými výrobky nebude nijak dlouhá.

PMP přehrávač MAC VisionPMP přehrávač MAC Vision

Fotomodul se do PMP přehrávačů montuje stále častěji. Výrobci zřejmě chtějí napodobit nástup fotoaparátů u mobilů. Je s podivem, že naprostá většina foťáků je integrována do velkých harddiskových jukeboxů a nikoliv do miniaturních flashek.

Na Cebitu je foto jukeboxů k vidění celá řada. Většinou mají integrovaný jednoduchý 1,3 Mpix čip, což ve srovnání s úložnou kapacitou (20 až 60 GB) nepůsobí zrovna věrohodně. Pro srovnání například mobilní telefon Samsung SCH-V770 je vybaven 7Mpix fotoaparátem a lze na něm používat dokonce i nejrůznější předsádky (více na mobil .cz).

FotojukeboxFotojukebox

Na fotografiích si můžete prohlédnout několik fotících jukeboxů.

Asi nejpodařenějším z nich je model SV-10 od společnosti Sorell. Objektiv 1,3Mpix fotoaparátu umístěný na otočném válečku umožňuje pořízení vlastního portrétu, stejně jako fotografií z žabí perspektivy nebo nadhledu. Sorell má kapacitu disku až 40 GB. Nabíjí se 5 hodin a vydržet by měl 9. TFT Displej má rozměr 3,5 palce. Bohužel playback videa je omezen rozlišením 720 x 480 obr. bodů. SV-10 lze použít i jako video a audiorekordér (MP3 a MPEG4).

Fotojukebox SorellFotojukebox Sorell

Miniaturní displeje a video? To jsou mini PMP přístroje

Druhou kategorií jsou flashové přehrávače s barevným displejem plnou výbavou a podporou JPG obrázků. Jak jsme si však mohli sami vyzkoušet kvalita zobrazovacích zařízení není nic moc a tak prohlížení obrázků je spíše pouhé pozlátko lákající nevědoucího zákazníka. Navíc rozměry displejů se u flashek pohybují od 1 x 2 cm do maximálně 2 cm na výšku a to je dobré tak pro pokažení očí. Z tohoto titulu byl zklamáním i nový a jinak výborný, který se honosí barevným displejem a umožňuje dokonce promítání videa. 

IOPS F5IOPS F5

Jak se zdá výrobci si oblíbili platformu mini PMP (Portable Media Player) přístrojů. Tedy miniaturních přehrávačů s flashovou pamětí a podporou DivX apod. Video promítané na obrazovku velikosti padesátníku však asi nebude tím pravým lákadlem pro potencionální kupce. A nebude zřejmě ani lékem proti nastupujícím MP3 mobilům vybavených dokonce 3GB harddiskem a čtečkou na paměťové karty. Příkladem takového nadupaného telefonu může být Samsung SGH-i300. Nicméně platformu mini PMP představilo například MPIO a u nás zatím neznámá, taktéž korejská značka Sorell. 

Sorell SF 3000

Její flashový SF3000 patřil k těm lepším a kvalitnějším kouskům. Vedle poměrně kvalitního displeje (65 000 barev), perfektního dílenského provedení nabízí i přehledné ovládání.

Integrované reproduktory – zajímavý nápad

Dobrou cestou se vydali u společností XDRUM a SAFA. Jejich modely mají většinou OLED displej (XDRUM) nebo barevný LCD (SAFA). Nikdy však nechybí vestavěné reproduktorky pro poslech hudby přímo z přehrávače a bez sluchátek.

MPIO setMPIO set

Tuto vymoženost oceníte zejména při používání přehrávače jako diktafonu. SAFA navíc umí ovládat vzdálený počítač prostřednictvím speciální funkce PC net PC, můžete si na ní zahrát hry (pamětníci si jistě vzpomenou na legendární Sokoban), prohlížet obrázky i používat plánovací kalendář.

Přehrávač s USBSAFA

Samozřejmě ani tyto přehrávače nepostrádají žádnou ze základních funkcí (rádio, diktafon, line-in apod.).